Ukoliko živiš u nekoj od država regiona i usudiš se da pružiš podršku građanima Srbije koji 17 nedelja protestuju zahtevajući da se smanji nivo nasilja u društvu, odmah zavšiš na listi nepoželjnih. To znači da će te prilikom sledećeg ulaska u Srbiju ispitivati nekoliko sati na granici, možda ćeš neko vreme čekati u kolima, ali svakako ćeš biti vraćen tamo odakle i došao - jer si opasnost po bezbednost države. Tako to, izgleda, u Srbiji funkcioniše.

U sredu uveče nije dozvoljen ulazak u Srbiju bivšoj ministarki evropskih poslova Crne Gore Jovani Marović. Ona je ovim povodom rekla da joj je ulazak u Srbiju odbijen zbog „zaštite bezbednosti Republike Srbije i njenih građana“.

Jovana Marović Foto: Gov.me/B.Ćupić

„Hvala Aleksandre Vučiću, što pravite od mene heorinu“, poručila je bivša crnogorska ministarka na društvenoj mreži Iks, a nekadašnjem Tviteru.

Ona je nedavno bila na protestima u Beogradu, a i ranije je zbog svojih javno izrečenih stavova bila tema tabloida u Srbiji. Kako su saopštili iz Zeleno-levog fronta nakon prisustva na protestima ‘Srbija protiv nasilja’, ovi napadi su se intenzivirali.

“Pretpostavljamo da je upravo ova podrška protestima razlog zabrane ulaska u Srbiju“, ocenio je Zeleno-levi front u saopštenju.

Ova politička organizacija je navela da je bilo planirano da Jovana Marović učestvuje u panel diskusiji, na konferenciji „Zemaljski forum 2023“, koja se ove godine održava u Požegi, a na kojoj je ona već bila učesnik nakon čega je „takođe brutalno napadana u režimskim tabloidima poput Alo-a, Srpskog telegrafa i sličnih“.

„Režim Aleksandra Vučića i njegova produžena ruka iz BIA-e podigli su političku represiju na viši nivo. Sada se stranim državljanima zabranjuje sloboda kretanja i javno izrečenih stavova“, ocenila je ova stranka.

PROČITAJTE JOŠ...

Nedavno se nešto slično desilo i bosanskohercegovačkom glumcu Feđi Štukanu. On je zadržan na graničnom prelazu između BiH i Srbije nekoliko sati. Bilo je to odmah nakon što je najpre podržao proteste „Srbija protiv nasilja“, a potom i prisustvovao protestnoj šetnji u Beogradu. Ubrzo ga je predsednik Srbije Aleksandar Vučić nazvao „kriminalcem“, a dnevni list „Politika“ – „muslimanskim ekstremistom“.

Feđa Štukan Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

I onda je na graničnom prelazu Zvornik Mali, na srpskoj strani, zadržan čitavih šest sati. Informativni razgovor trajao je od 14 do 20 sati, uglavnom zbog, kako je tada objasnio, administrativnih procedura, a propitivali su ga i vezano za proteste…

Štukan je naknadno za Nova.rs rekao da posle toga nije ni pokušavao da ponovo uđe u Srbiju.

“Nezvanično sam saznao da mi je ulazak u Srbiju zabranjen u narednih godinu dana. Rekao bih da je informacija koju imam pouzdana, s obzirom da sam za zabranu saznao od čoveka koji je zaposlen na graničnom prelazu. Još uvek, doduše, ne znam, odnosno nisam siguran da li je izdata poternica na moje ime”, rekao je tada za Nova.rs.

Zadržavanje na granici raznih protivnika režima, postalo je jedno od oružja vlasti prethodnih meseci. To se desilo i predsednici Evropskog pokreta Srba s Kosova Radi Trajković, koja je na administrativnom prelazu Merdare zadržana punih 24 sata. Naknadno je na aerodromu zadržavana u više navrata i njena ćerka.

Slična stvar se desila i lideru SRCE Zdravku Ponošu, koji je prilikom povratka sa letovanja prošle godine zadržan na graničnom prelazu zajedno sa porodicom nekoliko sati. Rečeno mu je da je zadržan po nalogu BIA.

BONUS VIDEO: Vlast u Srbiji ignoriše američke sankcije Vulinu 

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare