Milan Đurić Foto: Nenad Mihajlović/Nova.rs

Gradonačelnik Novog Sada Milan Đurić kaže da je lakše da se šteta od poplava usled obilnih padavina ljudima nadoknadi, nego da se ulaže u kanalizaciju koja može da podnese veliku količinu padavina.

Pljuskovi koji su se prethodnih dana i nedelja sručili na Novi Sad i prigradska naselja, praćeni grmljavinom i jakim vetrom, napravili su velike probleme i napravili su materijalnu štetu.

Milan Đurić za 021.rs kaže da je osnovni problem to što je palo mnogo više vode nego što novosadska kanalizacija može da primi, piše 021.

Prvo moramo znati da je palo 65 litara kiše po metru kvadratnom, a to je pedesetogodišnja kiša. Meni je za početak najvažnije da nije bilo ljudskih žrtava“, kaže Đurić.

Milan Đurić Foto:TANJUG/ NENAD MIHAJLOVIC

Gradonačelnik dodaje da su nakon i tokom velikih potopa sva javna komunalna preduzeća, inspekcije, komunalna milicija, ali i privatne kompanije bile na terenu i pomagale ljudima.

„Važno je naglasiti da mi ovde pričamo o elementarnoj nepogodi, a ne o kiši. Svi su zajedno radili kako bismo prebrodili poplave koje su se desile nesumnjivo svuda u Evropi, a ne samo kod nas“, dodaje.

Na pitanje portala 021.rs šta bi grad mogao da uradi kako se ovakva slika kojima se svedočilo u prethodnom periodu ne bi ponavljale, Đurić kaže da zbog toga postoji kanalizacija.

„Svaki kanalizacioni sistem u Evropi može da primi oko 15 litara kiše po kvadratnom metru, a nama je palo 65 litara i nijedan sistem ne može to da istrpi. Može se raditi kanalizacija koja može toliku količinu padavima da izdrži, ali to nije ekonomski opravdano. Lakše je ljudima nadoknaditi štetu koji su pretrpeli“, objašnjava gradonačelnik.

Bonus video: Apokaliptični prizori posle poplava: U dvorištima u okolini Šapca više od 70 centimetara vode, potop u Jagodini, Babušnici i Aleksandrovcu

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar