Posle decembarskih izbora činilo se da Narodna stranka konačno odlazi u ropotarnicu istorije. Serija neverovatno blamantnih poraza na nekoliko prethodnih izbora bila je dovoljna da Vuk Jeremić, neopozivo i zauvek, ode da tihuje u političkoj penziji, ali je plamičak vatre "narodnjaka" na svoja (ne)jaka pleća uzeo da razgoreva prominentni beogradski advokat Vladimir Gajić. Sve do sinoć, kad je "ključ" otključao ubedljivo najgori rezultat NS u Beogradu. Ispred Gajića je bio i "Ćale, ovo je za tebe".
Ispred Vladimira Gajića i njegovih stranačkih stradalnika bili su i takvi divovi srpske političke scene kao što su otpadnici od Branimira Nedeljkovića okupljeni na listi „Mi glas iz naroda“, još jedan neumorni pokušavač Saša Radulović, dr Dejan Žujović, kao i fantomska Ruska stranka, za koju niko živi ne zna otkud se pojavila i ko je predstavlja.
Nije advokat Gajić bio najgori, iza njega su ostale Unija Roma, lista „Naš grad“ i lista „Beograd je svet(a)“ Usamea Zukorlića.
Na osnovu 92 odsto obrađenih podataka s biračkih mesta, Narodna stranka osvojila je 3.875 glasova. Za predavanje liste bilo je potrebno 3.000 potpisa…
Ako pažljivije protumačimo izjavu samog Gajića, datu u noći izbora, on veruje da nije stavio „ključ“ u bravu sopstvene partije. Naprotiv. Gajić vrlo optimistično gleda na sopstveni bitak u nemirnim političkim vodama zemlje Srbije.
„Generalno gledajući, s obzirom na sve okolnosti – nismo nezadovoljni, uspeli smo da se održimo kao organizacija. Izabran sam za predsednika stranke pre nešto manje od tri meseca i sad imamo eho lošeg rezultata iz decembra prošle godine i to nije lako prevazići“, probao je da objasni izborni debakl Gajić, pa nastavio:
„Prema preliminarnim rezultatima, u Beogradu nismo prešli cenzus, ali smo prešli u beogradskim opštinama Rakovica, Zemun, Vračar, Stari grad, Voždovac, Zvezdara i Lazarevac“.
Dodao je i da je lista u Nišu lista na kojoj je nastupila Narodna stranka osvojila četiri odsto glasova, u Požarevcu oko 15 odsto, u Novom Sadu je oko cenzusa, u Pančevu preko cenzusa, u Jagodini na oko pet odsto, u Čačku na oko sedam odsto, u Boljevcu oko šest odsto, dok je u Užicu „na cenzusu“.
„U Beogradu je velika polarizacija i teško je ostvariti ’treći put’, dosta tog prostora je zauzeo Nestorovićev pokret, ali mi smo sigurni u svoju politiku i nastavićemo da se borimo. Nadam se da će biti novih šansi i da ćemo se popraviti“, nepopravljivi je optimista Gajić, uprkos tome što je u Beogradu od 1.602.150 glasača ime njegove stranke zaokružilo tek nešto manje od 4.000.
Nisu baš sve lađe Gajić Vladimira potonule. Postizborna kombinatorika govori nam da će od njegove volje zavisiti ko će formirati vlast na Vračaru, decenijama unazad opozicionom uporištu. Da li će se privoleti Vučićevoj imperiji i oboriti Vračar ili će odoleti darovima koje SNS sa sobom izdašno nosi, videćemo vrlo brzo.
S druge strane, zlobnici primećuju da Srpsku naprednu stranku nije odobrovoljila čak ni izdašna pomoć Vuka Jeremića u lobiranju u Ujedinjenim nacijama, kako bi Rezolucija o Srebrenici prošla sa što manje usvojenih glasova. Uprkos u svim Vučićevim medijima vladajućem narativu, rezolucija je prošla kako je prošla, a Srbija svakako nije pobedila, ma šta vam na Pinku i Hepiju pričali o tome.
Jeremić je pomogao koliko je mogao, Nova.rs je usput „iskopala“ da donedavni lider Narodne stranke ima i konsultantsku firmu koja solidno prihoduje, ali SNS je uoči i tokom izbora zaboravila da vrati uslugu „narodnjacima“. Gajić je ostavljen na milost i nemilost biračima i birači su rekli svoje.
Ključ. U bravu.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare