Foto: Instagram/buducnostsrbijeav

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić u utorak uveče je rekao da je podržao, ali ne i prihvatio evropski plan za Kosovo, ali je naveo i da se ide u njegovu implementaciju, na osnovu čega se može smatrati da je plan prihvaćen, rečeno je na predstavljanju Apela javnih ličnosti da se prihvati evropski predlog za Kosovo i Srbiju.

Predsednica Evropskog pokreta u Srbiji Jelica Minić ocenila je da su u pitanju Vučićeve „semantičke igre“ jer se ide ka implemantaciji nečega što navodno nije prihvaćeno.

Jelica Minić Foto:Aleksandar Barda/Fonet

Dodala je da se isto se dešava i na Kosovu, jer kosovski premijer Aljbin Kurti odbija da omogući stvaranje Zajednice srpskih opština, ali da će to prihvatiti ako se promeni naziv te zajednice i ako ona ne bude imala izvršnu vlast.

Ona je ocenila da su u pitanju „zbunjujuće poruke“ koje služe tome da javnost prihvati predlog.

Minić je ukazala da su saopštenja predstavnika i portparola EU Đosep Borel i Peter Stano veoma jasna i da su Srbija i Kosovo prihvatili predlog i sada se ide ka njegovoj implemantaciji.

Predsednica Helisinškog odbora Sonja Biserko rekla je da će Srbija, ako prihvati predlog, napraviti istorijsku promenu koja će stvoriti preduslove za modernizaciju zemlje i njeno okretanje sebi.

Sonja Biserko
Foto: EPA/SALVATORE DI NOLFI

Ona je ocenila da je kosovsko pitanje bilo vrlo „iracionalno“ koje su oživeli Rusi svojim dolaskom u region i iskoristili kao argumet za onog što rade u svom susedstvu.

Biserko je dodala da Rusija koristi Balkan tako što stavljaju „nogu u vrata“ za članstvo Srbije, kao centralne zemlje regiona, u NATO i EU.

Istakla je da je evropski predlog „istorijski trenutak“ jer su elite u Srbiji mislile da će moći da dalje manipulišu i lažu i ocenila da Srbija ne bi smela ponovo da se igra svojom budućnošću jer se takva ponuda neće ponoviti.

Istoričar Milivoj Bešlin istakao je da je predlog „sporazum za mir“ i dodao da je zamrznuti konflikt samo u interesu režima Vladimira Putina jer u svakom trenutku može da preraste u stvarni sukob.

Pregled dana
Milivoj Bešlin Foto:Newsmax Adria

On je rekao da svi oni koji se protive sporazumu između Kosova i Srbije nemaju dovoljno hrabrosti i poštenja da kažu da je alternativa tome oružano rešenje.

Srbija ima mogućnosti da se vrati na Kosovo i da pokuša da uključi Kosovo u svoj državno-pravni sistem samo ratom, istakao je Bešlin.

On je rekao da bi bilo u redu da „nedavači Kosova“ koji se nalaze u nacionalističkoj, desničarskoj intelektualnoj eliti i značajnom delu u opoziciji kažu da je rat krajnja konsekvenca protivljenja predlogu.

Bešlin je rekao da je taj sporazum „mir“ jer iza njega stoji EU koja je „mirovni projekat“, ocenivši da predlog znači evropsku perspektivu i Srbije i Kosova i čitavog regiona.

„Ovaj sporazum i njegovo prihvatanje nema alternativu i značiće izmeštanje srpske politike iz mitološkog i ideološkog u realnu sferu, i tek nakon rešavanja kosovskog pitanja možemo da počnemo da se bavimo realniim problemima, medijskim i političkim slobodama, podivljalom korupcijom i demokratskim deficitom“, rekao je Bešlin.

Apel je pokrenuo Građanski demokratski forum uz podršku Helsinškog odbora za ljudska prava, Evropskog pokreta u Srbiji i Saveza antifašista, a do sada ga je potpisalo nekoliko desetina javnih ličnosti.

BONUS VIDEO: Vučić i Kurti u Briselu sa Lajčakom i Boreljom

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar