Predsednik DS Zoran Lutovac kaže da suštinski moraju da se menjaju stvari u Srbiji i da se "već sada razmišlja o stvaranju najšireg saveza" koji bi uključio sve političke aktere koji su umerene političke orijentacije ili koji bi podrazumevao neko ideološko-programsko profilisanje. Naveo je da je dogovor u koaliciji Ujedinjeni bio da konstituisanjem Skupštine imaju posebne klubov, iz dva razloga - više vremena u parlamentu da se govori na različite teme i drugi je - što su koalicija različitih ideoloških i programskim profila i nisu baš u svemu saglasni.
Upitan o Ujedinjenima za pobedu Beograda, gost N1 Studio Live kaže da je to bila predizborna koalicija i da će njena sudbina zavisiti od toga kako će se proglasiti zvanični rezultati i od sleda događaja.
Lutovac kaže da je na ovim beogradskim izborima činjenica da je veći broj građana bio protiv beogradske vlasti nego za beogradsku vlast. Dodatni izbori su možda pomerili stvar za jedno mesto ali ostaje i dalje pitanje stabilnosti i legimiteta eventualnog stvaranja nove vlasti koja bi bila zasnovana na tome da se ipak formira stara vlast pa čak uz pomoć nekih koje su građani smatrali opozicijom, naveo je.
Kaže da sve što se dešava ukazuje na to da nas čeka period nestabilnosti, On navodi da stara beogradska vlast može u nekim opozicionim strankama desne orijentacije da nađe partnere i da njima da formira vlast, ali ističe da građani koji su glasali za njih (opoziciju) nisu glasali da oni uđu u koaliciju za nekadašnjom vlašću Beograda i tu imamo problem legitimiteta. Sve zavisi od kalkulacije ove vlasti i od toga na koji način će se formirati Gradska skupština da li će biti izabran gradonačelnik, koji će po uputstvu najjače stranke odmah podneti ostavku i izazvati nove izbore ili će vladati tako što će napraviti sporazum sa strankama desne orijentacije, dodaje.
Na pitanje da li su se sastajali unutar koalicije i razgovarali nakon susreta Aleksandra Vučića i Dragana Đilasa, Lutovac kaže da su razgovarali pre tog susreta.
„Taj sastanak nije trebalo da se desi – ni vreme, ni mesto nije bilo kako treba, jer se to desilo odmah posle pokušaja dogovora svih koji su predstavljali opoziciono biračko telo – dogovora kako da se sačuvaju ti glasavi i da se uz pomoć tog dogovora i koordinacije napravi privremeno telo koje bi moogućilo nove poštene izbore… Vreme nije kako treba. Trebalo je sačekati kakvi su konačni rezultati, pa da eventualno to postane tema. A ni mesto nije kako treba, jer Predsedništvo nije mesto gde se razgovara na temu beogradskih izbora. To je bio razgovor lidera dve stranke i trebalo je da razgovaraju na nekom drugom mestu“, naglašava Lutovac.
Posebni klubovi u parlamentu
Govoreći o obe koalicije, čiji je DS bio deo na ovogodišnjim izborima, Lutovac kaže da je dogovor bio da se konstituisanjem Skupštine formiraju posebni klubovi i da su dva ključna razloga za to. „Jedan je – jer se dobija više vremena u parlamentu da se govori na različite teme i drugi što smo mi koalicija različitih ideoloških i programskim profila i nismo baš u svemu saglasni, a to nas ne sprečava da u pitanjima narodnog interesa sarađujemo“, naveo je.
DS će, kaže, zastupati pre svega javni interes. „Kao socijalnodemokratska partija vodićemo računa da se poboljša kvalitet života građana u Beogradu, da se vodi računa o marginalizovanim grupama i da probamo da smanjimo nejednakost, koliko nam dozvoljava Ustav, na gradskom nivou. To isto ćemo raditi i na parlamentarnom nivou“, dodao je.
Kaže da suštinski moraju da se menjaju stvari u Srbiji i da se već sada razmišlja o stvaranju najšireg saveza koji bi uključio sve političe aktere koji su umerene političke orijentacije ili njihovo koordinisanje. „Pod brojem dva, okupljanje ideološki sličnih grupacija ili njihovo koodinisanje, čisto programsko nastupanje ili samostalno istupanje“, rekao je o opcijama.
On ocenjuje da je na prethodnim izborima postojala mogućnost većeg sinergijskog efekta da su Ujedinjeni išli zajedno sa Moramo, što su i istraživanja pokazivala.
„Ne bih odbacivao mogućnost saveza umerenih opcija ili nekog saveza koji je nešto uže profilisan, ideološko-programsko profilisanje koji bi obuhvatao levo od centra, centar“, naveo je.
Široki savez obuhvata i zahvat umerene političke opcije koja je bliža centru, centar ili desno od centra, kaže on a programsko-ideološki partneri su oni bliski socijaldemokratiji, ali i „zeleni“, liberali…
Bonus video: Ko viče IZDAJNIK ispod Vučićevog prozora i da li je desnica prava ili lažna opozicija
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: