U svetlu planiranih izmena Krivičnog zakona, kojima je pored oštrijih kazni za nasilnike u školi i porodici, predviđeno da iza rešetaka mogu da završe i oni koji s društvenih mreža pozivaju na protest, profesor sociologije na Filozofskom fakultetu Jovo Bakić koji neretko oštrim rečima govori o aktuelnom režimu u Srbiji, u intervjuu za “Novu” kaže da ga ne bi bi iznenadilo da bude kažnjen na ovaj način.

Govori i o borbi građana protiv rudnika litijuma u Srbiji i zašto misli da je Skupština Srbije svedena na “političku ikebanu”.

Nacrtom izmena Krivičnog zakona, o kojem se trenutno vodi javna rasprava, predviđeno je nekoliko izmena. Ona koja najviše zabrinjava javnost jesu predviđene zatvorske kazne za objave na društvenim mrežama. Šta mislite o tome?

Sa sve većom kriminalizovanošću autoritarnog režima i padom podrške u javnosti jačaće njegovi pokušaji da spreči svako neslaganje s njim. Utoliko ne iznenađuju najnoviji pokušaji da se kriminalizuje javno izneto mišljenje koje nije u saglasju s voljom autoritarno-kriminalnog režima.

Vi često kritikujete vlast, strahujete li da biste zbog svojih reči mogli biti kažnjeni na ovaj način?

Ne bih bio iznenađen, jer odavno sam spreman na sve što kriminalni režim može protiv mene, pa i drugih neistomišljenika i celog društva, da preduzme.

Foto:Vesna Lalić

Trenutno je fokus javnosti na litijumu i mogućnosti otvaranja rudnika u Srbiji. Građani su izrazito protiv, međutim, vlast ne odustaje u nastojanjima da realizuje projekat Jadar. Gde vidite izlaz iz te situacije?

S obzirom na uništenje institucija u državi, jedini način za spas našeg društva nalazi se u jurnjavi građana za kriminalcima po ulicama i privođenju kriminalaca pravdi.

Kakav je vaš utisak nakon debate u Skupštini, povodom predloga opozicije da se trajno zabrani iskopavanje litujuma i bora u našoj državi?

Nemam naročite utiske. Sve je to već viđeno: bahata besprizornost režimskih predstavnika, najgroznije uvrede koje upućuju na račun opozicionih poslanika, nepoštovanje poslovnika i odsustvo osnovnog kućnog vaspitanja. Skupština je samo jedna, iako veoma važna, u nizu uništenih institucija. Nju je autoritaro-kriminalni vođ sveo na političku ikebanu.

Skupština Srbije Foto:RTS

Mislite li da poslanici vlasti zaista stoje iza onoga što pričaju u parlamentu kad brane ovaj projekat?

Oni koji se najvatrenije zalažu za interese Rio Tinta, poput onog nesretnog mutavog stvorenja koje već dugo zauzima najodgovornije funkcije u zemlji ili ministarke Handanović Đedović, svakako su iskreni. Drugi su pak u funkciji bogaćenja nepomenika i njegovih najbližih saradnika, pa će zato biti i nagrađeni. Utoliko su i oni iskreni. Njihova iskrenost u funkciji je njihovih interesa i propasti ovog društva.

Dok se vodila ova sednica, predsednik Srbije je bio na proputovanju po Evropi i sa udaljenosti komentarisao opoziciju i događaje u Skupštini. Da li je mogao da dođe da je hteo i zašto nije?

On uživa u ponižavanju drugih ljudi, bilo da je reč o opoziciji bilo o njegovim saradnicima. Čovek je autoritarni sadista za kojeg se osnovano sumnja da je povezan s organizovanim kriminalom.

Vlast pokušava da nas ubedi da je ceo projekat dogovorila bivša vlast, dok veliki broj predstavnika te vlasti danas sedi u klupama SNS. Vi ste svojevremeno pričali o tome da vam je Vučić lično pokazao „dosije“ Ivice Dačića o sastancima sa Mišom Bananom. Da li mislite da on ima dosije o svakom „preletaču“ u SNS?

Nema dosijee samo o preletačima. Sasvim je izvesno da poseduje dosijee svakog političkog saradnika ili protivnika, samo ukoliko dosijei o njima postoje. To mu služi za ucenjivanje svih njih, što mu je omiljeno sredstvo političke borbe.

BONUS VIDEO:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare