„Moje kolege i ja u Narodnu stranku ulagali smo punih šest godina svo svoje vreme, živote, novac. Sada smo u situaciji da smo sve ostavili. Ostavili smo i stranku i naziv, račun u banci, sav novac, pečat, žiro račun, prostorije. Izašli smo da pravimo nešto ispočetka i onda vam je jasno o kakvom pritisku je bilo reči“, objašnjava u razgovoru za Danas Miroslav Aleksić razloge zbog kojih je bio prinuđen da sa svojim pristalicama napusti Narodnu stranku.
On kaže da svojoj bivšoj stranci želi sve najbolje i da Vuk Jeremić nije njegov neprijatelj. Veruje, ipak, da će društvu, Srbiji i opoziciji biti korisniji sa Narodnim pokretom Srbije, nego da je ostao u Narodnoj stranci.
Spekulisalo se da ste prodali stranku Vuku Jeremiću?
To je notorna laž, koju su plasirali predstavnici režima. Nisam prodao ništa. I pre šest godina sam želeo da se opozicija ujedinjuje. Narodni pokret Srbije je bio moja stranka koju sam u dogovoru sa Vukom Jeremićem prereregistrovao u Narodnu stranku. Jedini dogovor sa Vukom sam imao da on bude predsednik, a ja potpredsednik. Ali kako sam napravio jednu stranku, napraviću i drugu i biću možda jedini političar koji je napravio dve stranke.
Kažete da problemi unutar Narodne stranke traju duže vreme, zašto ste onda tek sada reagovali?
Zato što je to stranka koju sam ja gradio i zajedno sa članovima širom Srbije ulagao u nju strašnu energiju i trudio se da kroz stranačku debatu utičem na neke stvari. Kada smo shvatili da nema sluha za to što govorimo ja i veliki broj članova i odbora, zatraženo je da dođe do personalnih promena u rukovodstvu stranke. Predsednik nije prihvatio. I eto došli smo u ovakvu situaciju.
Govori li to da je Narodna stranka autokratska i liderska, poput SNS i SPS?
Žao mi je što moram da kažem da Narodna stranka nije stasala u jednu veliku o ozbiljnu demokratsku organizaciju u kojoj bi rukovodstvo bilo smenjivo i to je jedan od razloga mog nezadovoljstva. Samo promene mogu doneti rezultat. Samim tim što nije postojala mogućnost promene rukovodstva, govori da moja bivša organizacija više ličila na autokratsku organizaciju u kojoj se ne poštuju demokratski principi i uvažava mišljenje članova po dubini koji su zapravo motor organizacije. Došli smo u situaciju da oni odbori koji imaju drugačije mišljenje budu smenjivani.
Ceo intervju pročitajte na portalu Danas.