Milica Đurđević Stamenkovski Foto:FoNet/Media centar Beograd

Predsednik Skupštine Srbije Ivica Dačić izjavio je da se "daleko odmaklo" u dijalogu koji predstavnici vlasti vode sa delom opozicije bez učešća stranaca, kao i da će u narednih nedelju dana biti pripremljen tekst "oko čega su svi saglasni". Predsednica stranke "Zavetnici" Milica Đurđević Stamenkovski, koja učestvuje u tom dijalogu, kaže da nemaju još uvek apsolutno saglasje i da ne bi bila, kako kaže, tako komotna, jer još moraju da vide šta će predstavnici vlasti napisati, odgovoriti i da li će izaći u susret određenim zahtevima tog dela opozicije.

Dodala je da je, na primer, odbijen njihov zahtev da nosioci lista na lokalnim izborima ne budu lideri stranaka. Navela je da je Vučiću rekla da džaba ako obeća regulative, kad je stanje na terenu problem i kad njenom „odborniku iz Loznice prete šerifi iz SNS da će ostati bez posla ako ne glasa za Rio Tinto“.

„Iskrena da budem pojedini od zahteva koje smo mi kao stranka izneli već su odbijeni… Recimo, mi smo tražili da nosioci izbornih lista za lokalne izbore ne mogu da budu lideri stranaka – dakle ne mogu biti lica koja se ne vode na teritoriji te opštine, što znači da Ivica Dačić, Aleksandar Vučić, Milica Đurđević ili Saša Radulović ne mogu biti nosioci izbornih lista recimo u Mionici ili u Aranđelovcu. Na taj način se stvara jedna pozitivna selekcija, ne zaklanjaju se određeni sporni pojedinci iza stranačkih lidera i ne događa se, na primer, situacija da se predsednik odbora srpske stranke Zavetnici u Aranđelovcu dr Zoran Zečević bori sa Aleksandrom Vučićem, već da konkuriše ljudima koji su u toj sredini, pa će građani proceniti ko će ih predstavljati. Oni su taj zahtev kategorički izbori. Predsedniku Srbije je važno da bude u nazivu svih izbornih lista. Pretpostavljam da je to jedan od načina da anulira svoje sporne kadrove ili rezultate koji nisu baš zadovoljavajući“, ocenjuje Đurđevićeva.

Ona ističe da ukoliko se želi da se promeni politička slika, dugoročno, da je to jedan od važnih zahteva. Ali, dodaje, da to za njih nije bio presudno da dovede u pitanje učešće u međustranačkom dijalogu.

Govoreći o tome šta je taj deo opozicije zatražio tokom dijaloga, Đurđevićeva nabraja: „tražili smo uvid u birački spisak, određene stranke su tražile razdvajanje izbora, određene da budu u istom trenutku, da se inkorporiraju predstavnici opozicije u biračke odbore, da se vodi računa da sve liste dobijaju zapisnike, a ne samo četiri koje su imale rezultat, da postoji kontrolni mehanizam tokom brojanja glasova, da postoji drugačiji model za glasanje u dijaspori i tu ima sporova i međi nama – neki jesu sa elektronsko glasanje, neki smatraju da će tu biti prostora za zloupotrebe“.

Ključna stvar su mediji, kaže Đurđevićeva, dodajući da čekaju da vide „ponudu RTS“. Ja sam jedina tražila da i vi (N1) učestvujete na sastanku sa medijima, na kom insistiramo (opozicija) – da budu pozvani svi mediji, uredništvo Novosti, Politike, RTS, RTV, i ja sam predložila da i N1 prisustvuje tom sastanku, da saslušamo i neku vašu ponudu za opozicione političke stranke, iako je opaska bila da niste registrovani u Srbiji, navela je.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar