Foto: Video/Nova.rs

Kosovo je u Ohridu napravilo istorijski dogovor na Balkanu, jer je prema Bečkoj konvenciji pristanak isto što i potpis. Ovo važi i za Evropski predlog Sporazuma koji je Srbija prihvatila u Briselu, kao i Aneks s kojim se predsednik Aleksandar Vučić saglasio u Ohridu, piše Forin polisi magazin.

„Građani Srbije zaslužuju da znaju istinu – a Vučić to može da preživi. Kada su u pitanju ugovori i drugi sporazumi između država, ono što se računa je pristanak na obavezu prema međunarodnom pravu. Kako je Vučić priznao, potpis to može da manifestuje, ali nije od suštinskog značaja.

Član 11. Bečke konvencije o pravu međunarodnih ugovora to jasno kaže: Pristanak države da bude obavezana ugovorom može se izraziti potpisom, razmenom instrumenata koji čine ugovor, ratifikacijom, prihvatanjem, odobrenjem ili pristupanjem, ili bilo kojim drugim sredstvom ako je tako dogovoreno„, piše Forin polisi magazin.

Kako navodi ovaj magazin, EU mora da eliminiše svaku dugotrajnu sumnju u obavezujuću prirodu sporazuma i svih njegovih odredbi. Podstaknuti ishitrenim komentarima na internetu, kosovski Albanci su zabrinuti da bi Vučić mogao da odustane od sporazuma jer ga nije potpisao, ili da jednostavno izabere one odredbe koje želi da primeni.

„Zapadni zvaničnici su popuštali Vučiću u njegovom lažiranju zbog autokratine potrebe da se suoči sa domaćim kritičarima. Ako se Vučiću dozvoli da iskrivi uslove ili čak status sporazuma, šanse za implementaciju padaju“, navodi magazin.

Čisti tekst sporazuma uz posredovanje EU, odnosno osnovni sporazum i aneks, pokazuju jasnu nameru strana da se obavežu na sveobuhvatan način. U drugoj tački aneksa, strane se „u potpunosti obavezuju da će poštovati sve članove Sporazuma i ovog Aneksa, te da će ekspeditivno i u dobroj veri implementirati sve svoje obaveze koje proizlaze iz Sporazuma i ovog Aneksa“.

Ovo se upadljivo razlikuje od Vašingtonskog sporazuma iz 2020. koji su potpisali Vučić i bivši kosovski premijer Avdulah Hoti u Beloj kući kod Trampa. U tom neobavezujućem sporazumu stranke nisu ni propisno imenovane, dok se u sporazumu Brisela i Ohrida otvoreno pominju Kosovo i Srbija i nazivaju se „ugovornim stranama“.

Za razliku od Trampovog sporazuma, tekstovi Brisela i Ohrida su koherentni. Preambula uokviruje ključna pravna i politička pitanja. Ohridski aneks uključuje nekoliko rokova i formalni mehanizam implementacije – sve ukazuje na jasnu nameru da se strane obavežu zakonom, navodi Forin polisi.

***

BONUS VIDEO: Počeo trilateralni sastanak u Ohridu

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare