U trenutku nezapamćene tragedije koja se desila u Novom Sadu, kada je zbog pada nastrešnice na rekonstruisanoj Železničkoj stanici stradalo više ljudi, a na desetine je povređeno, Srbija ulazi u priču o izgradnji nuklearki. Naime, ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović saopštila je juče da će do kraja godine biti usvojene izmene Zakona o energetici i da će biti ukinut moratorijum na izgradnju nuklearnih postrojenja u Srbiji.

“Sredinom naredne godine biće završena preliminarna tehnička studija za razmatranje mirnodopskog korišćenja nuklearne energije, koja treba da pokaže šta je najpogodnije za naše uslove”, rekla je Đedović Handanović u razgovoru sa zamenikom generalnog direktora Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) Hua Liujem.

Ona je navela da je važno da razumemo koji su troškovi i vremenski okvir i prema tome nastavimo da produbljujemo saradnju sa IAEA.

Dubravka Đedović Handanović Foto:Ana Paunković/MRE

“Do tada mora da se razvija platforma u saradnji sa ministarstvima prosvete i nauke, kroz koju će se zajedno sa IAEA jačati kadrovski kapaciteti u svim institucijama, regulatornim telima i energetskim kompanijama, kao i podstaći obrazovne i naučne institucije da nastave da unapređuju svoje programe i jačaju kapacitete koji će se baviti mirnodopskom primenom nuklearne energije”, rekla je ministarka.

Ukidanje ovog moratorijuma najavio je predsednik Srbije Aleksandar Vučić još u martu ove godine.

Aleksandar Vučić Foto:Amir Hamzagić/Nova.rs

„Ukinućemo moratorijum, moramo da preživimo i imamo struju. Francuska hoće da poveća kapacitet nuklearki. Tradicionalna nuklearna elektrana bi nam rešila sve probleme. To su ogromne pare, a sve mora da bude bezbedno. To je čista zelena energija i zato nam treba dobra ekonomija. Ove godine moramo da počnemo i izgradnju naftovoda“, rekao je tada Vučić.

Kako je objasnio, Srbija će morati da menja zakone koji su doneti još u periodu SFRJ. Ipak, stručna javnost se u prethodnom periodu nije oglašavala o izmenama ovog zakona, niti je ona bila u centru pažnje šire javnosti.

„Molio sam Makrona…“

Zatim je u avgustu u Beogradu bio francuski predsednik Emanuel Makron. Predsednik Srbije je nakon sastanka rekao da je molio Makrona za saradnju u oblasti nuklearnih programa jer „Srbija za 10 godina neće imati električnu energiju, ako ne koristi nuklearnu“.

Emanuel Makron i Aleksandar Vučić Foto: Foto: Amir Hamzagić/Nova.rs

„Razgovarali smo o potencijalnoj saradnji u okviru razvoja nuklearnih programa, o kojoj sam ja molio Makrona, jer Srbija za 10 godina neće imati dovoljno električne energije, ako ne koristi nuklearnu… Svi sektori rastu, osim energetike. Moraćemo da ulažemo mnogo više i tražićemo podršku i Makrona i francuske vlade“, rekao je Vučić.

Sve to vreme se u javnosti postavlja pitanje može li se ovoj vlasti, s obzirom na dosadašnja iskustva, poveriti ovakav projekat.

S tim u vezi trebalo bi podsetiti na havariju koju smo pre nekoliko godina imali sa snabdevanjem struje, jer je u svih šest blokova u TENT-u loženo blato umesto uglja, nakon čega je sa čela EPS otišao dugogodišnji direktor Milorad Grčić.

Treba istaći da punih sedam godina nismo u stanju da završimo radove na izgradnji nove autobuske stanice u Beogradu.

Takođe, ne treba zaboraviti ni na novi potporni zid u Grdelici, koji se više puta obrušavao i da se obilaznica oko Beograda gradila decenijama. O obrtanju kocki na Trgu republike da ne govorimo, kao ni o poslednjoj izjavi gradonačelnika Beograda Aleksandra Šapića da Srbija nema stručnjake koji su u stanju da postave semafore na kružnim tokovima.

BONUS VIDEO:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare