Odlaskom Aleksandra Vulina sa mesta direktora Bezbednosno-informativne agencije (BIA) nameće se pitanje ko će biti novi šef jedne od najznačajnih bezbednosnih institucija u Srbiji. U tom kontekstu pominjao je izvesni Bruno Đuran, čovek koji je prethodnih godina držao sve konce BIA u rukama i koji ima iskustvo u radu u bezbednosnom sektoru.

Vulin se kratko zadržao na mestu direktora BIA, sve dok nije odlučio da se „žrtvuje“ za Srbiju i da podnese ostavku na tu funkciju.

Aleksandar Vulin Foto:Tanjug/AP Photo/Darko Vojinovic

Svoj potez obrazložio je optužbama na račun SAD i EU, u kojima navode da oni „traže njegovu glavu“ kao preduslov za neuvođenje sankcija Srbiji.

Pročitajte još:

„Nisam uzrok ucena i pritisaka na Srbiju i Srpski svet, ali neću da dozvolim da budem povod za ucene i pritiske na Srbiju i Srpski svet. Zato podnosim neopozivu ostavku na mesto direktora BIA. Sankcije koje su uvedene meni jesu dokaz moje uporne borbe za jedinstvo Srba, ali uvođenje sankcija Srbiji, za šta bi se iskoristilo moje dalje rukovođenje BIA, bile bi dokaz moje sebičnosti. Prvi pokazatelj ispravnosti moje odluke biće licemerne izjave funkcionera SAD i EU u kojima će se zaklinjati da nisu ni hteli da nam uvedu kazne i sankcije. Moja ostavka neće promeniti politiku SAD i EU prema Srbiji, ali će usporiti nove zahteve i ucene. Sankcije Rusiji nisu dobili, srpsko priznanje Кosova nisu dobili, ali jednu srpsku glavu jesu“, poručio je Vulin.

Foto: bia.gov.rs

Tako je direktorsko mesto jedne od najbitnijih institucija u Srbiji ostalo upražnjeno.

Više imena je u igri za šefa BIA, a najglasnije među njima je ime Bruna Đurana, stručnjaka koji je godinama bio u BIA i koji slovi za čoveka koji ima iskustva u bezbednosnom sektoru.

Pročitajte još:

Trenutno se nalazi na mestu savetnika ministra policije Bratislava Gašića, koji ga je, nakon odlaska iz BIA, poveo sa sobom u MUP Srbije.

Kako je naš portal ranije pisao, Đuran se u fokusu javnosti našao i pre nekoliko godina, kada ga je pomenuo opozicioni političar Vuk Jeremić, predsednik Narodne stranke. On je 2019., gostujući na televiziji N1, izjavio da je otac predsednika Srbije, Anđelko Vučić, postavio Đurana na mesto šefa kabineta bivšeg ministra finansija Dušana Vujovića. Potom je istakao da je Đuran bio i šef kabineta gradonačelnika Beograda Zorana Radojičića, da bi kasnije bio postavljen u BIA.

Fabrika čarapa u Rakovici

Ono što se zna o Đuranovoj biografiji jeste da je od 1989. do 1998. radio je u Ministarstvu odbrane na poslovima bezbednosti, nakon čega je promenio nekoliko poslova.

Ipak, ono što se manje zna jeste da se pominjao kao vlasnik fabrike čarapa iz Rakovice, „Socks BMD DOO“. Prema podacima iz APR-a, kao zakonski zastupnik upisana je Aleksandra J. V., dok se u delu koji se odnosi na članove pominje upravo Bruno Đuran.

Reč je o fabrici koja se bavi proizvodnjom čarapa.

Iako se Đuran pominje kao potencijalni direktor BIA, reč je o čoveku koji je proteklih godina izbegavao medije, pa tako na internetu ne postoji nijedna njegova fotografija.

„Nikada se nije eksponirao u javnosti, a to potkrepljuje i činjenica da njegove fotografije nigde nema. Ne može se naći na internetu, nikada se nije pojavljivao u medijima. Upravo zbog toga se postavlja pitanje da li će uopšte baš on biti direktor BIA. Prethodnih godina je držao sve konce funkcionisanja Bezbednosno-informativne agencije, ali iz senke“, kaže izvor Nova.rs.

BRATISLAV GASIC
Bratislav Gašić Foto: TANJUG/ VLADIMIR SPORCIC

Đuran je tokom boravka Bratislava Gašića u BIA bio njegov bliski saradnik. Gašić je upravo njega poveo sa sobom prilikom odlaska u MUP Srbije.

Đuran, prema dosadašnjim informacijama, obavlja funciju savetnika ministra policije.

VIDEO: Vulin posle Vulina: U čijim rukama je sad BIA?

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare