Džefri Hovenijer Foto: tr.usembassy.gov

Ambasador SAD na Kosovu Džefri Hovenijer rekao je da evropski predlog ni u jednoj od 11 tačaka ne govori o tome da je Srbija dužna da ukloni Kosovo iz svog Ustava, ali i istakao da će priznanje Kosova biti uslov Srbiji za članstvo u Evropskoj uniji, prenosi ATV.

„Nisam video da se ovo pitanje pokreće kroz 11 tačaka evropskog predloga, tako da ne verujem da je to bilo specifičan element trenutnog razgovora“, rekao je Hovenijer.

On je istakao da su dugoročna američka i evropska vizija da se Kosovo integriše u evropske i evroatlantske strukture, kao i Srbija.

„Koliko ja razumem, Srbija ima veliki interes da uđe u Evropsku uniju, bar je to deklarisana težnja. Nisam evropski diplomata, ali koliko sam shvatio iz kriterijuma za članstvo u Evropskoj uniji, mislim da bi se u poglavlju 35 od Srbije tražilo da prizna Kosovo kao nezavisnu državu kao uslov za ulazak u EU“, naglasio je Hovenijer.

On je rekao da u potpunosti veruje u EU, ali da se još ne zna proces i mehanizam kroz koji će, kako je naveo, Srbija priznati Kosovo, prenosi Kosovo Onlajn.

SAD su jasne da Kosovo ne treba da pristane ni na šta što je protiv Ustava

Hovenijer je rekao i da još ima prostora za uspostavljanje Zajednice srpskih opštinam, čemu su SAD dale prioritet i ohrabrile Vladu Kosova.

„Naš stav je da je to postojeća obaveza, ali i da bi bilo dobro za Kosovo. Održao sam sastanak sa svim zainteresovanim stranama 31. januara i čuo sam mnogo različitih aktera, ali nije bilo nijednog srpskog predstavnika na tom sastanku koji nije izrazio želju da na ovaj ili onaj način vidi osnivanje Zajednice“, rekao je Hovenijer.

Dodao je da postoji mnogo opcija kako bi ZSO mogla da izgleda.

„Želim da ponovim ono što su SAD govorile u kontinuitetu, da razumemo neke od zabrinutosti koje su podignute i smatramo da je veoma važno da Zajednica doprinese pravilnom funkcionisanju države i društva na Kosovu“, rekao je Hovenijer.

Naglasio je i da su SAD jasne i da ne veruju da je primereno da Kosovo pristane na bilo šta što bi bilo u suprotnosti sa ustavom.

„Nadamo se da će kroz proces ovog vikenda i poslednju akciju vlade ovo ići napred, jer smatramo da je veoma važan element da se repozicionira odnos Kosova i Srbije, imajući u vidu ovaj novi i pozitivniji status kvo. Ali, to će pomoći i Kosovu da bude uspešnije u onome što jeste, multietnička, demokratska država, koja ima odredbe i strukture za zaštitu prava svih svojih građana, uključujući građane iz manjinskih zajednica“ , naglasio je Hovenijer.

***

BONUS VIDEO – Predlog o Kosovu VS Ustav

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar