Biljana Stojković Foto: Nemanja Jovanović/Nova.rs

Nakon tri meseca od kada su građani Srbije glasali za parlament, ti izbori su zvanično završeni. Kopredsednica stranke Zajedno Biljana Stojković u interjuu za Novu kaže da su građani Srbije ova tri meseca svedočili potpuno ogoljenoj farsi i izbora i države. Navodi da sa Aleksandrom Vučićem nikada ne bi ona lično razgovarala jer mu ništa ne veruje, ali da kolegama iz stranke to ne bi zamerila ukoliko imaju ispravnu nameru.

– Izbori su potresna slika stanja zemlje u kojoj živimo – raspojasano bezvlašće. Prisustvovali smo potpuno ogoljenoj farsi i izbora i države. Ja razumem da jedan autokrata, kao što je Aleksandar Vučić, nema senzibilitet za vladavinu prava i tzv. „volju naroda“, ali mi se čini da je, čak i u odnosu na njegove zle namere, urušavanje države otišlo predaleko. S namerom je povukao konac da bi rasparao sistem, ali sada to ne može da zaustavi. Pustio je svoje neuke kadrove da vuku ostale konce i oni to rade sa očiglednim uživanjem, nesvesni činjenice da su, zajedno s njim, uništili sve. Vučića zamišljam kao vaspitačicu koja je izgubila kontrolu nad grupom priglupe i ohole dece. Dao im je vrednu igračku – državu – kako bi se zabavili njenim ulupavanjem, pokazao im kako se to radi, a deca su uspela da igračku spale i pretvore je u pepeo.

Aleksandar Jovanović Ćuta, Biljana Stojković i Nebojša Zelenović Foto: Vesna Lalić/ Nova.rs

U parlamentu će nakon pauze konačno sedeti i opozicija. Zašto je važno da bude tu i šta može uopšte da uradi kad nema većinu za izglasavanje bilo čega?

– Jasno je da ulazak opozicije u parlament neće suštinski promeniti stanje u ovom trenutku. Ipak, važno je da se čuje i vidi da u Srbiji postoje i neki ljudi koji još uvek znaju kako treba da funkcioniše država; da nismo svi pomahnitali. Neophodno je da imamo informacije koje smo saznavali prekasno, a sada će biti prilike da se pravovremeno reaguje, ili bar čuje u javnosti šta su namere vladajuće klike.

Sastanak opozicije posle glasanja Foto: Nemanja Jovanović/Nova.rs

Iz vašeg dosadašnjeg političkog iskustva, kakve su šanse da se opozicija ujedini? Zašto je to problem?

– Moje političko iskustvo nije veliko, ali jeste bilo fokusirano na ujedinjavanje opozicije. Skupština slobodne Srbije i jeste nastala sa idejom ujedinjavanja budući da smo smatrali da autokratski režim možemo srušiti samo zajedničkim frontom. I nova politička organizacija – ZAJEDNO! – pozvala je pre dve nedelje sve opozicione stranke da se dogovore oko reakcije na beskrajno trajanje izbora. Pozvali smo na otvaranje kanala komunikacije među opozicionim akterima i nismo uspeli da okupimo sve na jednom mestu u istom trenutku. Naša opoziciona scena opterećena je dugim poznanstvima i lošim odnosima između lidera stranaka. Ima puno sumnje u namere i motive, a često postoje pokazatelji da nekima krajnji cilj nije rušenje naprednjačkog režima nego zauzimanje što većeg prostora u opoziciji. Nepoverenje je ogromno.

Foto: Čitalac Nova.rs

Građani su nakon izbora postali nezainteresovani za dešavanja na političkoj sceni, ovde mislim pre svega na opozicione glasače. Zbog čega su nezadovoljni?

– Glasači su razumeli odnose u opoziciji i s pravom su razočarani. Pratili su dešavanja pre izbora i, kada već nije bilo okupljanja svih aktera, što bi podiglo opštu energiju pobune, rasporedili su se prema ideološkim odrednicama. I ovde se opozicija pokazala manje zrelom od građana. Moja kandidatura za predsednicu je u nekim strankama doživljena negativno, a ne kao pokušaj da se aktiviraju levičarski orijentisani birači i da se, na taj način, dospe do drugog kruga predsedničkih izbora. Koalicija MORAMO, i ja kao njihov predsednički kandidat, doživljavali smo loše reakcije i cenzuru u medijima od kojih tako nešto nismo očekivali. Krajnji rezultat izbora je, zbog ovakve iscepkanosti i odsustva međusobne podrške, bio prilično loš, a moglo je biti drugačije. Mislim da nam predstoji ozbiljan rad na izgradnji poverenja građana.

Govori se o novim izborima u Beogradu, Dragan Đilas je spominjao mart, a Aleksandar Vučić je rekao da čeka predlog opozicije. Ukoliko se ti izbori dese kakav rezultat očekujete?

– Nisam uverena da će tih izbora biti. Razgovor između Vučića i Đilasa doveo je do smanjivanja postizbornih tenzija, koje su bile vrlo očekivane uzimajući u obzir kako su izbori protekli, i to je jedino što je Vučiću bilo važno. Izbori će se organizovati samo ukoliko SNS poželi da poveća svoj rezultat u Beogradu. Imajući u vidu raspoloženje građana, plašim se da mart nije dovoljno daleko da bismo uspešno probudili poverenje birača u opoziciju.

Biljana Stojković Foto: Nemanja Jovanović/Nova.rs

Rekli ste da vi lično ne biste išli na sastanak sa Vučićem. Zašto?

– Aleksandar Vučić je autokrata i osoba kojoj je laganje jedna od izraženih karakteristika ličnosti, da to izgovorim na najblaži način. Dodatno, njegova vladavina obeležena je mafijaškim principima, načinima organizovanja i delovanja. Ne znam kako bih razgovarala sa osobom kojoj ne verujem baš ništa i koju duboko prezirem zbog nemorala koji je usadio u srž našeg društva i potpunog uništavanja države, prava i pravde.

Da li biste zamerili to svojim kolegama iz stranke Zajedno? 

– Ne mogu da zamerim ljudima za koje znam da imaju ispravne namere. Ćuta je eksplicitno rekao da bi sa Vučićem razgovarao samo u direktnom prenosu, što je njegov način da se ogradi od očekivanih lažnih interpretacija razgovora. Kako god da se stvari budu odvijale, ja ću sigurno biti glas izrazite skeptičnosti u odnosu na sve što Vučić izgovori u tim razgovorima.

Šta je vaša procena, hoće li Vučić na kraju morati da uvede sankcije Rusiji?

– Bez obzira na šizofrene poruke koje šalje publici u Srbiji, koje su, s jedne strane, nabijene proruskim i antievropskim sentimentom, a s druge, pune zahvalnosti prema EU, mislim da razgovori sa američkim i evropskim zvaničnicima protiču u drugačijem tonu i da će morati da se prikloni njihovim zahtevima.

Žao mi je isključivo nas – građana Srbije

Mislite li da EU uprkos svemu što se dešava u Srbiji gleda kroz prste Vučiću i zašto?

– Postoje dva razloga zbog kojih je Vučić još uvek prihvatljiv EU uprkos jasnim autoritarnim polugama vlasti. Prvi razlog je činjenica da je Vučić, upravo zahvaljujući antidemokratskim sredstvima, uspeo da ubije politički život u Srbiji i opstane kao jedina adresa za razgovor za strane zvaničnike. Naravno, i opozicija je značajno doprinela tome da ne bude preterano potentan faktor, u ovom trenutku, koji može da donese demokratske promene. Drugi razlog je pozivanje na Vučićeva data obećanja i očekivanje da isporuči ono na šta se obavezao. Vidimo da se upetljao u mrežu unutrašnje politike i javnog mnjenja, čiji je sam tvorac, i spoljne politike i obećanja za koje je sam odgovoran. Nije mu lako, ali žao mi je samo i isključivo nas – građana Srbije.

Bonus video: Biljana Stojković o štednji u državnim vilama i postizbornoj melanholiji

***
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Facebook
Twitter
Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare