Na poslednjim izborima 3. aprila 2022. godine sudska zaštita, kao suštinski način zaštite izbornog prava, nije bila dostupna, efikasna i delotvorna a ti izbori bili su, prema dostupnim podacima, izbori sa najviše povreda prava u poslednjih dvadeset godina.
Ovo je jedan od zaključaka objavljenih u publikaciji „Izbori 2022. godine pred Upravnim sudom – pregled postupanja i odluka“ koja je danas predstavljena u Medija centru, a u kojoj je Centar za pravosudna istraživanja analizirao 484 presude Upravnog suda o izbornim sporovima.
Podaci pokazuju da su broj i vrsta okončanih izbornih sporova u nesrazmeri sa problemima sprovođenja izbornog postupka.
Primera radi, nijedna žalba sudu nije podneta u vezi sa delovanjem medija u toku izborne kampanje iako je neravnopravno predstavljanje kandidata u medijima isticano u pregovorima o izbornim uslovima kao glavni problem.
Slično se, kako je navedeno, može reći i za odluke koje se tiču postupka upisa u birački spisak, o čemu se odlučivalo u jednom postupku na republičkom nivou.
Izmene izbornih zakona tokom 2022. godine rezultirale su nedostupnošću pravnih lekova i mogućnošću različitih interpretacija i postupanja u istovetnim situacijama.
Sednice na kojima je Upravni sud odlučivao nisu bile otvorene za javnost, a vreme utrošeno na rešavanje izbornog spora pred Upravnim sudom bilo je izrazito kratko.
Autori analize predložili su da se otklanjanje postojećih nedostataka u izbornim postupcima i izbornim sporovima započne odmah, između izbornih ciklusa, na svim problematičnim poljima – od izmene samog normativnog okvira, do informisanja građana o izbornim pravima i instrumentima kojim mogu da ih zaštite, navedeno je u saopštenju.
***
BONUS VIDEO – Dragan Đilas o parlamentu na ivici „eksplozije“ i novim izborima