Gordana Comic
Gordana Čomić Foto:TANJUG/ MILOS MILIVOJEVIC

Ministarka za ljudska i manjinska prava Gordana Čomić izjavila je da je pravo građana da znaju kakav će biti ishod referenduma o promeni Ustava u delu pravosuđa u oba slučaja i da moraju biti o tome informisani.

Društveni dijalog na temu “Pravosuđe, državna uprava I lokalna samouprava i zaštita ljudskih prava i ravnopravnost polova – ishodi referenduma” održan je danas u Novom Sadu.

Dijalog se organizuje uoči predstojećeg referenduma 16. januara kako bi građani saznali šta donose ishodi referenduma o promeni Ustava u delu pravosuđa.

Prvi u nizu dijaloga održan je 29. decembra u Beogradu, u kom su učcestvovali nosioci pravosudnih organa, predstavnici civilnog društva, akademske zajednice i stručnjaci iz oblasti pravosuđa.

Na pitanje novinara kako komentariše navode da je promena Ustava planirana nedugo pred izbore, ministarka je rekla da je to politički prigovor i da ne treba dovoditi u pitanje legitimitet skupštine.

“Ono što ja smatram štetnim je kada ljudi od uticaja i reputacije, kao šsto su profesori pravnog fakulteta, ustavnog prava sebi daju za pravo da koriste političke argumente, a ne pravne kada govore o tom pitanju i dokazuju nepostojeću nelegitimnost skupštine.” rekla je Čomić i naglasila da se ovom promenom Ustava oduzima pravo političkim strankama da utiču na pravosuđe.

Domaćin današnjeg dijaloga je Pokrajinski sekretarijat za obrazovanje, propise, upravu i nacionalne manjine – nacionalne zajednice, a dijalog je koncipiran kroz tematske celine koje otvaraju diskusiju o tome kako odluka o pravosuđu utiče na zaštitu ljudskih prava i zaštitu životne sredine.

“Da li će naše sudstvo (nakon referenduma) odmah biti nezavisno, objektivno, efikasno, da li ćemo se nalaziti u okvirima ambijenta koji odgovara svim standardima? To se neće desiti, jer je ovo proces i stvaranje utiska o radu sudstva i društvo mora uciniti maksimalan korak da se taj proces moze u potpunosti otvoriti” rekao je Ištvan Pastor, predsednik Skupštine AP Vojvodine i napomenuo da bodri sve građane da iskoriste svoje ustavno pravo i izađu na referendum.

Dijalog organizuje Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog u saradnji sa Pokrajinskim sekretarijatom za obrazovanje, propise, upravu i nacionalne manjine – nacionalne zajednice.

Pokrajinski sekretar za obrazovanje Žolt Sakalaš poručio je da se u Vojvodini poštuje vladavina prava i neguje društveni dijalog.

Sledeći dijalog o ovoj temi planiran je 12. januara i održaće se u Kragujevcu.

BONUS VIDEO: Referendumsko „ne“ spojilo nespojivo

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare