Najpre je predsednik Srbije najavio mogućnost, a onda je i potvrđeno na sednici Vlade – izbori će se održati 17. decembra. O tome se razgovaralo u četvrtak među ministrima, a istog dana usledio je talas ostavki gradonačelnika i predsednika opština širom Srbije Izbori su sada izvesni, ali će biti potrebno da se ispoštuje i sledeća procedura da bi se formaln održali do kraja godine.
Vučić je najavio da će ispuniti zahtev opozicije da se do kraja godine izađe na vanredne parlamentarne i beogradske, plus pokrajinske izbore i lokalne izbore. Samo dan nakon njegove najave, krenula je „epidemija“ ostavki gradonačelnika i predsednika opština šriom države.
Ostavke su redom podnošene u Kraljevu, Kučevu, Šapcu, Novom Pazaru, Smederevu i brojnim mestima. To znači da idemo na izbore do kraja godine, a evo kakva je procedura da bi došlo do njih.
Šapić mora da podnese ostavku do 3. oktobra
Da bi se održali vanredni beogradski izbori 17. decembra, gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić mora da podnese ostavku do 3. oktobra. Ovaj datum je poslednji rok jer mora da prođe minimum 75 dana da bi se izbori održali – 30 dana je zakonski rok da se izabere novi gradonačelnik, što se gotovo izvesno neće desiti i 45 dana koliko minimalno traje kampanja za izbore.
Ukoliko se samo nekoliko dana zakasni, odnosno Šapić podnese ostavku 4. ili 5. oktobra, izbori u glavnom gradu ne mogu biti 17. decembra. Računica je prosta, a o konkretnim odlukama se izjasnio i sam Šapić. On je poručio da će se vrlo verovatno ići na izbore 17. decembra i da će se više znati narednih dana.
„Znaćete za par dana. Ako izbori budu 17. decembra, ako to bude konačan dogovor, znaćete za par dana. Postoje tačno zakonske procedure koje uslovljaju tu odluku. Za par dana ćete imati informacije ukoliko se budemo dogovorili da konačan datum bude 17. decembra. A vrlo verovatno će biti, a za par dana ćete znati koji ćete biti potezi da bismo morali da sprovedemo izbore 17. decembra“, odgovorio je Šapić za N1.
Postoji još jedna opcija, koja uključuju mogućnost da svi odbornici Skupštine grada podnesu ostavke kolektivno i tako se Skupština grada raspusti. Ipak, ovakva opcija je manje verovatno i znatno komplikovanija.
Skupština u Vojvodini može da se samoraspusti, Vučić raspušta Narodnu skupštinu
Kada je o izborima u pokrajini Vojvodini, situacija je jednostavnija. Skupštini može prevremeno da prestane mandat na predlog jedne trećine poslanika, dok će konačnu odluku doneti većinom od ukupnog broja poslanika. To znači da vlast u pokrajini, koju čine SNS i SPS može da donese odluku da se samoraspusti, što znači ubrzan put ka izborima.
Uz kampanju koja u pokrajini traje između 30-45 dana, ovi izbori mogu da budu spojeni sa beogradskim i parlamentarnim.
Kada je reč o parlamentarnim izborima, rokovi su nešto duži. Na obrazloženi predlog Vlade predsednik Srbije može da raspusti skupštinu. Između predloga i odluke dovoljno je da prođe samo jedan dan.
To znači da Narodna skupština može da se raspusti 2. novembra, te da se uz kampanju od 45 dana izađe na izbore 17. decembra.
Predrag Terzić, gradonačelnik Kraljeva, podneo je jutros ostavku, ali to nije želeo da potvrdi kad su ga pozvali naši novinari. Isto je učinio i gradonačelnik Smedereva Jovan Beč, zatim predsednik opštine Kučevo, Ivan Rajičić.
Ostavku je podneo i Njihat Biševac, gradonačelnik Novog Pazara, a kako nezvanično saznajemo, ostavke bi uskoro trebalo da podnesu i predsednica Opštine Trstenik Milena Turk, predsednik Opštine Trgovište, Nenad Krstić, gradonačelnica Niša Dragana Sotirovski.
„U SNS je stiglo na ređenje da na jugu Srbije svi gradonačelnici i predsednici opština odstupe. Očekuje se da najmanje opštine do Niša – da svi to urade“, navodi naš sagovornik.