Foto: N1

Suzana Grubješić iz Centra za spoljnu politiku očekuje da predstavnik EU za dijalog Beograda i Prištine Miroslav Lajčak, koji u ponedeljak treba da dođe u Beograd, saopšti kada planiraju da nastave briselski dijalog, koji je prekinut kada je kosovska vlada uvela takse.

Suzana Grubješić iz Centra za spoljnu politiku očekuje da predstavnik EU za dijalog Beograda i Prištine Miroslav Lajčak, koji u ponedeljak treba da dođe u Beograd, saopšti kada planiraju da nastave briselski dijalog, koji je prekinut kada je kosovska vlada uvela takse.

„To su očekivanja, da vidimo da li postoji dogovor sa Prištinom i Beogradom da se briselski dijalog nastavi u skorije vreme. Naravno, tu je i ona stara inicijativa kancelarke Merkel i predsednika Makrona o samitu, koji je već jednom bio otkazan u Parizu“, navodi Grubješić za RTS.

Ukazuje da se sada opet pojavljuju vesti u kosovskim medijima, koji, kako dodaje, navode 17. jul kao datum kada bi bio održan taj samit pod pokroviteljstvom Berlina i Pariza.

„To su sve informacije koje će pretpostavljam Lajčak doneti, jer on više nije samo slovački diplomata. On sada govori u ime svih zemalja članica Evropske unije“, ukazuje Grubješić.

Što se tiče najava da će se u Vašingtonu govoriti o ekonomiji, a da će u Parizu biti politički dijalog, Grubješić ocenjuje da je najgora opcija da se vode dva paralelna dijaloga.

„Činjenica je da su odnosi Evropske unije i vodećih zemalja Unije sa Sjedinjenim Americkim Državama na najnižoj granici od Drugog svetskog rata“.

Postoje, kaže, brojni problemi i u komunikaciji i nema izvesnosti da će se ti odnosi u skorije vreme poboljšati. Ne postoji dovoljno koordinacije izmedu EU i SAD, napominje Grubješić i nada se da ona može da se uspostavi „u hodu“ .

„Ukoliko ekonomija bude u fokusu, kako je rečeno, tu možemo da očekujemo dobre vesti, jer ekonomija je ta koja krči put politici“, napominje Grubješić, ali dodaje da ekonomija nažalost nije dovoljna već će politika morati da nastavi tu gde ekonomija stane.

„Ne verujem da postoji gotov sporazum koji će biti ponuđen u Vašingtonu“

Ona ocenjuje da Vašington i Brisel trenutno ne vide zajednički način kako da se obnovi dilalog Beograda i Prištine i dodaje da bi najgori scenario bio da se vode dva odvojena dijaloga o rešavanju kosovskog pitanja.

„Nije ni na Beogradu ni na Prištini da se opredeljuju, sve treba da bude jedan paket i da se postigne sveobuhvatni i višeslojni sporazum koji će ovom regionu doneti dugotrajni mir i stabilnost“, kaže Grubješić za Tanjug.

Ona, takođe, smatra da u ovom trenutku nema mnogo prostora za spekulisanje o najavljenom sastanku u Vašingtonu 27.juna jer, kako kaže, još uvek nije poznat format sastanka, sastav delegacija, ko su učesnici i da li će među njima biti i predstavnika EU.

Grubješić veruje da ne postoji gotov sporazum koji će u Vašingtonu 27.juna biti stavljen na sto pred Beograd i Prištinu. Kako kaže, za sada ne treba podlegati ni optimizmu ni defetizmu već zadržati racionalan pristup kakav će, uverena je Grubješić, imati srpska delegacija na tom sastanku.

„Sudeći prema interesovanjima specijalnog izaslanika SAD-a Ričarda Grenela, ekonomija će sigurno biti jedna od tema i treba se aktivno uključiti u razgovore o ekonomiji koja može mnogo da poboljša život građana i u Srbiji i na Kosovu, ali i da otvori put i politici“, smatra Grubješić.

Inicijativu Vašingtona da se održi sastanak delegacija Beograda i Prištine vidi kao političku trku između SAD i EU budući da se, kako navodi, ulazi u desetu godinu dijaloga pod pokroviteljstvom Brisela koji je prema mnogim ocenama išao presporo, dok su mišljenja i da Vašington sada ide prebrzo.

„U toj političkoj trci mogu da nastradaju opšti interesi, nije potrebno da postoje dva dijaloga ni dva rešenja već da se kroz dijalog dođe do jednog sveobuhvatnog i kompromisnog rešenja“, navodi Grubješić.

Ocenjuje da je poslednje vreme previše inicijativa za sastanke i razgovore o KiM i dodaje bi bilo dobro da sve da ide u jednom pravcu ka postizanju sporazuma između Beograda i Prištine i da svi učesnici dijaloga treba da budu koordinirani.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare