Raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora za godinu i po dana nije iznenađenje, učešće Aleksandra Šapića u izvršnoj vlasti je delimično iznenađenje, a izbor Ivice Dačića za predsednika Skupštine je potpuno iznenađenje, sumira izvršni direktor CeSID-a Bojan Klačar utisak posle odluka Presedništva SNS, koje je u utorak uveče objavio lider stranke Aleksandar Vučić.
Odabir Ivice Dačića za predsednika parlamenta je iznenađenje, kaže Klačar, ne zato što se nije slutilo, već zato što je to na neki način nazadovanje lidera socijalista u političkoj karijeri, pošto je pozicija ministra spoljnih poslova i potpredsednika vlade zamenjena pozicijom predsednika skupštine. Funkcija predsednika skupštine jeste visoko u hijerarhiji, ali parlament sam po sebi nije toliko jak koliko izvršna vlast, dodao je on.
Smatra da bi ključni motiv mogao da bude velika uloga parlamenta u dijalogu koji će se izvesno voditi, a Dačić je političar koji ima relativno dobre odnose sa većinom političkih aktera i neko je ko može da bude osoba koja neće podsticati konflikte, nego će biti spreman da razgovara sa političkom manjinom.
„On je neko ko ima tu vrstu političkog šarma, koji je preko potreban u takvim situacijama, i ja verujem da je izbor Dačića najvećim delom posledica te činjenice“, rekao je Klačar za Tanjug.
On je dodao da je SPS sa učešćem Šapića u izvršnoj vlasti na neki način dobio nešto manje političke moći, nego što je to imao u prethodnom sazivu.
Kad je reč o učešću Šapića u izvršnoj vlasti, Klačar smatra da je to povezano sa dugoročnijom saradnjom naprednjaka i SPAS-a, prevashodno na sledećim beogradskim izborima, koji mogu da budu veoma važni, a neizvesni.
„U tom kontekstu tumačim ulogu koju će Šapić da ima. Sa učešćem Šapića u izvršnoj vlasti, SNS je već sada napravila strategiju za sledeće izbore. To zapravo znači podršku svih tih aktera na predsedničkim izborima Vučiću i vrlo verovatno postizbornu koaliciju SNS i Šapića u Beogradu“, smatra Klačar.
Najmanje iznenađenje je najava raspisivanja parlamentarnih izbora, jer je, kaže Klačar, sve u prethodna četiri meseca išlo u tom pravcu, od najava predsednika Vučića do političke taktike SNS u kontekstu stvaranja boljih šansi za izborni uspeh u slučaju spajanja izbora.
„Jasno je bilo da su vanredni izbori prilično realna stvar, a ostaje nejasno, makar u ovom momentu, šta je bio motiv da se to već sada najavi“, rekao je Klačar za Tanjug.
Budući da je Vučić najavio i učešće manjina u vladi, Klačar kaže da se može govoriti o koncentracionoj vladi, navodeći da je očigledno strategija SNS bila da u narednih godinu i po dana nagradi sve one aktere koji su izašli na izbore i podeli odgovornost sa njima za verovatno teške odluke koje će donositi.
Klačar kaže da očekuje iznenađenja i na ministarskim pozicijama, a na pitanje da li veruje da će se u vladi naći nestranačke ličnosti ili neko od aktera sa drugih izbornih lista koje nisu prešle cenzus, odgovara da bi bila nagađanja ukoliko bi tvrdio da će se tu naći neko iz drugih stranaka, ali svakako očekuje i neka imena koja se nisu pojavljivala u medijima.
„Sigurno je da će doći do određene preraspodele i resora i političke moći. Očekujem iznenađenja i lica koja nisu imala veliku šansu do sada, a verujem da će se svakako naći kljucna imena od poverenja. Bilo bi, na primer, iznenađenje da u toj vladi ne budu recimo i Siniša Mali i Zorana Mihajlović“, zaključio je Klačar