Foto:Goran Srdanov/Nova.rs; Amir hamzagić/Nova.rs; nenad Mihajlović/Nova.rs; CRTA

Još od prošlogodišnjih izbora u javnosti vlada uverenje da režim SNS može da padne prvo u Beogradu, a novo istraživanje koje je uradila CRTA to potvrđuje. Međutim, samo ukoliko organizatori protesta “Srbija protiv nasilja” na decembarske izbore izađu u jednoj koloni. U tom slučaju mogli bi da osvoje oko 51 odsto. U suprotnom podrška im pada na oko 35 odsto.

Novo istraživanje koje je uradila CRTA pokazalo je više stvari. Pre svega da građani Beograda više osećaju bes, ljutnju, nemoć i manje su optimistični od ostatka Srbije. Tako zabrinutost i strah oseća 26 odsto građana glavnog grada. Bes, ljutnju i nemoć oseća 25, a zadovoljstvo tek 14 odsto. Ostali žive u nadi da će biti bolje.

Čak 55 odsto Beograđana smatra da se Srbija kreće u pogrešnom pravcu. Najviše problema imaju sa saobraćajem i drugom infrastrukturom u gradu.

Više od polovine Beograđana smatra da aktuelna vlast nije ispunila svoja predizborna obećanja.

Najvažnije obećanje koje nije ispunjeno, prema njihovom mišljenju je poboljšanje životnog standarda, zatim odbrana Kosova i borba protiv korupcije.

CRTA istraživanje 3

Kad su predstojeći izbori u pitanju, čak 51 odsto ispitanih građana glavnog grada smatra da koalicija svih stranaka, organizatora protesta “Srbija protiv nasilja” ima visok potencijal.

51 odsto Beograđana podržava jednu listu

Tako da u situaciji da se na sledećim beogradskim izborima kandiduju samo koalicija koju predvodi Aleksandar Vučić, zatim koalicija “Srbija protiv nasilja” i Patriotski blok desnice, rezultati bi izgledali ovako:

Za aktuelnu vlast u Beogradu bi glasalo 38 odsto, za koaliciju “Srbija protiv nasilja” 51 odsto, i za desnicu 11 odsto.

Ako bi se, pak, na tim izborima kandidovale stranke pojedinačno, onda brojke drastično rastu u korist SNS, a na štetu prodemokratske opozicije. U tom slučaju bi situacija izgledala ovako: vlast 47 odsto, demokratska opozicija 35 i desnica 9 odsto.

crta istraživanje 2

Kad je reč o glasačima proevropske opozicije, ono što im birači najviše zameraju jeste to što partije opozicije nisu ujedinjene. To smatra 33 odsto ispitanika. Opoziciji se kao minus navodi i to da nemaju plan kako da se smeni vlast (19 odsto), a zatim i to što ne daju svoja rešenja za najvažnije probleme, što je stav 13 odsto ispitanih. Oko 10 odsto demokratski orjentisanih birača zamera i to što ne postoji jedan jak lider opozicije.

Istraživanje u Beogradu je sprovedeno na 806 ispitanika. Metod prikupljanja podataka je kompjuterski podržano telefonsko anketiranje, a istraživanje je sprovedeno u periodu od 23. septembra do 5. oktobra.

BONUS VIDEO: Bliže se izbori, stižu nova istraživanja

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar