Novi beogradski izbori potpuno su "bacili" u drugi plan činjenicu da ćemo za dva ili tri meseca imati lokalne izbore u Novom Sadu i Nišu. To su posle prestonice dva najveća grada u Srbiji, a opozicija ima vrlo realne šanse da u njima ostvari dobar rezultat. Štaviše, prema mišljenju sagovornika Nove moguće je govoriti čak i o pobedi.

Najkasnije u julu, a izvesnije u junu održaće se lokalni izbori u Novom Sadu i Nišu, drugom i trećem gradu u zemlji po veličini, odnosno broju stavnovnika.

Vrh SNS nije želeo u decembru da raspiše izbore ni u jednom gradu i opštini u Vojvodini, pa su lokalni izbori u Novom Sadu ostavljeni za proleće i lepše vreme. S druge strane, Niš je postao izborna „enklava“.

U pitanju je jedina lokalna samoupravu na jugu Srbije u kojoj se izbori nisu održali u decembru, a spekuliše se da je razlog tome rđav imidž, loša popularnost i nesloga među niškim naprednjacima.

Foto: Miljana Isailović/Nova.rs

Uskoro će na red doći izbori u ova dva grada, a sudeći prema rezultatima glasanja na parlamentarnim izborima u ova dva mesta opozicija ima čemu da se nada.

U Novom Sadu bilo je više opozicionih glasova u pojedinim delovima grada, dok je u Nišu već „pala“ opština Medijana. Ipak, očekuje se da će naprednjaci tek dodati gas i ući u kampanju, ali nije isključeno da ćemo neke nove „Arene“ i fantomske birače videti i na ovim lokalnim izborima.

PROČITAJTE JOŠ:

Za sada je optimizam prisutan i na severu i jugu zemlje, ali analitičari su dosta oprezniji u prognozama iako ne isključuju da opozicija može da odnese dugoočekivanu pobedu.

Opozicija se možda ukrupni u Novom Sadu

Poslanik u Skupštini AP Vojvodine Mihailo Brkić kaže za Nova.rs da su decembarski izbori pokazali da je razlika u glasovima između vlasti i opozicije u Novom Sadu jedan ili dva procenta.

On poručuje za Novu da opozicija ima nameru da sačuva postojeći format kroz koaliciju “Srbija protiv nasilja”, ali da nije isključeno da će im se još neko pridružiti.

Mihailo Brkić/ Foto: Newsmax Adria

“Izbori održani 17. decembra dali su dosta dobar pregled potencijala za lokalne izbore koji nas očekuju. Kada se pogledaju ukupni opozicioni glasovi, ne samo liste ‘Srbija protiv nasilja’, već i koalicije NADA i opcija koje nisu prešle cenzus, tu je praktično razlika između vlasti i opozicije jedan ili dva procenta. Ima prostora da se kroz ukrupnjavanje opozicije stvori ozbiljan izazov, čak i dobiju izbori”, objašnjava Brkić.

Na pitanje da li se radi na ukrupnjavanju opozicije, sagovornik Nove naglašava da imaju nameru da sačuvaju postojeći format opozicione koalicije, pa čak i da ga prošire onima koji su raspoloženi da uđu u koaliciju.

“U Novom Sadu ima dosta građanskih pokreta, koji imaju različite stavove da li treba ući u opozicioni blok kao što je ‘Srbija protiv nasilja’ ili treba da izađu samostalno. Lokalni aktivizam u Novom Sadu svakako nema mali istorijat, pa je uvek moguće da će takvi pokreti izaći na izbore samostalno”, ističe sagovornik Nove.

Foto: Nenad Mihajlović/Nova.rs

Konačno, poručuje da postoji ideja da se radi na koordinaciji i praćenju izbornih radnji sa nekim drugim koalicijama poput NADE.

“Da li će biti jedna ili dve-tri opozicione kolone, rano je još govoriti”, zaključuje Brkić.

Ono što je za sada poznato jeste da će na izborima učestvovati i lokalni pokret “Bravo”, kao i druge organizacije i pokreti koji nemaju nacionalni, već lokalni domet.

„Pobeda je moguća, ali još uvek ne vidimo plan“

Dejan Bursać sa Instituta za filozofiju i društveni teoriju, koji živi u Novom Sadu kaže da bi opozicija mogla dobro da prođe na izborima u ovom gradu, ali da je potrebna strategija.

“U teoriji postoji dobra šansa da pobedi. Pogledajte rezultate na parlamentarnim izborima u decembru na području Novog Sada. Tu je razlika između SNS i SPN sa druge strane negde oko 8.000 glasova na izlaznost koja bila preko 200.000 građana. Rekao bih da takav rezultat nije nedostižan, ali da biste to uradili morate da uđete u kampanju, napravite dobru strategiju i privučete ljude da glasaju za vas. Naravno, neophodno je dobro raditi, predstaviti lica i kandidate, ali čini mi se da opozicija ‘debelo’ kasni”, priča Bursać za Novu.

Dejan Bursać Foto: Nenad Mihajlović/Nova.rs

Kao ključne razloge zbog kaskanja u kampanji koja formalno nije ni počela, naš sagovornik pominje da je moguće da su opozicionari bili fokusirani oko Rezolucije Evropskog parlamenta i ponavljanja izbora u glavnom gradu.

“Sada se govori i o izborima u Beogradu, što im prema mom mišljenju zamagljuje vid, pa ne vide druge lokalne samouprave gde opozicija može da ostvari uspeh. Novi Sad svakako jeste grad gde može da ostvari odličan rezultat, ali čini mi se da još ne postoji plan, a vreme izmiče”, poručuje Bursać.

Konačno, poručuje da Novi Sad nije podeljen na opštine, već je centralizovan što znači da se grad posmatra kao jedna izborna jedinica.

Foto: Privatna arhiva

Drugim rečima, gradska i prigradska naselja se posmatraju kao jedan rezultat, pa je nemoguće da opozicija ostvari izdvojenu pobedu u nekim opštinama.

U Nišu je, ipak, situacija nešto drugačija. Grad je podeljen na opštine, od kojih su neke nedvosmisleno opoziciono orijentisane poput Medijane. Zbog toga bi pobeda barem u nekim opštinama bila nešto izvesnija.

Osim toga, nije tajna da niški naprednjaci imaju velike nesuglasice i neretko verbalne, ali i fizičke sukobe. Popularnost aktuelne gradonačelnice Dragane Sotirovski je odavno u padu, zbog čega opozicija vidi šansu da smeni vlast.

Dragana Sotirovski Foto: Radule Perisic/ATAImages

Narodni poslanik iz Niša Đorđe Stanković kaže da su šanse za promenu vlasti u ovom gradu velike i dodaje da će SNS pokušati da “razvodni” političku scenu u gradu na jugu Srbije.

Govoreći o ukrupnjavanju opozicije, Stanković poručuje za Novu da se na tome radi.

“Važno je mobilisati sve opozicione stranke, pokrete, aktiviste. Trudimo se da dođemo do tog dogovora. Nastojimo da izazovemo referendumsku atmosferu koja bi značila da glasate za ili protiv ove vlasti”, objašnjava Stanković za Novu.

Prema njegovim rečima, građani bi se tako dodatno motivisali što bi dovelo do promene vlasti u gradu na Nišavi.

Đorđe Stanković FotoNenad Stojnev

“SNS nije uradio ništa za Niš, svesni su da ih građani ne žele, ali će na razne načine pokušati da pokriju nedostatke. Osim toga, želeće da razbodne političku scenu i da uz neke grupe građana pokušaju da zbune birače”, zaključuje Stanković.

Milan Zirojević, urednik Južnih vesti podvlači da opozicija u ovom gradu ima šansu ukoliko se ispune preporuke ODIHR-a i ukoliko se naprednjaci „ne sakriju“ iza predsednika republike i ako se međusobno ne posvađaju.

Milan Zirojević Foto:Medija centar Beograd

Kada je reč o rejtingu SNS i opozicije, sagovornik Nove napominje da ne postoje relevantna istraživanja, a da su najrelevantniji signali rezultati izbora.

„Najrelevantniji su izbori, a oni pokazuju da je SNS u decembru u pet niških opština imala 55.000 glasova, Srbija protiv nasilja 40.000, a NADA 7.300. Razlika između SNS i SPN bila je manja nego na nacionalnom nivou, samo 11-12 odsto. A u Opštini Medijana, centralnoj gradskoj, SNS je izgubila od SPN“, poručuje Zirojević i dodaje:

„Naprednjaci nemaju kandidata za gradonačelnika, oni će najverovatnije ići sa imenom Aleksandra Vučića u nazivu liste. Ako pobede, gradonaćelnika će odrediti Vučić lično. Postoje lobiji i predlozi, bile su tri jače alternative aktuelnoj gradonačelnici Sotirovski, ali je sada Sotirovski u ofanzivi unutar centrale SNS jer želi drugi mandat ako pobedi SNS u Nišu“, zaključuje on.

Podsetimo, još nije doneta konačna odluka kada će se konačno održati izbori u Nišu i Novom Sadu. Predsednik Izvršnog odbora SNS Darko Glišić rekao je početkom godine da će lokalni izbori biti u junu ili julu.

BONUS VIDEO: Pavle Grbović o izveštaju ODIHR-a

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare