Advokat Zdenko Tomanović, zastupnik smenjenih inspektora Slobodana Milenkovića i Dušana Mitića, kaže za novi broj NIN-a da je rešenje o njihovoj smeni koje je formalno nazvano raspoređivanje na nova radna mesta, doneto u postupku neposrednog odlučivanja, ali protivno zakonitoj proceduri i bez zakonom neophodnog predloga direktora policije.
„Načelnik Odeljenja je radno mesto visokog nivoa i zakon zahteva prethodni predlog direktora policije. Srbija nema direktora policije već godinu i po dana“, priča Tomanović za NIN.
„Sporno rešenje nisu doneli i potpisali niti ministar niti direktor policije, već šef kabineta ministra koji nema ovlašćenja da odlučuje o raspoređivanju policijskih službenika, njihovim činovima i zvanjima, niti o koeficijentima plata policijskih službenika. Na šefa kabineta koji obavlja savetodavne, policijske, operativne i stručne poslove, te poslove protokola i analitike se ne mogu preneti diskreciona ovlašćenja ministra. Ministar unutrašnjih poslova nema pravo da na državne službenike ovlašćenjem delegira više prava nego što sam zakon izvorno dodeljuje kapacitet tim službenicima“, kaže advokat Tomanović.
On dalje navodi: „Ujedno, rešenje je doneto uz primenu Pravilnika o unutrašnjem uređenju i sistematizaciji radnih mesta u MUP-u, koji ni na jedan od zakonom i Ustavom predviđenih načina nije javno objavljen. Objavljivanje Pravilnika kao podzakonskog akta u službenim glasilima je preduslov za njihovo stupanje na snagu. Nezakonito bi bilo i sakrivanje iza eventualne Odluke o tajnosti Pravilnika jer čak i da Odluka o tajnosti postoji, takva Odluka bi bila protivzakonita“.
„Pravilnik o unutrašnjem uređenju i sistematizaciji radnih mesta u MUP mora da bude informacija od javnog značaja. Radi se o informacijama takvog karaktera koje se moraju učiniti dostupnim svakom zainteresovanom licu. Na takav stav ukazuje Upravni sud koji je sredinom prošle godine odbio tužbu republičkog javnog tužioca i jasno naveo zašto Pravilnik mora da bude javan“, ističe advokat Tomanović.
Branilac smenjenih inspektora zaključuje: „Pravni pristup smeni Milenkovića i Mitića najbolje osvetljava činjenica da im je uvid u pojedina važna dokumenta omogućen tek protekom roka za žalbu, ali i retroaktivno dejstvo smene i nenavođenje nijednog razloga zašto je trebalo da budu premešteni na novo radno mesto. Pravni kvalitet akta o novom raspoređivanju jasno ukazuje da se razlog ne nalazi u pravu već u politici.“
BONUS VIDEO Šta kad inspektoru nude mito? Vuk Cvijić o tome da li je Milenković trebalo da uhapsi one koji su pokušali da ga podmite