Foto: Nova.rs/Zoran Lončarević/Nova.rs/N1

Opozicioni poslanik iz stranke "Zajedno" , Đorđe Miketić, rekao je za “Novu” da je divlja gradnja na Kopaoniku “metastazirala” u poslednjih pet godina, te da je za to odgovorna državna sekretarka u Ministarstvu građevine, Aleksandra Damnjanović. Miketić dodaje da je u ovom nacionalnom parku izgrađeno 11 novih luksuznih hotela, a da su vlasnici novoizgrađenih objekata blisko povezani sa Srpskom naprednom strankom.

Miketić ističe da jedno ime vezuje sve građevinske dozvole i ozakonjenjanja nelegalnih objekata i hotela na Kopaoniku.

“To je ime državne sekretarke u ministarstvu građevine – Aleksandre Damnjanović. Kopaonik spada u najlepše planine Srbije i Balkana, ali je ugrožen divljom gradnjom i hotelima SNS funkcionera od kojih su neki izgrađeni bukvalno na samoj skijaškoj stazi. Prošle zime, u jeku zimske sezone, došlo do havarije na elektro-mreži što je uzrokovalo prekid rada žičara, ali i hladne sobe mnogobrojnih turista sa decom. Takođe, došlo je do problema sa vodovosnabdevanjem, pa su se gosti najskupljih hotela snabdevali pijaćom vodom iz cisterne. Hotel Grand, koji je bio omiljeno mesto priprema srpskih reprezentativaca, sada ruši svoju sportsku dvoranu i podiže novo krilo i nadogradnju za smeštaj turista. Ovo rešenje potpisuje državna sekretarka Aleksandra Damjanović”, navodi on.

Pročitajte još...

Miketić naglašava da se nekadašnja autobuska stanica i parking za turiste ruše i pretvaraju u hotel, te da su na hiljade novih kvadrata od Kopaonika napravili novi Zlatibor, koji odavno, kako kaže, nosi neslavnu titulu uništene planine.

“Lokalni putevi su postali magistrale, parking za automobile se obezbeđuje lancima i katancima, neretko i fizičkim sukobom rešava, voda se “krade” iz malobrojnih uređenih bunara i pumpi ili se bez ikakvog plana iskopavaju novi. Struja se obezbeđuje priključcima na postojeće bazne stanice koje ne mogu izdržati tu količinu potrošnje pa iskaču, dok kanalizacija i otpad nekontrolisano truju sve ispod ovih građevinskih metastaza. Nekoliko planinskih rečica nose otpadne vode i otrove, te se u letnjim mesecima može videti bujica fekalija i toksičnih materija kako se slobodno slivaju direktno u bistre planinske reke, noseći otrove potom u Ibar. Sav živi svet u tim rečicama je praktično nestao, a lokalna fauna vene pod naletom otrova koje proizvodi nekontrolisana industrija turizma”, navodi on.

Miketić poručuje da hitno treba zaustaviti svaku novu gradnju dok se ne uradi studija održivosti i turističkog potncijala Kopaonika.

“Svaka planina ima svoje skijaške i rekreativne kapacitete, a Kopaonik je već pred pucanjem. Ako hitno ne reagujemo, uništiće nam i ovaj zaštićeni dragulj prirode i planinu na kojoj nam zavide mnogi skijaši u regionu i Evropi”, zaključuje on.

BONUS VIDEO: Čišćenje divlje deponije na Kopaoniku

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare