Foto: EPA/THOMAS BREY, Shutterstock, Privatna arhiva, KrainčanićNova.rs, Zoran Lončarević, N1

Prethodnu deceniju su, tvrdi vlast oličena u Aleksandru Vučiću, predsedniku Srpske napredne stranke i Srbije, obeležili prosperitet države, procvat ekonomije, rast plata i penzija, skok životnog standarda i pad nezaposlenosti. Srbija je proglašena zemljom investicija i kranova, novih puteva, kliničkih centara, škola i vrtića, vojna sila, ekonomski tigar i lider regiona. Kažu da nam se svet divi, da nam komšije zavide na nezaustavljivom napretku.

Kažu da „Dela govore“ i pokazuju okrečene domove zdravlja, novootvorene subvencionisane fabrike i rudnike, sportske uspehe i vozove koji idu 200 kilometara na sat u zemljama koje imaju brze pruge. Ne znamo koliko su ta ulaganja koštala, jer ne postoje ni transparentnost ni kontrola trošenja budžetskog novca.

Proglašeno Zlatno doba Srbije treba da zatrpa skandale, korupciju, represiju, zloupotrebe, grobove i brojne afere u protekloj deceniji.

Neka dela govore. A među njima su brojni skandali ove vlasti.

Tomina diploma

Tomislav Nikolić Foto: Zoran Lončarević

Sudeći po datumima u indeksu, Tomislav Nikolić je dva ispita položio u danu kad je bio u Strazburu. Iako ni sam nije znao na kom je smeru diplomirao i to u nedelju, Prosvetna inspekcija je u junu 2012. potvrdila verodostojnost diplome predsednika Srbije Tomislava Nikolića o stečenom visokom obrazovanju na Fakultetu za menadžment (FAM) u Novom Sadu i stručnom nazivu diplomirani menadžer.

Aflatoksin u mleku

U pojedinim uzorcima mleka otkriveno je da sadržaj opasnog aflatoksina prelazi 0,5 mikrograma po kilogramu. Vlada je problem rešila u martu 2013. tako što je zakonski limit aflatoksina u mleku sa 0,05 podigla na 0,5 mikrograma po kilogramu.
Granica aflatoksina u mleku menjala se nekoliko puta od 2013, već godinama se drži na 0,25 mikrograma po litru, a od 1. decembra 2022. neće smeti da bude veća od 0,05.

Noćno krečenje „Lutrije“

Foto: Goran Srdanov/Nova.rs

Vladimir Đukanović, narodni poslanik Srpske napredne stranke, snimljen je u martu 2013, nekoliko meseci posle imenovanja na mesto predsednika Skupštine Državne lutrije Srbije, kako s grupom nepoznatih muškaraca u kasnim večernjim časovima izlazi iz zgrade „Lutrije“.

Istraga o „krečenju Lutrije“ nikada nije sprovedena, javnost je ostala uskraćena za epilog ovog slučaja. Vladimir Đukanović izabran je krajem oktobra 2020. za predsednika Odbora za pravosuđe, a po funkciji je i član Visokog saveta sudstva.

Kinezi došli da zagađuju naš vazduh

Na pitanje Olivere Jovićević, voditeljke „Upitnika“ RTS, 30. novembra 2015, zašto kineske kompanije, uključujući i železaru u Smederevu, dolaze u Srbiju, Aleksandar Vučić, premijer Srbije, rekao je da to rade iz sopstvenih interesa:
„Zato što moraju da pogase deo železara, deo čeličana po Kini, zbog valjda čistog vazduha, u šta se ja nedovoljno razumem, da vam iskreno kažem. A što bi me to i zanimalo, to je njihov posao, to je njihova stvar.“

Foto: N1

U prvih 66 dana 2022. godine građani Smedereva, u kojem se nalazi Železara, kao i građani Obrenovca, Valjeva, Čačka, Novog Pazara i Pirota, disali su „dobar“ vazduh NULA dana, a žitelji pojedinih delova Beograda i Niša JEDAN dan.

Ministar Lončar u stanu „zemunskog klana“

Zlatibor Loncar
Zlatibor Lončar Foto:TANJUG/ ZORAN ZESTIC

Ministar zdravlja dr Zlatibor Lončar potpisao je 2002. sa suprugom Sretka Kalinića, najpoznatijeg ubice „zemunskog klana“, ugovor o kupovini stana. Ugovor je potpisan svega deset dana nakon smrti crnogorskog mafijaša za čije ubistvo Lončara optužuju svedoci saradnici sa suđenja „zemunskom klanu“. Lončar nije želeo 2016, kada je ovo otkriveno, novinarima da kaže da li je platio stan ili ga je dobio kao poklon od kriminalaca.

Slučaj Marije Mali

Marija Mali podnela je 14. jula 2016. krivičnu prijavu protiv svog supruga Siniše Malog, tadašnjeg gradonačelnika Beograda, zbog verbalnog i fizičkog nasilja. Marija Mali je bivšeg supruga optužila da ju je terao da 95.000 evra prikaže kao nasledstvo od oca, da ju je tukao pred decom, da joj je priznao da je rukovodio rušenjem u Savamali… Otkrila je skrivene nekretnine, veze s advokatom Igorom Isailovićem, hektarima zemlje kod Vršca…
U strahu da će izgubiti starateljstvo nad svojom decom, Marija Mali je povukla svedočenja i povukla se iz javnosti.

Nelegalni fakultet braniće 5.000 ljudi

Lokalna vlast u Novom Pazaru nije mogla da zaustavi nelegalnu izgradnju Fakulteta za islamske studije u centru grada u novembru 2016, iza koje je stajao nekadašnji muftija, osnivač Fakulteta i narodni poslanik Muamer Zukorlić, a policija je odbila da pruži asistenciju.
Premijer Vučić izjavio je da se zakon neće sprovesti, da neće da ruši nelegalni objekat „jer ne želi da rizikuje sukob sa 5.000 ljudi, koliko bi Zukorlić mogao da izvede na ulice“.

Tajkun donator Fondacije Dragice Nikolić

Foto: EPA/ANDREJ CUKIC

Predsednik Srbije Tomislav Nikolić potvrdio je u decembru 2016. da je bugarski biznismen Cvetan Vasilev, koji je u to vreme dve godine slobodno živeo u Srbiji, iako je za njim raspisana crvena Interpolova poternica, uplatio donaciju Fondaciji njegove supruge Dragice Nikolić. „Vasilev je uplatio 200 miliona dinara tokom poplava u Srbiji 2014. godine, a Fondacija nije imala razloga da tu donaciju odbije.“

Oslikani voz krenuo na KiM

Obojeni voz, s jedne strane na srpskoj trobojci ispisan imenima manastira na KiM, a na drugoj rečenicom „Kosovo je Srbija“ na 20 jezika, krenuo je 14. januara 2017. s beogradske železničke stanice put Kosovske Mitrovice.

Na probnu vožnju krenuo je i Marko Đurić, direktor Kancelarije za KiM, ali je izašao već u Topčideru.

Voz je stigao samo do Raške, jer su Albanci navodno pokušali da miniraju prugu kojom je trebalo da prođe voz, isplanirali da uhapse mašinovođu i putnike sa željom da isprovociraju sukob širih razmera.

Ova linija, koja bi donosila godišnji gubitak veći od 20 miliona dinara, nikada nije zaživela, voz je jedno vreme saobraćao po Srbiji, danas se ne zna gde je.

Izmeštanje autobuske stanice

Foto:Filip Krainčanić/Nova.rs

Posle mnogobrojnih odlaganja, 26. februara 2018., postavljen je kamen temeljac za novu Beogradsku autobusku stanicu u Bloku 42 u Novom Beogradu, što je simbolički označilo početak gradnje. Objekat, prema obećanjima gradskih čelnika, trebalo je da nikne za pet meseci i da u potpunosti preuzme funkciju postojeće stanice od leta 2019. Najavljen je izgled stanice nalik lisabonskoj na 13.000 kvadratnih metara.
Prvi rok za preseljenje kompletnog međugradskog i međunarodnog autobuskog saobraćaja bio je jul 2019, drugi rok kraj 2020, a treći kraj 2021.
U martu 2022. u Bloku 42 stanice i autobusa nema, niti se zna kada će ih biti.

Izmeštanje Glavne železničke stanice

Foto: Aleksandra Petrović/Nova.rs

Nakon 134 godine, Beograd je ostao bez svoje Glavne železničke stanice poslednjeg dana juna 2018., kada je poslednji voz ispraćen za Budimpeštu.

Stanica je izmeštena zbog izgradnje Beograda na vodi. Javni interes podređen je privatnom.

Umesto železničke stanice u centru grada, na raskršću mnogobrojnih linija gradskog prevoza, Beograd je dobio nepristupačnu, nedovršenu i nefunkcionalnu železničku stanicu s lošim saobraćajnim vezama.

Slanje Vladinog aviona po telo Šabana Šaulića

Vlada Srbije poslala je 21. februara 2019. avion po telo tragično preminulog pevača Šabana Šaulića, koji je poginuo u saobraćajnoj nesreći u Nemačkoj.

Bonus video: Ruinirana Železnička stanica 

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram