I dok je javnost Srbije i dalje uznemirena činjenicom da je Srđan Lalić, jedan od najozloglašenijih pripadnika klana Veljka Belivuka, za svoje priznanje i sporazum s tužilaštvom o svedočenju obezbedio sebi samo 18 godina zatvora, činjenica koja je dodatno uznemirujuća jeste ta što postoji procesna mogućnost da se on nađe van zidina zatvora još tokom suđenja.
Naime, konačnu odluku o sporazumu o svedočenju, koji je Lalić sklopio s tužilaštvom, treba da donese Specijalni sud i to tek nakon okončanja postupka protiv ostalih članova grupe. U zavisnosti od ishoda suđenja, odnosno “koristi” Lalićevog svedočenja, sud donosi odluku da li će prihvatiti, preinačiti ili odbaciti sporazum okrivljenog s tužilaštvom. Do tada, uprkos potpisanom sporazumu, Lalić neće imati status osuđenog zatvorenika, već kao i svi ostali – pritvorenika.
Na raspolaganju su mu sve procesne radnje, među kojima je i zahtev za ukidanje pritvora ili bar dodeljivanje blaže mere – kućnog s nanogicom. Imajući u vidu sudsku praksu, to jest da postupci za organizovani kriminal u Srbiji traju najmanje deset godina, kao i da se neretko dešava da se okrivljenima u takvim postupcima ukidaju višegodišnji pritvori po sili zakona, ne bi bilo izenađujuće da se to dogodi i u slučaju pripadnika Belivukovog klana, pa i Srđana Lalića.
Advokat i bivši sudija, Vladimir Vučinić, u razgovoru za list Nova otkriva kako sud gleda na ukidanje pritvora okrivljenima.
„Ne postoji nikakva prepreka u slučaju ukidanja pritvora, niti je zvanična dozvola potrebna za tako nešto“, kaže Vučinić i dodaje da u Zakonu o krivičnom postupku nema posebne odredbe koja se odnosi na pritvor.
„Postoji procesna mogućnost da se Laliću ukine pritvor. Još jedna od mogućnosti, koja ide u prilog okrivljenom svedoku Laliću jeste to što mu sud može izreći kućni pritvor do izricanja konačne presude, za šta je takođe mala verovatnoća da će se dogoditi“, kaže Vučinić i dodaje da ipak ne veruje da će doći do takve situacije.
On ukazuje i na jednu bitnu činjenicu – postoji mogućnost da nadležni sud odustane, odnosno ne prihvati, sporazum Lalića sa tužilaštvom.
„Predsednik veća sudija na novom ročištu, donosi rešenje o prihvatanju statusa okrivljenog svedoka. U slučaju da sud na novom ročištu to prihvati, on dobija status okrivljeni-svedok“, kaže Vučinić.
Ipak, navodi i da se na kraju samog sudskog postupka donosi konačno rešenje o tome da li je Lalić ispunio svoje uslove iz sporazuma.
Podsetimo, Lalić je samom optužnicom Tužilaštva za organizovani kriminal označen najbrutalnijim članom. Učestvovao je u svih sedam likvidacija, a sa druge strane, javnosti se predstavljao kao IT stručnjak sa završenim fakultetom.
Lalić je jednu od žrtava klana, Lazara Vukićevića, peglom pržio u kući strave u Ritopeku, a potom mu je, zajedno sa okrivljenim Milošem Budimirom stavio gumeno crevo u usta i pustili vodu u organizam.
Lalić je treći okrivljeni saradnik tužilaštva. Sem njega, sporazume sa tužilaštvom sklopili su Bojan Hrvatin i Nikola Spasojević.
Zasad nije zvanično saopšteno o čemu je Lalić spreman da govori, kao i kakva nova saznanja ima. Prema pisanju medija, Lalić je tužilaštvu ponudio da govori o likvidaciji bivšeg policajca i investitora Mirka Kojića Koje.
Kojić se trenutno vodi kao nestao, a njemu se sudilo zajedno sa Belivukom i Miljković za ubistvo karatiste Vlastimira Miloševića, na tramvajskim šinama u centru Beograda.
On je u pomenutom postupku oslobođen, a Lalić je navodno ispričao da je Kojić ubijen od strane klana Belivuk-Miljković.
Okrivljeni Lalić je, prema nezvaničnim saznanjima, od samog početka slao signale da je spreman na saradnju sa policijom i tužilaštvom. Poslednji signal bio je na nedavnom pripremnom ročištu koje je održano u zgradi Specijalnog suda.
Lalić je tom prilikom priznao izvršenje krivičnih dela i najavio da će sve detalje izneti u odbrani.
BONUS VIDEO: Opsadno stanje u Ustaničkoj ulici, Belivuk i Miljković stigli u Specijalni sud
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: