Samo u prvih deset sati posle masovnog ubistva u Osnovnoj školi Vladislav Ribnikar, predsednik Srbije Aleksandar Vučić i načelnik Policijske uprave Grada Beograda Veselin Milić objavili su niz podataka o deci koji nisu smeli da izađu u javnost – nijedan od njih nema zakonska ovlašćenja da iznosi podatke iz istrage, piše BIRN.
Oko dva sata pošto je policija zvanično saopštila broj dece ubijene u Osnovnoj školi „Vladislav Ribnikar“, načelnik Policijske uprave Grada Beograda Veselin Milić stao je za govornicu u Vladi Srbije, pred kamerama pokazao čitljiv spisak dece koju je ubica „planirao da likvidira“ i saopštio puno ime i prezime maloletnog ubice, piše BIRN.
Tako je Milić postao prvi visoki državni zvaničnik koji je 3. maja pred kamerama prekršio odredbe nekoliko zakona koji štite privatnost podataka i dece, ali i Zakona o krivičnom postupku.
Nekoliko sati kasnije i predsednik Srbije Aleksandar Vučić pred kamerama je citirao podatke iz zdravstvenih izveštaja maloletnog ubice, rekao koliko godina ima i u koju školu ide njegova mlađa sestra i govorio o tome koliko zarađuju njihovi roditelji.
Nijedna od ovih informacija nije smela da izađe u javnost, njihovim iznošenjem prekršeno je više zakona, a Vučić kao predsednik ni nema nadležnost da o istragama govori, kažu sagovornici BIRN-a.
Informacije o istrazi, prema važećim propisima, moglo je da iznosi samo nadležno tužilaštvo – u ovom slučaju Više javno tužilaštvo u Beogradu, čiji su zamenici tužioca bili na uviđaju u školi Vladislav Ribnikar.
Maloletni K.K. je u sredu 3. maja ujutro u školi ubio osam učenika i radnika obezbeđenja i ranio još šest učenika i nastavnicu. Dvanaest dana kasnije, još jedna učenica je preminula od posledica zadobijenih rana.
BIRN je 4. maja uputio pitanja nadležnom Višem javnom tužilaštvu u Beogradu, pitajući ih da li su i kome dali saglasnost da iznosi podatke iz istrage, naročito apostrofirajući Veselina Milića, pošto predsednik ni po kom osnovu nije smeo te podatke da iznosi.
Tužilaštvo je odbilo da odgovori na pitanja. Zbog toga, BIRN je istom tužilaštvu u narednih mesec dana uputio dva zahteva za pristup informacijama od javnog značaja tražeći informacije i dokumenta kojima VJT ovlašćuje bilo koga iz MUP-a i drugih institucija da iznosi podatke iz istrage, kao i informacije o tome da li je VJT preduzelo bilo koje korake u vezi sa neovlašćenim objavljivanjem podataka.
Iz ovog tužilaštva, međutim, izbegli su da odgovore i na zahteve za pristup informacijama od javnog značaja, navodeći da novinari treba da se obrate Ministarstvu unutrašnjih poslova (MUP).
Iz MUP-a nisu odgovorili na pitanja BIRN-a o tome da li je Milića neko ovlastio da u javnosti iznese detalje iz istrage.
Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti je 5. maja, dva dana posle spornih konferencija za medije, u odgovoru BIRN-u naveo da „nije došao do zaključka da postoje elementi za pokretanje inspekcijskog nadzora prema bilo kom licu”.
Pred objavljivanje ovog teksta, BIRN je ponovio ova pitanja Povereniku i ovog puta dobio odgovor da je vanredan inspekcijski nadzor prema Ministarstvu unutrašnjih poslova pokrenut 9. juna i da će se okončati u roku od 90 dana.
„Ukoliko postoji osnov za podnošenje prekršajnih/ krivičnih prijava, verujemo da će nadležni pravosudni i drugi organi postupati u tom slučaju. Nakon završetka postupka vanrednog inspekcijskog nadzora, Poverenik će na osnovu utvrđenog činjeničnog stanja ceniti da li postoje elementi za izricanje mera iz svoje nadležnosti“, piše u odgovoru ove institucije na pitanja BIRN-a.
Poverenik nema zakonska ovlašćenja da vodi postupak inspekcijskog nadzora prema funkcionerima koji uživaju pravo imuniteta – ovoj grupi pripada Predsednik Srbije.
Curenje podataka iz istraga uobičajena praksa u Srbiji
Od 10. maja roditelji odeljenja VII/2 OŠ „Vladislav Ribnikar“ zahtevaju od države da se utvrdi ko je odgovoran za to što je javnosti prikazan spisak učenika koje je maloletni ubica planirao da ubije.
Ana Brnabić je u Skupštini Srbije 21. juna izjavila da je u vezi sa odgovornošću za objavljivanje spiska u toku „interna kontrola u Ministarstvu unutrašnjih poslova“.
„Odgovorni će, naravno, odgovarati za to šta je urađeno, samo da vidimo šta se tačno desilo i ko je odgovoran i svi će odgovarati, i niko ne beži od odgovornosti“, rekla je Brnabić.
Curenje podataka iz postupaka i komentarisanje sudskih procesa koji su u toku nisu novost u Srbiji. Evropska komisija od 2013. u izveštajima o Srbiji kao jedan od problema navodi „neovlašćene“ javne istupe o procesima koji se vode.
„Državni zvaničnici, uključujući i one na najvišem nivou, kao i poslanike, nastavljaju da javno govore o istragama ili sudskim postupcima u toku. Informacije procurele iz istraga ili predmeta objavljivane su u brojnim medijima i mogu se smatrati uplitanjem u istrage i procesuiranje slučajeva“, piše u izveštaju iz 2022.
Aleksandar Vučić prethodno je javno komentarisao brojne istrage i suđenja, pa je tako u oktobru 2021. kritikovao što je Predrag Koluvija, vlasnika plantaže Jovanjica, bio dve godine u pritvoru, a nekoliko meseci ranije je detaljno iznosio na televiziji šokantne podatke iz istrage protiv Veljka Belivuka.
Javno pokazivanje spiska dece prvo je objavljivanje podataka iz istrage koje je dovelo do masovnog bunta javnosti i zahteva da neko za to snosi odgovornost. Deca iz škole Vladislav Ribnikar – kako su izjavili pojedini roditelji – dobijaju pretnje i trpe zlostavljanje na društvenim mrežama
Da li će neko zaista i snositi posledice još nije poznato, iako se trenutno vode dve istrage – nadzor poverenika i interna kontrola MUP. Ono što analiza zakonskih propisa i sagovornici BIRN-a sa sigurnošću pokazuju je da Aleksandar Vučić i Veselin Milić nisu smeli da iznose u javnost informacije o deci i istrazi, kao i da su iznošenjem podataka o maloletnicima prekršili niz zakona.
Ceo tekst čitajte na sajtu BIRN-a.