Dragan Blagojević, novinar i dugogodišnji dopisnik iz Brisela, govorio je u Jutarnjem programu "Probudi se" Televizije NOVA S o razgovorima o Kosovu u Briselu koji su prošli s manje pompe u javnosti nego oni u Vašingtonu.
„Brisel je to spremao celo proleće. Visoki predstavnik EU za spoljnu i bezbednosnu politiku Žozep Borel je temeljan, ozbiljan čovek. Izabrao je Lajčaka koji je blizak Nemcima, što samo po sebi treba da garantuje podršku velike članice EU. Sad su oni napravili tim, postavili ključne stvari za razgovor i to je sad prvi put ozbiljno počelo. I Lajčak je zadovoljan s obizrom na to koliko je teška situacija između Beograda i Prištine. Ipak, ekipa koja sad vodi taj posao u EU deluje ozbiljno.“
Blagojević je govorio i Hotijevoj poruci da sve vodi ka konačnom sporazumu.
„To je poruka njegovim biračima. I kod nas je tako. To su političari i oni uvek žele da predstave da je nešto najbolja stvar koju rade. Sa Zapada neće to da mnogo komentarišu. Ovo u Briselu jeste porčetak i Vučić jeste u pravu kad kaže da je Zajednica srpskih opština ključna stvar koja mora biti na stolu i da bez toga nema ništa – od toga zavisi život Srba na Kosovu. A prethodno je sve to odbačeno. Dakle, mora da se prihvati da se o tome priča.“0
Blagojević je kazao i da je vrlo važno da se govorilo o pitanju imovine, i privatne i imovine firmi, banaka koje su godinama i decenijama ulagale na Kosovo.
„Dogovor u Vašingtonu, mini-Šengen, Amerikanci koji su obećali da dolaze sa velikim ulaganjima – to je ono što objektivno pomaže da Evropljani mogu da odrade ovaj politički deo posla.“
Blagojević se osvrnuo i na pitanje jesu li Vašingron i Brisel sinhronizovani po pitanju rešenja kosovskog problema.
„Oni su otpilike znali šta će biti, ali delimično je bilo iznenađenje, i o našoj ambasadi u Jerusalimu, i o načinu na koji je Tramp to izneo. Mnogi su tumačili da je Vučić bio iznenađen time, ali on je bio iznenađen načinom na koji je Tramp to uradio. On je to stavio kao glavnu stvar najpre zbog jevrejskog lobija. Teško je zamisliti da Vučić ili drugi to nisu znali.“
Dodao je i da je stav EU da rešenje Palestine i Izraela bude dve države gde je Jerusalim podeljeni grad .
„A ako vi unapred idete sa nečim što je kontra od politike EU – normalno je da su nezadovoljni. Mada, i ranije je bilo da kažu da Srbija mora postepeno da se usaglasi, kao što su kazali oko sankcija ka Rusiji. A i pitanje je kad će ta ambasada biti prebačena u Jerusalim. Sve u svemu, to je ozbiljan problem za srpsku diplomatiju“, zaključio je Blagojević.
***
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare