Iako su se deklarisali kao opozicija režimu SNS i SPS, predstavnici stranke Zavetnici poslednjih dana učestvuju u formiraju lokalnih vlasti u Kruševcu, Vlasotincu i Kuršumliji. Prema informacijama Nova.rs, na takav korak sugerisao im je vrh partije, zbog čega među Zavetnicima na lokalu vlada veliki otpor.
Dok je javnost iznenađena činjenicom da su Zavetnici ušli u vlast sa SNS i SPS u tri lokalne samouprave, odbori ove partije razočarani su odlukom njenog vrha da učestvuju u vlasti.
Prema saznanjima Nova.rs, nekoliko odbora na jugu Srbije nezadovoljno je činjenicom što im je iz samog vrha stranke naloženo da učestvuju u vlasti, iako su u kampanji bili veliki kritičari režima.
Đurđević Stamenkovski i njen najuži krug saradnika izveli su kopernikanski obrt, pa su odlučili da naprednjaci više nisu tako rđavi partneri.
To potvrđuje i najnovije saopštenje stranačkog rukovodstva u kojem se daje podrška Milici Đurđević Stamenkovski. Kako se navodi u saopštenju, Stamenkovski je na zajedničkoj sednici stranačkog Predsedništva i Glavnog odbora u Beogradu rekla da Zavetnici „neće dezertirati s fronta nacionalnog jedinstva“ i da „ostaju dosledni u zalaganju za državotvorne principe i vrednosti na kojima se stranka temelji“.
Ona je navela da stranka započinje pripreme za izlazak na predstojeće lokalne izbore, ali i dodala da je u uslovima „teških izazova pred kojima se Srbija nalazi“ važno da Zavetnici „učestvuju u procesima odlučivanja“.
Kako je došlo do ovog preokreta, od Zavetnika u opoziciji do Zavetnika u vlasti?
Najpre je u javnosti objavljena informacija da su odbornici ove stranke u Kuršumliji ušli u koaliciju sa SNS i SPS.
Stranka Milice Đurđević Stamenkovski u Kuršumliji je na izborima dobila dva odbornička mesta, a nakon ulaska u koaliciju s vlašću pripalo im je mesto potpredsednika Skupštine i dobili su jednog člana Opštinskog veća.
Đurđević Stamenkovski poručila je ovim povodom da je evropska politička praksa da se pruža podrška lokalnim odborima da se formira vlast.
„Nema sumnje da oni bolje poznaju lokalnu i regionalnu problematiku, koja se iz perspektive Prestonice ne može videti onako kako je oni vide ‘na licu mesta’. Njihova prednost je što već duže vreme kritički sagledavaju situaciju i dobro poznaju probleme, a naša uloga, uloga centrale je da podstaknemo i zajedno stvorimo šanse da se ti problemi reše”, kazala je Đurđević Stamenkovski za Novu.
Ranije je sumnju da je između SNS i Zavetnika ostvarena dublja saradnja produbila izjava predsednika države Aleksandra Vučića, koji je poručio da je želeo da vidi liderku Zavetnika u SNS.
„Voleo sam da je vidim i pre sedam osam godina u SNS, ali potrebno joj je sazrevanje i iskustvo, verujem da će ta žena dobiti priliku da to uradi u budućnosti“, poručio je tad Vučić.
Ako odemo korak iza i vratimo se u period pre izbora i vreme formiranja koalicija, upravo je Srpska stranka Zavetnici u poslednjem momentu sprečila formiranje velikog saveza desnice.
Vodili su se pregovori oko toga da nakon ujedinjenja proevropske opozicije i desnica stane u jednu kolonu. Na toj listi trebalo je da se nađu Novi DSS Miloša Jovanovića, POKS Vojislava Mihailovića, Narodna stranka Vuka Jeremića, Dveri Boška Obradovića i Srpska stranka Zavetnici Milice Đurđević Stamenkovski.
U trenutku kad je dogovor bio praktično postignut, na sastanak je došao suprug Milice Đurđević Stamenkovski, Stefan, koji je rekao da od dogovora nema ništa, jer ne želi nikakvu postizbornu saradnju sa liderom SSP Draganom Đilasom.
Do koalicije desnice nije došlo. Umesto 20 odsto, na koliko je čak i predsednik Srbije Aleksandar Vučić procenio snagu desnice, preko cenzusa je prešla samo koalicija NADA Miloša Jovanovića i Vojislava Mihailovića. Iz parlamenta su ispali Narodna stranka, Dveri i Zavetnici.
BONUS VIDEO: Ispod cenzusa pa u Vladu
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare