Na Andrićevom vencu u Beogradu večeras je obležena 28. godišnjica genocida u Srebrenici.
Skup u organizaciji nevladinih organizacija počeo je u 19.30 u parku ispred zgrade Predsedništva Srbije na Andrićevom vencu.
Okupljeni na skupu su palili sveće za žrtve genocida, a postavljena je i instalacija „Majčina marama“.
Kroz tu umetničku instalaciju okupljeni su simboličnim vezivanjem marame za maramu izrazili solidarnost sa ženama i majkama Srebrenice.
Inače, tu instalaciju su kreirali Pokret majki enklava Srebrenica i Žepa u saradnji sa Centrom za postkonfliktna istraživanja i Memorijalnim centrom Srebrenica, a posvećena je ženama koje su preživele genocid u Srebrenici i njihovoj borbi za privođenje pravdi odgovornih za genocid.
Na ovaj skup su došli i predstavnici stranke Zajedno, Ne davimo Beograda i Pokreta slobodnih građana.
Tokom samog skupa u okolini Predsedništva Srbije bilo je više od deset vozila policije, kao i brojni policajci.
Inače, tokom održavanja samog skupa, bilo je prisutno i nekoliko desničara. Ti mladići su stajali pored policijskog kordona i držali su trobojku sa likom osuđenog ratnog zločinca Ratka Mladića i srpsku zastavu.
Oni su na skupu uzvikivali ime osuđenog ratnog zločinca Mladića, ali su vikali i „Srebrenica nije genocid“.
Podsetimo, bivši komandant Vojske Republike Srpske Ratko Mladić sredinom 2021. godine pravosnažno je osuđen pred Haškim tribunalom na doživotni zatvor zbog genocida i zločina protiv čovečnosti nad nesrpskim stanovništvom tokom rata u Bosni i Hercegovini.
Osim Ratka Mladića, Haški tribunal je za genocid u Srebrenici osudio još 13 bivših pripadnika policije i Vojske Republike Srpske. Na doživotni zatvor pravosnažno je osuđen i nekadašnji predsednik Republike Srpske Radovan Karadžić.
Jedini zločin koji je pred međunarodnim i domaćim sudovima okarakterisan kao genocidi to kao jedini na prostoru bivše Jugoslavije u ratovima devedesetih jeste upravo ovaj u Srebrenici u kojem je ubijeno 8.372 ljudi.
Za genocid i zločine u Srebenici do sada je osuđeno više od 50 osoba, na više od 700 godina zatvora.
***
BONUS VIDEO – Željko Komšić prekinuo intervju sa novinarom Tanjuga posle rasprave o Srebrenici