U novoj epizodi serije "Sablja" - koja je večeras emitovana na RTS - obruč oko pripadnika Zemunskog klana odgovornih za ubistvo premijera Đinđića se dodatno steže. Pomenuti obruč stegnuće se do kraja emitovanja serije, a i u stvarnom životu akcija je rezultirala hapšenjem odgovornih za atentat na premijera. U tekstu koji sledi, međutim, ispitujemo ona "džepove" koji, izgleda, nisu do kraja stegnuti.
Na stranu spekulacije o nikad do kraja istraženoj političkoj pozadini ubistva premijera, ili nikad do kraja ispitanoj krivičnoj prijavi advokata Srđe Popovića, i drugi, mnogo blatantniji primeri lika i dela Zemunskog klana do danas nisu dobili pravosudni epilog.
Jedan od tih krakova možda se može primetiti u epizodi iz života i rada aktuelnog ministra zdravlja u Vladi Miloša Vučevića. U pitanju je, dakako, Zlatibor Lončar, ime i lice dobro poznato najširoj srpskoj javnosti – ili kroz njegovu karijeru u zdravstvu ili kroz njegovo političko vojevanje ili pak kroz spekulacije o njegovom imenovanju na mesto čelnika BIA, kako lekaru i pristaje u Srbiji.
Ni priča koja sledi nije nepoznata. Samo je temeljno ignorisana.
Donosi je, pre svega, istraživački tim portala KRIK, mada su je i ranije načinjale srpske redakcije. U njihovom tekstu iz februara 2016. godine navodi se da je ministar Lončar 2002. godine od supruge Sretka Kalinića – jednog od egzekutora Zemunskog klana – kupio stan na Novom Beogradu.
„Stan u 61. bloku na Novom Beogradu, u Ulici doktora Ivana Ribara, bio je u vlasništvu Jelene Kalinić, supruge jednog od najokrutnijih članova zemunske grupe Sretka Kalinića. Kalinić, poznat kao Zver, vršio je likvidacije za kriminalnu grupu, a svoje žrtve prebijao, mučio ih strujom i bio je efikasan u uklanjanju leševa. Nekretninu veličine 57 metara kvadratnih, Jelena Kalinić kupila je u aprilu 2001. Nakon nešto više od godinu dana, u septembru 2002, potpisala je kupoprodajni ugovor sa Lončarom. Lončar je, prema ugovoru čiju kopiju poseduje KRIK, Kalinićevoj supruzi platio 1,8 miliona dinara za stan (tadašnjih 30.000 evra). Na osnovu javno dostupnih podataka, međutim, nije moguće utvrditi da li je novac ikada isplaćen. Lončar je devet meseci kasnije stan prodao za 50.000 evra, ispričali su ljudi koji su ga od njega kupili“, piše KRIK.
Ovu informaciju, inače, na suđenju grupi za atentat na premijera, najpre su iznela dvojica svedoka saradnika – Dejan Milenković Bagzi i MIladin Suvajdžić. Oni su sudu rekli da je Lončar stan dobio na poklon od šefa klana, Dušana Spasojevića.
„Kupovao je stanove svojim ljudima. Kupovao je nekim doktorima… Doktor Lončar sa Urgentnog centra. On je dobio stan koji je pre bio stan od Sretka Kalinića na Novom Beogradu na bloku 60“, rekao je Suvajdžić.
Lončar je, tvrdi Bagzi Milenković, stan „zaradio“ likvidacijom kriminalca, suparnika njegovim prijateljima iz Zemunskog klana. KRIK piše da se todogodilo krajem leta 2002. godine i da je usmrćeni bio Bjelopoljac, Veselin Božović. Božović je, prethodno, bio upucan u beogradskom naselju Žarkovo, u toku vožnje. Dok su u njega ispaljivani hici iz automatske puške, istovremeno, pogađali su i automobili ispred njegovog, a u vozilu su se nalazilili njegova supruga i sin.
Božović je preživeo.
Međutim, svedoči Bagzi, pomenuti Spasojević pozvao je doktora Lončara iz Urgentnog centra, koji je, tvrdi ovaj svedok saradnik, „ubrizgao neku injekciju u infuziju“, nakon čega je Bjelopoljac preminuo. Prethodno, Spasojević je navodno pokušao da za likvidaciju angažuje doktora Risovića, lekara koji jeste optužen za pripadnost kriminalnoj grupi, ali je pre hapšenja pobegao u Kanadu.
Lončar je u trenutku navodne likvidacije imao 30 godina.
Šta je odgovorio ministar Lončar na ove teške optužbe?
Najpre, rekao je da je policija odavno stavila tačku na tu priču. Onda je dodao da je u pitanju „napad na vlast zbog dobrih rezultata“.
„Rezultati u zdravstvu se evidentno postižu. Imate novi gama nož, budžetski fond, nova vozila Hitne pomoći, centre za palijativno zbrinjavanje, akceleratore. Ja sam dve godine ministar, budžet je za to vreme četiri milijarde evra, nemate da sam ukrao jedan dinar, da sam namestio tender za bilo šta“, rekao je ministar zdravlja tada za TV Pink.
Šta ostaje kao epilog ove priče?
Ništa, ovo je Srbija i malo koga je iznenadilo to što optužbe i kupoprodajni ugovori nisu temeljno ispitani. Ostaju, ipak, fotografije. Na jednoj od njih, nasmejani doktor Lončar u zagrljaju Dušana Spasojevića, upravo u zloglasnoj Šilerovoj ulici. Druga ,koju je 2017. godine pokazao Velimir Velja Ilić, doktor Lončar, opet nasmejan, opet u Šilerovoj, ovoga puta kraj bazena.
Mislite i o tome sledeći put kad budete gledali „Sablju“.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare