Lobiranje Ilustracija: Shutterstock

U poslednje dve decenije milioni evra iz Srbije slivali su se na račune američkih lobističkih kuća, a sudeći po dostupnim podacima, najskuplji je bio angažman firme “Podesta” koji nas je koštao 100.000 evra mesečno. Lobiste su angažovale gotovo sve vlasti od 2000, počev od premijera Zorana Đinđića, preko Vlade Mirka Cvetkovića, do ove vlasti, a stručnjaci smatraju da su rezultati tih ugovora i više nego skromni.

O angažovanju lobista u inostranstvu državni zvaničnici su nerado govorili i sada, ali i u vreme svih bivših vlasti. Iako su u SAD-u ugovori i drugi dokumenti sklopljeni sa lobističkim kućama javni, funkcioneri srpskih vlasti ne samo da su odbijali da o njima govore, nego su ih neretko i demantovali.

Poslednji ugovor koji je vezan za Srbiju u registru FARA odnosi se na Privrednu komoru Srbije, koja je angažovala firmu “Jorktaun Solušns LLC”. Saradnja između PKS i te kuće traje od 2019, a poslednji ugovor potpisan je pre devet dana i oročen do kraja 2022.

Kako nam je rekao Marko Čadež, direktor Komore, za usluge “Jorktaun Solušns” je do sada plaćeno 1,3 miliona dolara, a toj cifri treba dodati još pola miliona evra, koliko će koštati njihov angažman do kraja ove godine.

Za razliku od Čadeža, zvaničnici vlasti ne vole da se izjašnjavaju o saradnji sa lobistima. To je bio slučaj i pre dve godine kada je Srbija angažovala firmu “Cleary Gottlieb Steen & Hamilton LLP”.

Dokument o tome objavljen je u zvaničnoj bazi podataka FARA, a zadatak te kuće, između ostalog, bilo je lobiranje kod američke strane u vezi sa sporom sa Kosovom, odnosno nametima koje je Priština uvela na robu iz Srbije, ali i u vezi pitanja regionalne saradnje. U tom dokumentu nije bila navedena cena angažovanja “Cleary Gottlieb Steen & Hamilton LLP”.

Nikolić angažovao Montgomerija za lobistu

Još 2010. Tomislav Nikolić angažovao je bivšeg američkog ambasadora u Beogradu Vilijema Montgomerija kako bi mu pomogao da popravi imidž o stranci u SAD i EU, ali i da osvoji vlast u Srbiji. Cena angažmana Montgomerija je 7.500 evra mesečno, a tadašnji generalni sekretar SNS Aleksandar Vučić naveo je da ugovor nije realizovan, jer za to nisu imali novca.

Ovo je, sudeći prema zvaničnim informacijama, prvi aranžman koji je neka vlada SNS-a sklopila sa lobistima iz Amerike. Prethodno je to učinjeno u oktobru 2011, kada je Vuk Jeremić, tadašnji ministar spoljnih poslova, u ime Vlade potpisao ugovor sa poznatom firmom “Podesta”, koji je Srbiju koštao 100.000 dolara mesečno.

Ugovor je predviđao savetovanje i lobiranje u cilju razvijanja političkih i ekonomskih odnosa između Srbije i SAD-a, unapređenje diplomatskih odnosa, povećanje investicija i trgovinske razmena dve zemlje i slično. Zanimljivo je da je “Podesta” po okončanju jednogodišnjeg aranžmana sa Srbijom, počela da lobira za kosovske vlasti, a mediji su pisali da ju je nakon hapšenja angažovao biznismen Miroslav Mišković.

Srbija je lobistu angažovala i 2006, kada je sklopila ugovor sa renomiranom firmom iz Vašingtona „Barbur, Grifit i Rodžers“. Ona je po ceni od 60.000 dolara mesečno trebalo da menja sliku o Srbiji i zastupa njene interese u Americi.

Ugovor je trebalo da važi tri godine, a potpisao ga je ministar za ekonomske poslove sa inostranstvom Milan Parivodić.

Da bi angažovanje lobista moglo da bude korisno, smatrao je i prvi demokratski premijer Zoran Đinđić, koji je 2001. potpisao ugovor lobistom Džejsonom Dentonom. Kako je pisala “Politika”, taj aranžman po ceni do 10.000 dolara plaćao je biznismen Filip Cepter.

Igor Avžner, stručnjak za politički marketing i komunikacije, navodi za novine “Nova” da do sada nije primetio da je bilo koji ugovor iniciran od strane Srbije, bez obzira na iznose koji su plaćani raznoraznim kompanijama, dao neke vidljive rezultate. To je jasno, kako dodaje, ako pogledamo kakav tretman i imidž ima Srbija.

Foto: N1

“Verovatno fascinirani rezultatima koje su pojedine zemlje tako ostvarile, i Srbija je u više navrata to pokušavala. Nije u pitanju samo izbor ‘prave’ lobističke kuće, koja u određenom trenutku vremena ima najveći uticaj na trenutnu vlast, već i ono za šta se lobira. Svojevremeno je Vlada pod vođstvom Koštunice potpisala ugovor o lobiranju sa kompanijom BGR, koja je bila veoma bliska republikanskom predsedniku Bušu Jr. Trebalo je da ‘učine sve’ da do ‘nezavisnosti Kosova’ ne dođe. Iznosi nisu bili enormni, ali rezultat je vidjiv. “Sve što su učinili” u skladu sa ugovorom, nije dalo nikakav rezultat. Dakle, svaki dolar koji je plaćen, je u stvari bačen”, ističe Avžner.

Bler savetovao Vladu

Institut za globalne promene Tonija Blera, bivšeg britanskog premijera, godinama je savetovala srpsku vladu, a do danas nismo saznali ko je i koliko su plaćao njegove usluge. Premijerka Ana Brnabić za Insajder je rekla da se iz budžeta Srbije ne izdvaja nijedan jedini dinar za to, te da Blerov Institut radi probono.

BONUS VIDEO Susret Vučića i Merkelove u Palati Srbija

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare