Nakon što je Direkcija za upravljanje privremeno oduzetom imovinom Ministartsva pravde ustupila Vladi Srbije četiri hotela za prinudni smeštaj bolesnika zaraženih koronavirusom, a koji su odlukom Specijalnog suda još 2014. konfiskovani Darku Šariću, optuženom za šverc pet tona kokaina, kao i pranje novca, oglasio se njegov advokat Goran Jovandić i poručio da je siguran da njegov branjenik nema ništa protiv da njegove milionske nekretnine budu iskorišćene u te svrhe.
Autori: I. Milićević – T. Milovanović
„Nisam razgovarao sa njim na tu temu, ali sam siguran da je saglasan da se njegovi hoteli ustupe na korišćenje u ovakvoj situaciji. Ponavljam, hoteli jesu nepravdeno i privremeno oduzeti od mog branjenika, s obzirom da za iste ima pokriće, odnosno da je i veštačenjem utvrđeno da je legalno stečen novac uložio u privatizacije tih hotela. Međutim, u ovakvim okolnostima, on ne bi dovodio u pitanje odluku Vlade“, kazao je Jovandić.
Direkcija je podsetimo, pre nekoliko dana ustupila četiri Šarićeva hotela Kriznom štabu u cilju sprečavanja zarazne bolesti COVID-19. Reč je o hotelima „Vojvodina“ i „Putnik“, koji se nalaze u centru Novog Sada, zatim „Prezident“ na Paliću, kao i „Patria“ u Subotici.
Pitanje smeštaja zaraženih bolesnika, kao i izbor lokacija za organizovanje privremenih bolnica postavljena su u javnosti još u danima kada se u ove svrhe pripremala Hala 1 Beogradskog sajma. S obzirom na epidemiju, ali i vanredno stanje većina prestoničkih, ali i hotela u drugim većim i turističkim gradovima ostala je potpuno prazna. Imajući u vidu da je za vreme epidemije variole vere, većina karantina formirana upravo u hotelskim i motelskim prostorima, kao i da su se oni pokazali kao veoma efikasni, javnost je ostala zbunjena odlukom zašto se i u vreme aktuelne epidemije ne primenjuje takav model karantina, već se bolesnici vode pod kupolu sajamske hale, bez elementarnih uslova za lečenje.
Odgovor je pak sasvim jednostavan i krije se u činjenici da su davne 1972. svi hoteli bili u državnom vlasništvu, dok su danas mahom svi u privatnom. Očigledno da njihovi vlasnici nisu ni pokušali da ih ustupe Kriznom štabu, jer je u potrazi sa prostorom, država morala da prazni čak i studentske domove, kako bi u njih smestila naše državljane koji su se nakon proglašenja epidemije vraćali iz svih krajeva sveta. Kada su i ti resursi potrošeni, država je posegnula za onim na šta polaže makar i privremeno pravo, a to je imovina konfiskovana u sudskim postupcima koji su još uvek u toku, a među kojom su i Šarićevi hoteli.
Ispostavilo se da će njihovim korišćenjem rešiti mnogi problemi u vezi sa hospitalizacijom zaraženih pacijenata, s obzirom na to da u hotelu “Vojvodina” može da bude smešteno 120 ljudi, u “Putniku” 185, u “Patrii” 190, a u “Prezidentu” 90 ljudi. Ovi hoteli su Šariću samo privremeno oduzeti, a ukoliko sud prihvati veštačenje o njihovoj legalnoj kupovini, biće mu kasnije i vraćeni.
Podsetimo, Darko Šarić osuđen je decembra 2018. na 15 godina zatvora zbog šverca 5,7 tona kokaina iz Latinske Americe u Evropu. Apelacioni sud trenutno razmatra žalbe Šarićevih advokata na ovu presudu. Sem ovog postupka, Šariću se trenutno u Specijalnom sudu u Beogradu sudi zbog pranja novca stečenom upravom krijumčarenjem droge.