Smrt zatvorenika Stanimira B. (74) u Padinskoj Skeli, koga su njegovi cimeri danima tukli i mučili, dok od nadležnih niko nije reagovao, samo je poslednji u nizu skandala koji su se dešavali proteklih godina u srpskim zatvorima.
Penzioner iz Mladenovca Stanimir B. preminuo je 4. februara u zatvoru u Padinskoj Skeli, od, kako se ispostavilo, posledica višednevnog maltretiranja, prebijanja i silovanja. Penzioner je bio u zatvoru zbog prekršaja, jer je bacio petardu sa terase svog stana 31. decembra, a pirotehničko sredstvo palo je pored ljudi koji su šetali bebu.
Stanimir je priznao krivicu, oglobljen je sa 30.000 dinara, ali pošto nije imao novca kazna mu je preinačena u 30 dana zatvora. Umro je tokom izdržavanja zatvorske kazne, prve u životu, jer nikada ranije nije osuđivan ni krivično ni prekršajno.
Za sada se lanac odgovornosti, direktne i komandne, zaustavio na 11 stražara koji nisu reagovali i na upravnika Vladimira Bukvića. Protiv stražara je pokrenut disciplinski postupak, a Bukvić je smenjen sa mesta upravnika Padinske Skele i udaljem sa posla.
Ovo nije prvi put da se upravnik Bukvić pominje u negativnom kontekstu u medijima.
Poslednji put je to bilo u junu prošle godine, kada je na televiziji N1 emitovan prilog o tome kako su zaposleni u KPZ „Beograd“, kako se zvanično zove zatvor u Padinskoj Skeli, morali da rade na privatnoj vikendici upravnika Bukvića. To je oštro demantovano iz Uprave za izvršenje krivičnih sankcija i rečeno je da je to neistina. Ipak, slično je rekao i sagovornik portala Nova.rs, koji je objavio i ceo sistem, koji je zapravo rak-ranasrpskih zatvora.
„Zanatlije koje rade u zatvorima su uglavnom tu po ugovorima o privremeno-povremenim poslovima. Takvi ugovori su vremenski „oročeni“ a o njima, odnosno da li će biti obnovljeni ili ne, odlučuje upravnik. Tako da, kada on nešto „zamoli“, to mora da se odradi, uključujući i postavljanje ograde od kovanog gvožđa oko privatnog dvorišta ili rad na vikendici“, rekao je ranije sagovornik Nova.rs.
Upravnika Padinske Skele je i pre toga saopštenjima branila Uprava za izvršenje krivičnih sankcija i to u avgustu 2022. godine, kada je sada već bivši upravnik Bukvić došao u sukob sa jednim od komandira koji je bio žrtva mobinga. Sukob je eskalirao, pa je na kraju komandir Nenad Izgarević pribegao neubočajenom postupku – započeo je štrajk glađu ispred kapije zatvora u Padinskoj Skeli.
Na kraju je komandir koji je došao u sukob sa upravnik premešten u drugi zatvor i tako je ovaj neobičan sukob rešen.
Zatvorenici će uvek imati primedbe na smeštaj i uslove, što je i očekivano, ali kada neke priče počnu previše da se ponavljaju i kada počinju o tome da pričaju i stražari, a ne samo robijaši, onda tu ima nečega. Reputacija koja je pratila Bukvića nije bila dobra od početka, jer kada je postavljen za upravnika Padinske Skele, režim je postao mnogo strožiji.
U okruženju gde i najmanja varnica može da izazove požar, zatvorenicima su uskraćene neke, naizgled sitnice, ali za njih vrlo bitne.
Na primer, tokom vežbanja u dvorištu zabranjeno im je da nose rukavice, što im je bio problem kada su vežbali zimi na minusu. Leti se primenjivao drugi sistem maltretiranja, zatvarani su kapci na vratima ćelije, pa je na visokim temperaturama, bez protoka vazduha, ćelija postajala kao sauna. Takođe su targetirani pojedini zatvorenici kojima su skoro svakodnevno vršeni pretresi ćelija, bacane stvari na pod, neke oduzimane, što je sve remetilo njihovu rutinu.
Iskusniji komandiri znaju gde treba da „zategnu“ a gde da „popuste“ jer i njima ne odgovaraju besni i incidentima skloni zatvorenici.
U krajnjem slučaju ne treba zaboraviti i da „osuđena lica“ imaju svoja prava, da im je određana kazna po zakonu, a da su mučenje, maltretiranje, ponižavanje zabranjeno i domaćim zakonima ali i međunarodnim konvencijama koje je država Srbija potpisala.
BONUS VIDEO: Policijska akcija u kojoj je zaplenjena droga