Ivica Dačić Foto:TANJUG/ ZORAN ZESTIC

Predsednik Odbora Narodne stranke za zaštitu životne sredine Aleksandar Anđelković izjavio je danas da je vršilac dužnosti direktora "Srbijašuma" Igor Braunović, zet predsednika Skupštine Srbije Ivice Dačića, u poslednje četiri godine omogućio da u direkciji tog javnog preduzeća bude zaposleno više od 100 ljudi sa prosečnom platom od 120.000 dinara, i to "preko partijskih i rođačkih veza".

Anđelković je u autorskom tekstu za list „Danas“ naveo da su oni zaposleni „bez javnog konkursa“, prenela je Narodna stranka.

„U Generalnoj direkciji Srbijašuma tako sada radi oko 300 zaposlenih, a šumska gazdinstva su primorana da godišnje izdvajaju više od 500 miliona dinara za finansiranje zaposlenih partijskih kadrova, bivših generala, bivših direktora, braće i sestara, partijskih drugova“, naveo je Anđelković.

Dodao je da se „u poslednje četiri godine ukupan broj zaposlenih u Srbijašumama povećao sa 2.900 na 3.300“.

Anđelković, koji je asistent na Šumarskom fakultetu i doktor biotehničkih nauka, dodao je da „Srbijašume“ uzimaju kredite za likvidnost kako bi obezbedile redovnu isplatu plata.

Ukazao je da je od 2017. do 2020. iz republičkog budžeta tom preduzeću preneto gotovo dve milijarde dinara, dok je 2018. neto dobit iznosila oko 800 miliona dinara, a 2020. godine oko 400 miliona dinara.

Dodao je da je „kreditna zaduženost Srbijašuma na dan 31. decembar 2020. iznosila milijardu dinara“.

„Gde je profit pored ovolike podrške države i realno ostvarenog prihoda od prodaje trupaca“, upitao je Anđelković.

On je istakao da je nezadovoljavajuće stanje šuma kojima gazduju „Srbijašume“, potvrdila i Državna revizorska institucija, koja je u izveštaju istakla da se ne preduzimaju u dovoljnoj meri aktivnosti na podizanju novih šuma u cilju postizanja optimalne šumovitosti.

„Stepen šumovitosti u Srbiji je 29,1 odsto, dok bi prema postavljenim ciljevima u Prostornom planu Srbije od 2010. do 2020, optimalna šumovitost trebalo da bude 41,4 odsto. Srbija tako zaostaje za okolnim državama, ali i za državama širom Evrope“, dodao je Anđelković.

Naveo je da su „Srbijašume“, „preko noći ostale bez najboljih lovišta u državnoj svojini“, koja su, kako je ukazao, preuzela „razna privredna društva po konkursima organizovanim za prijatelje“.

„Za uspešno gazdovanje šumama potrebno je angažovanje šumarskih inženjera, ali za njih nema mesta u Srbijašumama, jer je na snazi otvoreni sukob tog preduzeća i Šumarskog fakulteta i zvanično ne postoji saradnja između njih“, zaključio je Anđelković.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare