Oglas
Vanredna sednica Skupštine Srbije na kojoj će se raspravljati o Izmenama dopuna Zakona o budžetu Srbije održava se danas. Ukupno je na dnevnom redu sedam tačaka. Sve najnovije informacije pratite u našem BLOGU UŽIVO.
Šta znamo do sada
Poslanici su završili sa radom za danas, a sednica Skupštine Srbije biće nastavljena sutra.
Sutrašnja sednica će početi u 10.00 časova.
Potpredsednik Nove Demokratske stranke Srbije Predrag Marsenić naveo je da ova stranka i POKS neće podržati predloženi rebalans budžeta.
Međutim, Marsenić je na sednici Skupštine naveo da će Novi DSS podržati vraćanje vojnog roka.
"Mi ćemo podržati vraćanje vojnog roka, smatramo da je to strateški važan poduhvat i potez koji treba Srbiji", rekao je on.
Premijer Miloš Vučević kaže da se nada da će se uskoro pred poslanicama naći predlog zakona koji će teritoriju Kosova i Metohije proglasiti za područje od posebne socijalne zaštite.
"Tako ćemo stvoriti novi paket podrške i pomoći ljudima koji su izloženi teroru i svakodnevnim pritiscima da napuste svoje adrese, prebivališta, ognjište. I da ne dođe do etničkog čišćenja pre svega severa Kosova i Metohije, što i jeste politika Aljbina Kurtija", kaže on.
On je upitao poslanike da kažu za šta se oni zalažu kada je reč o Kosovu i Metohiji.
Goran Vesić, nakon što je interpretirao Alana Forda, dodao je da po direktivi EK svi aerodromi koji imaju više od 10 miliona putnika, do 2030. godine moraju biti povezane železničkim saobraćajem.
"Tako da mi gradimo prugu ka Surčinu kako bi neko sutra iz Novog Sada ili Subotice mogao da dođe do aerodroma, a da ne preseda. Upravo se završava pruga između Novog Sada i Subotice, sutra počinje testiranje te brze pruge. Kada bude završeno 10. oktobra, krenuće probne vožnje, a prvi voz će krenuti 25. novembra. Putovaće se sat i 10 minuta između Beograda i Subotice", rekao je Vesić.
Vesić je rekao očekuje novi tendere za prugu Beograd-Niš počekom sledeće godine, projekte za prugu Niš-Brestovac, novi terminal na aerodromu "Konstantin Veliki".
Siniša Mali odgovorio je Zoranu Lutovcu povodom izjave na sednici da postoje ogromne anomalije u javnim finansijama, i dodao da naša zemlja, naš budžet, ima veću naplatu poreza, i to upravo zbog toga što nam ekonomija raste.
On je dodao da je prošle godine zabeležena rekordna profitabilnost srpske privrede.
"Srbija, koja se promenila, dovela je do toga da naša preduzeća, kojih ima sve više i koja zapošljavaju sve više ljudi i sve više zarađuju, samim tim nam ulazi više novca u budžet, i to je ta velika anomalija u našim javnim finansijama", kaže Mali.
Zoran Lutovac je predložio da se umesto vojnog roka uvede obavezno pohađanje srednje škole.
"Potrebno nam je da imamo učene ljude, decu, one koji će moći da visoko produktivno rade u ovoj državi, a ne da motaju kablove, da budu robovi stranim investitorima i da nose pelene", rekao je on.
On je upitao dokle će građani Srbije da isplaćuju korupciju u svojoj zemlji.
Predsednik Demokratske stranke i narodni poslanik Zoran Lutovac kaže da postoje ogromne anomalije u javnim finansijama, i upitao koliko se novca izdvaja za batinaše i botove i pomenuo današnji napad na studente ispred Rektorata Novog Sada..
“Kao uvod u problem, podsetiću vas na aferu Slaviše Kokeza i 600 miliona evra. DS ima dokazima potkrepljena saznanja da svake godine, počevši od 2016. pa na dalje, bude značajno manje naplaćeno PDV-a prilikom uvoza. Ova pojava poznata je pod nazivom 'vat gap'. Analize koje je izradio tim DS pokazuju da je u periodu od 1.1.2016. Pa zaključno sa 31.12.2022. nestalo ukupno dve milijarde i 642 miliona evra. Na ovaj iznos treba dodati i 557 miliona evra koji su nestali prošle godine. Nadam se da je sada jasno kako se upravlja novcem svih građana”, rekao je on.
Lutovac je pitao i čemu služi zajam pod naslovom "Projekat upravljanja tranzicijom rudarskog sektora za budući razvoj".
"Od 70 miliona evra, da li se ovde radi o projektu rudarenja litijuma?... Aleksandar Vučić je nedavno pronašao milijardu evra u budžetu za regionalne puteve. Predlažem da se uloži novac u nova istraživanja budžeta. Možda pronađemo nova nalazišta u drugim zabačenim delovima budžeta", naveo je on.
Ministar finansija Siniša Mali obratio se na sednici, i uporedio Srbiju sa drugim ekonomijama.
"Mi ne kažemo da smo perfektni, mi kažemo da smo daleko od toga. Ali, svaki naš potez i ono što radimo, vodi nas ubrzano ka tome da dođemo do nivoa i standarda razvoja u Evropskoj uniji. To je naš strateški cilj", rekao je on.
Ministar informisanja i telekomunikacija Dejan Ristić obratio se na sednici Skupštine.
"Sektor telekomunikacija je prošle godine ostvario suficit od 3,44 milijarde evra. Dakle, to je bila rekordna godina, a za prvih sedam meseci ove godine beležimo rast od 20,29 odsto, što znači da ćemo preći cifru od četiri milijarde evra suficita u ovoj godini", rekao je Ristić.
Predsednik Stranke slobode i pravde (SSP) Dragan Đilas ocenio je da je rebalans budžeta, o kome poslanici Skupštine Srbije raspravljaju od danas, "još jedna laž režima".
"Neko vas ubeđuje da ako ste imali minus na početku godine, a danas je veći, da je stanje bolje nego pre", rekao je Đilas agenciji Beta u Skupštini Srbije.
On je kazao da vlast građanima govori kako država ima puno para i stoji sjajno sa finansijama a da s druge strane, "ne može profesorima i nastavnicima da obezbedi platu od bar 1.000 evra".
Određena je pauza u trajanju od sat vremena.
Slobodan Cvejić, poslanik ispred stranke SRCE kaže da mnogi od rezultata koji su pomenuti stoje na klimavim nogama. On je potom pokazao grafikon, na kom je prikazana raspodela novca po sektorima. Tako prva tri mesta po izdvajanjima zauzimaju EXPO, pa Nacionalni stadion, a onda Kancelarija za Kosovo i Metohiju.
"SNS nastavlja da upravlja javnim finansijama po principu kockarskog duga, a ulog je životni standard građana Srbije", kazo je Cvejić.
Ministar finansija Siniša Mali, reagujući na kritike opozicije na račun izgradnje Nacionalnog stadionarekao je da to nije običan projekat, već tzv. "anchor", odnosno "sidro" investicija koja će dovesti nova ulaganja u taj deo grada.
"To vam je nova mašina, motor rasta i razvoja", rekao je Mali istučići da sport odadvno više nije samo sport, već ozbiljan biznis.
Rekao je i da će Srbija 2027, kada u Beogradu bude organizovan EXPO, biti "centar sveta", i da će u zemlju doći tri miliona turi
Poslanik Demokratske strane (DS) Srđan Milivojević izjavio je da se Srbija zadužuje 140 evra u sekundi i ocenio je da je skupštinska rasprava o rebalansu budžeta pokazatelj ekonomskog sloma države.
„Srbija se zadužuje enormno, sada se već zadužuju više od 140 evra u sekundi. Dok je u Skupštini govorio ministar finansija Siniša Mali, mi smo se zadužili nekoliko stotina hiljada evra samo dok je trajao njegov govor“, kazao je Milivojević za agenciju Beta u Skupštini.
"Radujem sa da sa vama pričam o Kosovu i Metohiji, samo pod jednim uslovom da vi jednom, bar jednom kažete kakva je vaša politika, a da ne kažete da je suprotna od naše. Samo jednom da nam kažete kako vi videte KiM", rekao je Vučević, navodeći sve teme koje je poslanik Jovanović Ćuta pomenuo u svom izlaganju.
"Svakoga u ovoj sali mogu da pogledam u oči, nikada nisam nikoga lično uvredila, razmenjivala sam udarce, bila žestoka u kritikama, još žešća nego što ste citirali, sa predsednikom Republike sam uvek diskutovala o državi i o državnim i nacionalnim interesima. I kada smo se takmičili, i kada smo polemisali i debatovali, uvek je bilo o tome ko više voli Srbiju, kome je više stalo do Srbije", rekla je Đurđević Stamenkovski dodajući da ne želi da se distancira od svog "opoziciong staža".
"Poručujem ovome Panti koji hoće da nas rasturi kao pitu da dobro povede računa ko mu vodi finansije, jer kako je krenuo, završiće kao Al Kapone. Da ne zaboravim, kopanja litijuma u Gornjim Nedeljicama neće biti", dodao je poslanik Jovanović Ćuta.
Poslanik Aleksandar Jovanović Ćuta obratio se direktno ministarki Đurđeivć Stamenkovski.
"Citiram Vas, datum je 18.3.2023, miting ispred Hrama Svetog Save, evo šta ste Vi izjavili pred hiljadama ljudi: 'Ne damo Sribju, ni Trepču za Rio TInto, ni oltare za Beograd na vodi, ni Gračanicu za fabriku Mecerdesa. Mi ne prodajemo Srbiju za lažna obećanja vaših gazdi Iz Brisela. Hoću da kažem da je predugo ovaj narod lagan, došli smo da vas pozovemo na žilavost, junaštvo i dugu borbu - vi ste čuvari kosovskog zaveta, ova straža će biti budna 24 sata, Aleksandre Vučiću, kada budeš bio u Briselu i na Ohridu i u Vašingtonu, ovde se srpski narod pita'", rekao je Ćuta, citirajući Milicu Stamenkovski, nakon što mu je Brnabić prekinula izlaganje pozivajući ga se drži Poslovnika.
Reagujući na izjavu predsednika Srbije koji je rekao da će opoziciju "rasturiti kao Panta pitu", Ćuta ga je pozvao da dođe i poručio mu da uradi ono što najbolje zna - da sve razbuca kao pitu.
Ministarka za zaštitu porodice i demografiju Milica Đurđević Stamenkovski izdvojila je ključne aspekte izmena Zakona o finansijskoj pomoći porodicama sa decom, posebno ističući smanjenje obima potrebne dokumentacije za dečiji dodatak i stavljanje u isti položaj žena koje ostvaruju pravo na naknadu zarade i žena koje ostvaruju pravo na ostale naknade po osnovu rođenja i nege dete čime se u isti položaj stavljaju žene u radnom odnosu i žene preduzetnice.
"Naša ekonomija je u TOP 5 najbrže rastućih u Evropi", rekao je u svom izlaganju ministar finansija Siniša Mali dodajući da Srbija polako ulazi u taj krug zemalja.
„Što brže i što više rastemo to nam je osnova i za podizanje plata i penzija, minimalnih plata i daljih investicija“, kazao je ministar.
Prema njegovim rečima trenutno je u Srbiji zaposleno dva miliona ti 360 hiljada građana, što znači da je stopa zaposlenosti 51,4 odsto. Stopa nezaposlenosti je 8,2 odsto, kazao je Mali.
Srđan Milivojević iz DS predložio je da se odredi duplo vreme za raspravu o predlogu rebalansa budžeta. Njegov predlog nije usvojen.
Lider Narodnog pokreta Srbije Miroslav Aleksić predložio je da se održi minut ćutanja za porodicu stradalu u tragičnom udesu kod Kraljeva. Predsedavajuća Brnabić podržala je ovaj predlog uz komentar da je trebalo ranije da joj jave i da će to prihvatiti da ne bude da je politizovano.
Sednica Skupštine Srbije na kojoj će se, pored ostalog, raspravljati o rebalansu budžeta za ovu godinu počela je danas nešto posle 10.00 časova, a u parlament su stigli premijer Miloš Vučević, ministar finansija Siniša Mali i drugi članovi vlade.
Poslanica Demokratske stranke (DS) Dragana Rakić ocenila je danas da će rebalans državnog budžeta pokazati ekonomski krah Srbije i da će građani nastaviti da plaćaju najviše akcize i najveće cene.
Ona je u intervjuu za list Nova kazala da su plate i penzije građana Srbije najniže u Evropi i dodala da aktuelna vlast nije ispravno odredila prioritete.
Predviđeno je i da se razmatra zakon o potvrđivanju Sporazuma o međusobnom priznavanju profesionalnih kvalifikacija za medicinske sestre, doktore veterinarske medicine i babice, u kontekstu Centralno-evropskog sporazuma o slobodnoj trgovini, kao i Predlog zakona o potvrđivanju Ugovora o zajmu Obnovljivi izvori energije u sistemima daljinskog grejanja u Srbiji, između Srbije i Evropske banke za obnovu i razvoj.
Na dnevnom redu je i Predlog zakona o potvrđivanju Odluke broj 1/2023 Zajedničkog komiteta Regionalne Konvencije o pan-evro-mediteranskim preferencijalnim pravilima o poreklu od 7. decembra 2023. godine o izmenama i dopunama Regionalne Konvencije o pan-evro-mediteranskim preferencijalnim pravilima o poreklu.
Pred poslanicima je i Predlog zakona o potvrđivanju Ugovora o garanciji (Projekt ugradnje pametnih brojila u Srbiji) između Republike Srbije i Evropske investicione banke, kao i Predlog zakona o potvrđivanju Aneksa 2 Sporazuma između vlada Srbije i Francuske o saradnji u oblasti sprovođenja prioritetnih projekata u Republici Srbiji.
Odbor za finansije Skupštine Srbije prihvatio je sinoć predloženi rebalans u načelu i danas će predložiti parlamentu da usvoji izmene i dopune Zakona o budžetu.
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare