Bivši hrvatski predsednik, Stjepan Mesić, doputovao je danas u Prištinu, gde se sastao sa najvišim kosovskim zvaničnicima. Razgovarali su o evropskom putu za Kosovo, ali su se ujedno osvrnuli na devedesete i vladavinu Slobodana Miloševića. „Jugoslavija je mogla da se raspadne bez rata, ali je Miloševićeva šovinistička politika izazvala tragediju nesrpskih naroda na ovim prostorima“, poručio je Mesić. Sa druge strane, kosovski zvaničnici su bivšeg hrvatskog predsednika opisali kao „najglasnijeg za kosovsku nezavisnost“, i „prijatelja koji je uvek dobrodošao“.
Mesić je doputovao u Prištinu zajedno sa bivšim predsednikom Albanije, Bamirom Topijem. Oni su se u prepodnevnim satima sastali sa predsednikom kosovskog parlamenta, Gljaukom Konjufcom, potom sa kosovskom predsednicom, Vjosom Osmani i u večernjim satima sa kosovskim premijerom, Aljbinom Kurtijem.
Govoreći o Mesiću, u saopštenju kosovske skupštine navodi se da je Konjufca dočekao – „iskrenog prijatelja koji je uvek podržavao Kosovo“, prenosi Kossev.
„Naše dve zemlje, kao strateški partneri, imaju jake odnose prijateljstva i saradnje u mnogim oblastima od zajedničkog interesa, uključujući i zakonodavnu“, rekao je Konjufca.
U saopštenju se podseća da je Hrvatska priznala Kosovo u vreme kada je predsednik ove zemlje bio upravo Mesić.
Konjufca dodaje da je on dao „nezamenljiv doprinos izgradnji državnosti Kosova“.
„Uvek ste dobrodošli i Kosovo možete da smatrate svojim domom“, poručio mu je predsednik kosovske skupštine.
U saopštenju se ujedno podseća da je Stjepan Mesić autor knjige „Kako je srušena Jugoslavija“, te navode da je bivši hrvatski predsednik upravo o ovom razdoblju razgovarao sa Konjufcom kao i njegovom „suočavanju sa glavnim zločincem Slobodanom Miloševićem“ u vezi sa Kosovom.
„Jugoslavija je mogla da se raspadne bez rata, ali je Miloševićeva šovinistička politika izazvala tragediju nesrpskih naroda na ovim prostorima. Mislio je da će moći da laže svet o ‘srpskom pravu’, ali je lagao sebe i Srbe. Srbi i dalje mrze Miloševića, ali ne zato što je izazvao sve te krvave ratove, već zato što ih je izgubio“, rekao je Mesić, prenose iz kosovskog parlamenta.
On je ujedno obećao Konjufci da će da nastavi da pruža podršku integracionim težnjama Kosova.
Sa dvojicom bivših predsednika u međuvremenu se sastala i kosovska predsednica, Vjosa Osmani, o čemu se oglasila na Fejsbuku.
„Sa dva velika prijatelja Kosova, bivšim predsednikom Hrvatske, Stjepanom Mesićem i bivšim predsednikom Albanije, Bamirom Topijem“, poručila je Osmani na Fejsbuku uz fotografiju.
Kako je u međuvremenu saopšteno iz kosovskog predsedništva, Osmani se zahvalila Mesiću i Topiju na „kontinuiranom ličnom angažmanu“ u podršci Kosovu, i produbljivanju saradnje sa Albanijom, odnosno Hrvatskom.
„Na sastanku je istaknuto da su bliski međudržavni odnosi Kosova, Albanije i Hrvatske izgrađeni na čvrstim istorijskim osnovama i tradicionalnom međusobnom poštovanju albanskog i hrvatskog naroda“, dodaje se u saopštenju.
Osmani je izrazila uverenje da će Mesić i Topi da nastave da se zalažu za Kosovo u međunarodnim krugovima i istakla značaj bliske saradnje Kosova, Albanije i Hrvatske „suočenih sa regionalnim izazovima i imajući u vidu stabilnost i napredak evroatlantskih agendi na Zapadnom Balkanu“.
Bivše predsednike ugostio je u međuvremenu i kosovski premijer, Aljbin Kurti.
„Mnogi od naših sadašnjih izazova su ili ukorenjeni u nedavnoj prošlosti ili predstavljaju nastavak prošlosti. Da bismo ih rešili potrebno nam je više od veština i kreativnosti, potrebno nam je dobro pamćenje“, poručio je Kurti u objavi na Tviteru nakon sastanka.
Više detalja o ovim razgovorima u međuvremenu je saopštio kabinet kosovksog premijera.
Bivši predsednik Albanije kazao je na sastanku da je neophodno da se uveća regionalna saradnja i da se uspostavi bolja koordinacije između Kosova i Albanije, a posebno sa institucijama Evropske unije, uključujući i po pitanju vizne liberalizacije.
Sa druge strane, bivši hrvatski predsednik rekao je da je neophodno pojačano zalaganje na međunarodnom planu, jer, kako je kazao, Srbija nastavlja kampanju lobiranja za povlačenje priznanja Kosova.
Kosovski premijer se u razgovorima osvrnuo na dijalog koji se vodi u Briselu, te izneo poznat stav – da bi ovaj proces trebalo da dovede do uzajamnog priznanja i normalizacije odnosa.
Bonus video: Kosovo postalo meka za rudarenje bitkoina
***
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare