Iako je većina gradonačelnika na jugu Srbije podnela ostavke kako bi se omogućili vanredni lokalni izbori, na taj korak se nije odlučila gradonačelninica Niša Dragana Sotirovski. Razlog je jednostavan – izrazito loša popularnost naprednjaka u gradu na Nišavi, zbog čega će izbori biti tek na proleće. Kako Nova saznaje, SNS neće predložiti Sotirovski kao kandidatkinju za čelno mesto Niša, a da bi ponovo osvojili vlast "pomoć" će zatražiti od grupe građana koje će tek naknadno biti formirane. Ideja naprednjaka je da deo građana podrži grupe građana kao nove i neukaljane opcije, kojima bi nakon toga ponudili vlast i tako ostvarili potrebnu većinu od 50 odsto glasova.
Danima se čekalo da Dragana Sotirovski podnese ostavku, ali to se na kraju nije desilo. Iako je postojala mogućnost da iz taktičkih razloga nije objavila tekst svoje ostavke, kako bi opozicija pomislila da neće biti izbora kao što je bio slučaj u nekim drugim gradovima, zvanično potvrđeno je da nije bilo ostavke.
Rezultat je sledeći: Sotirovski ostaje na čelu Niša do proleća, a izbora do tada neće biti u najvećem gradu na jugu Srbije.
Ključni razlog za odluku vrha SNS da ne bude izbora u Nišu leži u činjenici da je podrška naprednjacima na najniženim nivou od 2012. godine. Prema tvrdnjama sagovornika, Nove koji je upoznat sa istraživanjima javnog mnjenja i političkom klimom u Nišu, vlast SNS i SPS ima oko 30 odsto podrške, što ni izbliza nije dovoljno da se formira pobednička koalicija.
Kako tvrdi, zbog procene vlasti da bi mogli da izgube Niš, neće se ići na birališta do kraja godine. Osim toga, među naprednjacima tinja sukob u ovom gradu. Naš izvor kaže da traje „rat“ struja, a da je Sotirovski izgubila podršku zbog koje neće biti kandidatkinja na narednim izborima.
„SNS ima istorijski nisku podršku od 20 odsto, a SPS je na 10 odsto. Jasno vam je da to nije dobro da se formira vlast, pa je odlučeno da se sada ne ide na izbore. Vlast ima ideju da formira grupe građana do izbora, koji bi ostvarili određenu podršku, a onda podržali SNS. Tako bi se rešio problem manje popularnosti naprednjaka. Nedavno ste videli da je i blizak saradnik doktora Milića prešao u SNS. Sve se to radi da bi popravila popularnost naprednjaka“, objašnjava izvor Nove.
On kaže da bi podrška naprednjacima mogla da bude saradnja sa grupama građana koji će naknadno biti formirane i sa kojima bi SNS mogao blisko da sarađuje.
Naš sagovornik navodi da je gotovo izvesno da Sotirovski neće ponovo biti kandidatkinja na izborima i da je njena namera da bude na čelu Turističke organizacije Srbije.
„U SNS su razoračani Sotirovskom, ali ni drugi kadrovi nisu mnogo popularniji. Ni ona sama nema nameru da bude na čelu Niša, već da postane vodeći kadar u Turističkoj organizaciji Srbije. Za sada SNS nema taktiku za pobedu pa su odlučili da sačekaju proleće. Svi znamo da je ovo veštačko disanje za vlast, do izbora još mnogo toga ima da se desi“, zaključuje naš izvor.
Na pitanja novinara da li će Niš ići na vanredne lokalne izbore ili će sačekati redovne koji ga očekuju naredne godine, Sotirovski je nedavno novinarima uzvrila pitanjem:
„To je sve ono što nas zanima“, rekla je Sotirovski pomalo u svom stilu i dodala:
„Vas izuzetno to zanima, ne znam šta ste očekivali. Ja, pre svega, očekujem da mi do kraja godine radimo još jače i brže i bolje. Da sve što smo započeli, da završimo i privedemo kraju. Da dobro isplaniramo budžet za 2024. godinu jer će nam plate ići naviše. Da isplaniramo dovoljno novca za sve što smo planirali u 2024. godini radimo. U svakom trenutnku smo kao Srpska napredna stranka spremni za izbore, kao Grad takođe“, rekla je gradonačelnica.
Niš „rizičan“ grad za SNS – vlast ima loš rejting, opozicija sa solidnom infrastrukturom
Nova.rs je nedavno pisala da je uz Beograd i Novi Sad, upravo Niš za SNS „najrizičniji“ kada reč o pobedi na izborima.
Kritika i otpor prema vlastima tu je najprisutnija, opozicija je stabilnija i organizovanija, pa je veći izazov za naprednjake.
Takav narativ neretko koriste i istraživači javnog mnjenja, koji potvrđuju nalaze istraživanja da opozicija ima čemu da se nada u predstojećem izbornom ciklusu u pomenuta tri grada. Da je u Nišu po SNS „najkritičnija“ situacija, potvrđuje i to što je nedavno predsednik Srbije Aleksandar Vučić posetio ovaj grad tri puta u samo nedelju dana.
U prvoj polovini septembra Vučić je najpre održao sastanak sa predstavnicima SNS iz centralne Srbije, zatim je bio na polaganju kamena temeljca fabrike “Palfinger”, a svega nekoliko dana kasnije došao je treći put u Niš, gde je prisustvovao obeležavanju praznika Dan srpskog jedinstva i nacionalne zastave.
Razlog za to su, kako je pisala „Nova“, pad rejtinga SNS, loši odnosi i više različitih struja u samoj stranci.
To je i rečeno naprednjacima s juga, na sastanku kojem su prisustvovali Vučić i predsednik Izvršnog odbora SNS Darko Glišić.
„Sastanak nije bio prijatan, trajao je nekoliko sati, a završen je posle ponoći. Predstavnicima SNS iz centralne Srbije je rečeno da pod hitno moraju da prestanu sa međusobnim sukobima, da ima puno različitih frakcija u stranci i da se to odslikava na situaciju na terenu, te da je poverenje građana ozbiljno poljuljano. Takođe, razgovaralo se i o tome što neki zaposleni u gradskoj upravi otvoreno podržavaju opoziciju”, pisala je Nova.
BONUS VIDEO:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare