Ambasador Amerike u Srbiji Kristofer Hil obilazi ovih dana srpske zvaničnike u okviru oproštajne turneje kojom završava svoj diplomatski angažman u našoj zemlji. Njegov mandat ostaće upamaćen po neprikosnovenoj podršci režimu koji predvodi predsednik Srbije Aleksandar Vučić u ključnim događajima koji su znatno uticali na naše društvo.

Posle susreta sa poglavarom Srpske pravoslavne crkve patrijarhom Porfirijem, odlazeći američki ambasador Kristofer Hil sastao se u ponedeljak i sa premijerom Milošem Vučevićem i predsednicom Narodne Skupštine Anom Brnabić.

Vučević je ocenio da je ambasador Hil tokom svog mandata uradio mnogo važnih stvari za obe zemlje, kao i da je postao „poznavalac specifičnosti i kompleksnosti situacija i problema sa kojima se Srbija suočava“, saopšteno je iz Vlade Srbije.

Osim toga, Hil se zahvalio Ani Brnabić na odličnoj saradnji u prethodnim godinama i izrazio nadu da će Srbija nastaviti putem reformi i ekonomskog prosperiteta, u cilju poboljšanja životnog standarda svih građana Srbije.

Tako Kristofer Hil više neće biti ambasador SAD u Srbiji gotovo tri godine otkako je zvanično stupio na dužnost.

Ivica Dačić sa Kristoferom Hilom Foto:FoNet/MUP

U tri duge godine njegove diplomatije u Srbiji stala je otvorena podrška predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću u trenucima kada su temelji demokratije u našoj zemlji bili ozbiljno poljuljani.

Hil je, ili izbegavao da komentariše goruće teme u srpskom društvu, ili je to činio na vrlo čudan način, da se činilo da pazi da i najmanje ne povredi domaćina.

Srbija ide u dobrom pravcu

Godinu za nama ambasador SAD u Beogradu Kristofer Hil završio je ocenom da Srbija ide u dobrom pravcu, a da se odnosi dve zemlje kreću napred, što je kod dela opozicije naišlo na oštre reakcije.

„Osećam se ohrabreno, siguran sam da ću zbog ovoga dobiti poruke mržnje, ali mislim da Srbija ide u pravom smeru. Morate da se uporedite sa drugim zemljama da biste razumeli zašto verujem da idete u pravom smeru“, rekao je Hil.

Njegova izjava došla je u trenutku kada Srbiju potresa najveća kriza od od dolaska SNS na vlast, nakon pada nadsreštnice u Novom Sadu gde je poginulo 15 ljudi, što je izazvalo studentsku pobunu,

Američki ugovori i zavet ćutanja

Iz redova opozicije, žestoke kritike na Hilov račun stizale su najčešće sa adrese lidera Stranke slobode i pravde Dragana Đilasa

Upravo je Đilas nedavno otvoreno upitao Hilda da li zbog američkih ugovora žmuri na ono što radi režim u Srbiji. Đilas je tom prilokom podsetio na Hilovo prisustvo na otvaranju Moravskog koridora, koji je za ogroman iznos gradio američko-turski konzorcijum Behtel-Enka.

Dragan Đilas Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

Klizav teren za Kristofera Hila bila je i tema iskopavanja litijuma. Tako je odlazeći američki ambasador rekao da o sudbini iskopavanja litijuma treba da odluči narod u Srbiji, a odmah potom je ocenio i da je litijum deo budućnosti u kojoj bi Srbija trebalo da učestvuje, a da na antilitijumskim protestima ima i onih koji su proruski orijentisani, koje ne brine litijum već kretanje Srbije ka Zapadu.

Kristofer Hil nije krio svoju naklonost ni tokom decembarskih izbora 2023. i junskih izbora 2024. godine u Srbiji.

Na primedbu da Srbija nije primenila ključne preporuke ODIHIR, na šta je i sam ukazivao, Hil je kazao da ima mnogo kritičara i da će ih uvek biti, ali da to ne znači da su u pravu.

PROČITAJTE JOŠ

„To su promene i reforme za koje su potrebne godine. Kako, recimo, da imate detaljan uvid u birački spisak, a da ne kršite pravo na zaštitu ličnih podataka. Činjenica je da se razgovaralo o problemima, mislim da je zdravo i da je pomoglo što su održavani sastanci opozicije i vladajuće stranke i mislim da treba dati deo zasluga predsednici parlamenta Ani Brnabić koja je okupila ljude, što nije bilo lako“, rekao je Hil.

Posle izbora 17. decembra 2023. godine, rekao je da se raduje saradnji sa novom Vladom Srbije, dok je u isto vreme dvoje senatora SAD tražilo istragu o izbornoj krađi.

Aleksandar Vučić Foto: Amir Hamzagić/Nova.rs

U danim postizborne krize, kada su kenuli protesti opozicije i građana zbog izborne krađe, Hil je izrazio i nadanje da ćemo svi, nakon svega, moći da „odmorimo“ sa svojim porodicama i da uživamo u novogodišnjim i božićnim praznicima.

Nekoliko meseci ranije Hil je čak citirao i Željka Mitrovića u svom tvitu o Srbiji na Zapadu.

U vinu je istina

U javnosti je početkom prošle godine osvanula fotografija Hila sa suvlasnikom Milenijum tima Ivana Bošnjaka, a kako se moglo videti – nalazili su se u vinogradu.

Inače, Milenijum tim veliki deo svog poslovanja ostvaruje kroz ugovore koje dobija od države, često bez tendera ili kao jedini ponuđač na sumnjivim konkursima koji kao da su namenski pravljeni da bi oni dobili milionske poslove. Uz to su poznati po SLAP tužbama protiv medija koji izveštavaju o njihovom poslovanju, čime direktno vrše pritisak na njih i ugrožavaju slobodu medija.

U intervjuu za Nova.rs, Hil je pojasnio o čemu je razgovarao sa Bošnjakom.

„Nisam razgovarao ni o čemu drugom osim o tome kako se sadi grožđe. Što se tiče SLAP tužbi, mislim da sam bio kristalno jasan u prošlosti, ambasada i ja lično smo radili veoma naporno protiv takve prakse. Što se tiče poslovnih dogovora, ne znam, to bi morali da pitate njega. Mislim da je on povezan i sa pojedinim američkih firmama, to je istina, ali jednostavno – ja nisam uključen ni u kakve poslovne dogovore. To nije nešto šta ja radim“, rekao je tada Hil.

BONUS VIDEO: 

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare