U trenutku kada kampanja za beogradske izbore bude u punom "jeku", kineski predsednik Si Đinping doći će u Beograd 8. maja i sastaće se sa predsednikom Srbije. Iako je malo verovatno da kineskog lidera zanimaju lokalni izbori ili preporuke ODIHR-a, vlast će svakako njegovu posetu nastojati da iskoristi za ličnu promociju u kampanji od Grocke do Novog Beograda. Ranije je takav manever primenjivan i sa predsednikom Rusije Vladimirom Putinom, koji se zahvalio za "družbu", a imao je i Vučić na čemu da se zahvali svom ruskom kolegi.
Odmah posle prvomajskih praznika i velikog Vaskršnjeg sabora koji je najavio predsednik Aleksandar Vučić, u Beograd će doći predsednik Kine Si Đinping.
Ovu još uvek nepotvrđenu informaciju objavio je Demostat, a prema njihovim saznanjima sastanak Vučića i Si Đinpinga će biti 8. maja.
Osim informacije da će kineski lider doći u Beograd, zanimljiv je tajming kada će njegov avion sleteti na beogradski avion. Budući da je predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić najavila da neće biti pomeranja već raspisanih beogradskih izbora koji su zakazani za 2. jun, poseta Sija dolazi u trenutku kada će biti možda i najveći zamajac kampanje za izbore.
Vlast je već podigla fokus sa lokalnih na nacionalne teme, pa će neminovno poseta kineskog predsednika uticati da vlast dodatno podigne rejting kod birača, a njegovu posetu iskoristi za svoje potrebe.
Slična situacija viđena je i prethodnih godina kada je u kampanji “učestvovao” ruski predsednik Vladimir Putin. Sada on neće moći da pomogne aktuelnom režimu jer je Rusija pod sankcijama EU i zapadnog sveta, pa će kineski lider odigrati ulogu koju je ranije po potrebi činio “brat Vladimir”.
I u prethodnim godinama vlast je nastojala da kapitalizuje dolaske stranih lidera u srpsku prestonicu. Možda i najpoznatija poseta bila je ona kada je ispred Hrama Svetog Save dočekan predsednik Rusije Vladimir Putin.
Početkom januara 2019. godine Putin je stigao u jednodnevnu posetu, a glavni domaćin bio mu je predsednik Srbije Aleksandar Vučić. Posle uručenja ordena ruskom predsedniku, organizovan je dolazak građana iz cele Srbije koji su čekali Putina ispred Hrama.
Taj događaj bio je jedan od najmasovnijih skupova od 2000. godine, ali je najviše ostao upamćen po pozdravu ruskog lidera koji je okupljenim uz mahanje rukom poručio “spasiba za družbu”, odnosno hvala za prijateljstvo.
„Hvala na prijateljstvu. Spasiba za družbu“, rekao je Putin građanima koji su posetu pratili i na video bimovima širom grada.
Predstavnici Srpske napredne stranke pozivali su pristalice putem društvenih mreža da dočekaju Putina i „šetaju za pristojnu i normalnu Srbiju koja ume da ceni prijatelje“.
Vlast je bila oduševljena ovim gestom Putina, što su kasnije koristili u kampanji kako bi predstavili da jedna od najvećih svetskih sila podržava Beograd i njenog predsednika.
U svojim spotovima su uključivali i kratko obraćanje Putina, a predsednik se javno hvalio kako se ruski lider ne obraća nikome sa bine i da je Srbija zbog toga pokazala koliko znači ruskim prijateljima.
Pre pet godina je na Kalemegdanu dočekan francuski predsednik Emanuel Makron, što je vlast dočekala sa oduševljenjem. Građanima se obratio na srpskom, a predsednik Aleksandar Vučić je izjavio da je Makron prvi francuski predsednik koji je došao da razgovara sa narodom.
„Dolazili su i neki raniji predsednici, ali su oni razgovarali samo sa zvaničnicima. Ovaj predsednik je danas došao da razgovara sa narodom, zato vam hvala, poštovani predsedniče“, poručio je Vučić.
I njegova poseta je kasnije dobila svoj prirodni nastavak kroz kampanju u kojoj je vlast želela da predstavi da je Beograd nezaobilazna stanica za sve lidere i da to Beogradu mnogo znači.
Sasvim je izvesno da će mogući poluzagrljaj Vučića i Sija dobiti svoju dodatnu ekranizaciju u kampanji za beogradske izbore u kojima već sada dominiraju teme koje nemaju veze sa lokalom.
Nacionalno pitanje, Kosovo, Srebrenica, prekrili su odsustvo kanalizacije u Borči ili urušavanje javnog prevoza, pa će naprednjaci svakako moći da iskoriste ovu posetu na putu ka većini u Starom dvoru.
BONUS VIDEO: Koji su dometi Vučićeve posete Makronu?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare