Timoti Les Foto: N1

Timoti Les sa Univerziteta Kembridž ocenio je da predsednik Srbije Aleksandar Vučić želi razumnu kompenzaciju za priznanje Kosova i signalizira Bajdenovoj administraciji da, ako bude insistirala na tome da Srbija bezuslovno prizna Kosovo, tada neće biti sporazuma.

On je u intervjuu za Kosovo online rekao da je Vučićeva kalkulacija da će, ako Srbija može da se drži svog stava, administracija Bajdena morati da se nasloni na Albance da daju ustupke kako bi obezbedila dogovor, kao što je to učinila Trampova administracija.

Prema njegovim rečima, Vučić izjavama pokušava da ojača poziciju pred potencijalnim pritiskom Vašingtona da bezuslovno prizna Kosovo, kao i da je očigledno voljan da Srbija u određenom trenutku prizna KiM.

Upitan da li će u narednom periodu videti sinhronizaciju napora između SAD i EU u vezi sa dijalogom Beograda i Prištine, on je kazao da misli da je to verovatno, bar zbog pitanja statusa Kosova.

„Administracija Bajdena blisku saradnju sa EU videće kao cilj sam po sebi i zaključiće da je rad sa Evropljanima mnogo lakši od sprovođenja odvojenog dnevnog reda politike, tim pre što se administracija Bajdena slaže sa Evropljanima u vezi sa osnovnim pravilom da postojeće granice na Balkanu treba sačuvati“, rekao je on.

Ipak, ocenjuje da postoje tačke napetosti, poput proširenja EU i pitanja ustava BIH.

„Ostali glumci će igrati sporednu ulogu. Srbija će se udvarati uticaju Rusije, Kine i Turske da izvrše pritisak na SAD i Evropljane, ali to troje (Rusija, Kina, Turska) neće odrediti ishod pregovora o statusu Kosova i podržaće sve što Srbija može da dogovori sa Kosovom“, ocenio je on.

Govoreći o mogućnosti da bivša državna sekretarka Madlen Olbrajt ima veliku ulogu u budućem dijalogu Beograda i Prištine, Les kaže da će imati određenu ulogu, ali da nije jasno da li je to formalna pozicija, poput izaslanika u regionu ili neformalnog savetnika vlade.

„U svakom slučaju, njeno učešće sugeriše da će na politiku Bajdenove administracije biti nekih uticaja po pretpostavkama koje su oblikovale američku politiku prema Balkanu devedesetih“, ocenjuje Les.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar