Ako Gradska izborna komisija (GIK) prihvati sve liste koje su predale potpise za učešće na beogradskim izborima 2. juna, na glasačkom listiću biće ukupno 14 partija ili koalicija. Beograđani će birati između aktuelnog režima, odnosno liste koje predvodi SNS, opozicije “Biramo Beograd”, pokreta Branimira Nestorovića, manjinskih partija, nekih starih opozicionih stranaka, ali i opcija koje prvi put izlaze na izbore. I na ovim izborima videli smo (ne)opravdane sumnje oko fantomskih lista, ali i činjenično stanje da su neke stranke ekspresno skupile potpise, bez bilo kakvih problema sa overiteljima, što su drugi imali kao realan i svakodnevni izazov.
U foto-finišu prikupljanja potpisa za učešće na izborima 2. juna, Gradska izborna komisija (GIK) primila je kandidature ukupno 14 aktera koji žele da budu na biračkom listiću početkom juna.
Ukupno 11 ih je proglašeno, a u trenutku kada se piše ovaj tekst očekuje se odluka da li prihvaćena lista Kreni-promeni Sava Manojlovića, „Mi-Glas iz naroda“ koju čini „otrgnuto“ krilo Branimira Nestorovića i Dosta je bilo (DJB). Dakle, još tri liste čekaju da dobiju svoje redno mesto na listiću.
Ako uzmemo u obzir da deo stranaka bojkotuje izborni proces zbog ne ispunjenja zahteva i poboljšanja izbornih uslova, potencijalna ponuda od 14 političkih aktera predstavlja pozamašan broj onih koji su spremni da učestvuju.
Vlast je maksimalno koncentrisala partije i pokrete na jednoj listi koju predvodi Aleksandar Šapić, dok je opozicija podeljena oko toga da li treba bojkotovati ili ne, ali i unutar toga ko ja prava, a ko lažna opozicija.
Kada je reč spisku onih koji će biti na glasačkom listiću, za nekoliko lista nije bilo iznenađanja. Prva na toj listi onih koji će biti na izborima je široka koalicija koju predvodi SNS, odnosno kandidat za gradonačelnika Aleksandar Šapić.
Pod svoju „kapu“, SNS je stavio SPS, Pokret socijalista, Nenada Popovića, kontroverznog Šasu Borojevića, ali i Milicu Đurđević Stamenkovski i zavetnike.
Proglašena je i lista “Biramo Beograd” koju čini šest partija dosadašnje koalicije Srbija protiv nasilja (SPN), čiji će kandidat za prvog čoveka grada biti Dobrica Veselinović.
Na listi ove koalicije nalazi se i Miloš Pavlović iz Narodnog pokreta Srbije koji je kandidat za zamenika gradonačelnika, dok će prva na listi biti Natalija Stojmenović iz Zeleno-levog fronta.
U pitanju su partije koje mahom činile okosnicu najjače koalicije vlasti i opozicije sa prošlogodišnjih izbora, čiji bi uspeh mogao biti drugačiji nego u decembru imajući u vidu promenjene okolnosti gde je jedan deo stranaka opozicije neće učestvovati na izborima.
Osim liste „Biramo Beograd“ birački listić biće bogatiji i za druge opozicione entitete, od kojih će neki imati i debitanski nastup, dok su druge za sebe vezale sumnju u procesu kandidovanja.
Kao i pre šest meseci, proces prikupljanja potpisa prošao je u znaku optužbi dela opozicije da su neke liste ekspresno prikupile potpise bez bilo kakvih problema sa overiteljima i uz “mlaku” kampanju. Iako nisu imali oglašavanja, štandove, akcije, relativno brzo prikupili su 3.000 potpise. Na udaru takvih kritika najpre su se našli Ruska stranka i pokreti doktora Đorđa Žujovića, odnosno Petra Đurića – “Ćale, ovo je za tebe”.
Sve tri stranke su se branile da su potpise skupile regularno, da iza njih stoji terenski rad, velika podrška aktivista i ljudi koji su željni promena. Koliko je njihova argumentacija dobra, videćemo već 2. juna kada budu objavljeni konačni rezultati. Drugim rečima, ako budu imali više potpisa nego glasova, onda će to biti znak da je nešto trulo u izbornom procesu.
Da postoje ozbiljne manjkavosti u izbornim zakonima praktično je u izjavi za Novu potvrdio i lider omalene Ruske stranke u kojoj nema Rusa. Na naše pitanje da li svojim učešćem vara građane i zakonodavstvo jer na njenoj listi nema nijednog kandidata sa ruskim imenom ili prezimenom rekao je da je zakon takav.
Predsednik “rusa” Slobodan Nikolić kaže da je on samo iskoristio izborno zakonodavstvo iz vremena Borisa Tadića i da lista može da se nazove “beremo rosno cveće” i da se predstavi kao manjina.
Na glasačkom listiću biće i izborna lista “Jedan od pet miliona-Beogradski front-Ritam grada”, koji su između najave da će učestvovati na izborima i predaje liste ekspresno skupili potpise.
Kandidovali su više od 60 kandidata, a više od 3.000 potpisa overio je samo jedan notar. Oni cinični kažu da je bio veoma vredan, a oni manje skloni ovakvom tumačenju tvrde da je reč o ozbiljnom signalu da nešto nije u redu sa procesom kandidovanja.
U Beogradu birači će moći da glasaju i za listu koju predvodi Branimir Nestorović, kontroverzni doktor koji je bio najveće iznenađenje na izborima 17. decembra. U javnosti “proslavljen” kao čovek koji je rekao da je koronavirusa najsmešniji virus u istoriji, svoj prostor na televizijama sa nacionalnom frekvencijom najviše je dobio na gostovanjima poznatim pod nazivom „posle ručka“, ilustrujući termin kada su se održavale.
Iz istih gostovanja poznata je još jedna učesnica na narednim izborima. Pod rednim brojem osam biće Jovana Stojković, kontrovezna doktorka koja se nalazi na listi koju predvodi Narodna stranka.
Sa njima će u koaliciji biti i Nova Srbija, čiji je dugogodišnji lider i osnivač Velimir Ilić.
U trenutku kada je bilo svega nekoliko sati do isteka vremena za podnošenje izbornih lista, svoje liste su predale liste koju čine nacionalne manjine. Najpre je listu podnela koalicija “Borba” koju su predali Bošnjaci, Grci, Vlasi, Jugoslaveni i druge nacionalne manjine.
Posle dve decenije učestvovaće i Unija Roma Srbije, a na listiću Beograđani će moći da zaokruže i listu Stranke pravde i pomirenja Usemea Zukorlića.
U trenutku pisanja ovog teksta čeka se da GIK da “zeleno svetlo” za još tri liste.
Očekuje se proglašenje liste Kreni-promeni čiji je kandidat za gradonačelnika Savo Manojlović, a pored njih na “čekanju” je Dosta je bilo i Mi-glas iz naroda koji predstavlja pocepanu frakciju pokreta koji je u decembru predvodio Nestorović.
BONUS VIDEO: Ko su Beli Preletačevići na junskim izborima?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare