Foto: EPA/ANDREJ CUKIC; printscreen/tv pink

„Bolesti“ okrivljenih, otkazivanje punomoćja advokatima, izuzeće sudija i tužilaca, odsustvo advokata ili okrivljenih – samo su neki od razloga zbog kojih se najčešće izbegavaju i odlažu suđenja, kao što se dogodilo i u slučaju ozloglašenog klana Veljka Belivuka i Marka Miljkovića. Suđenje klanu je počelo iz četvrtog puta, ali je postupak protiv Belivuka i Miljkovića izdvojen.

Prvo pripremno ročište je odloženo zbog zahteva za izuzeće postupajućih sudija i tužilaca, drugi put krajem aprila zbog izostanka advokata Dejana Lazarevića, koji je bio angažovan kao branilac u ovom postupku, ali je 14. aprila uhapšen kao član kriminalne grupe Darka Šarića.

Prethodno pripremno ročište odloženo je jer je Miljković otkazao punomoćje svom advokatu i ostao bez branioca.

„Zbog bolesti“ odlaganje u nedogled

Najčešći razlog za odlaganje suđenja je zbog bolesti nekog od okrivljenih, a kada je u pitanju veliki broj onih na optuženičkoj klupi, mogućnost za odlaganje se povećava.

Možda jedan od najsvežijih primera je „Jovanjica 2“ čije se ročište odlagalo čak 13 puta, a poslednji put zbog zdravstvenih razloga jednog od okrivljenih.

Predrag Koluvija Foto: Printscreen/minrzs.gov.rs

Jedno ročište bilo je otkazano zato što je prvookrivljeni Predrag Koluvija, pred sam početak ročišta, otkazao punomoćje svojim advokatima. Kako istim advokatima nije otkazao punomoćje i u predmetu “Jovanjica 1”, ovakav potez je protumačen kao pokušaj opstrukcije postupka.

Otkaz advokatu

Upravo kao što se događa u slučaju „Jovanjice“, dogodilo se i u postupku jednog od vođe klana Marka Miljkovića kada je otkazao punomoćje svom advokatu Nikoli Ristoviću, zbog čega je ročište moralo da bude otkazano. Kada se angažuje novi branilac, procedura je da se upozna sa slučajem, te je potrebno više vremena.

Pročitajte još:

„Imate različite nivoe i advokate koji veoma često izostaju to je jedan nivo. Dok sa druge strane imate okrivljene. Zbog bolesti na primer – to su stvari kojima možete manipulisati, ali oni mogu biti i realni. Nezahvalno je, jer sudija pred sebe dobije papir lekarskog uverenja i ona to mora da prihvati. Ali kada to ide u nedogled sveukupna poruka koja se šalje naravno da se radi o opstrukciji“, ističe pravnik Milan Antonijević za list „Nova“.

Sa druge strane, još jedan od razloga za odlaganje može biti i predlog za izuzeće sudija i tužilaca, što može „kupiti vreme“ okrivljenima.

Opstrukcije najčešće u slučajevima sa političkom pozadinom

Naš sagovornik ističe da Zakonom o krivičnom postupku ovakve stvari mogu da se kažnjavaju i reše, ukoliko sudija proceni da je to neophodno.

Ipak, upitno je koliko je u praksi često da institucije zaista kazne nekoga zbog izbegavanja i negativnog iskorišćavanja svog prava na odlaganje.

„Ne baš često, zaista kada pogledate koliko se kazni izriče advokatima zbog odsustva sa suđenja, to je veoma retko“, istakao je Antonijević.

Opstrukcije i manipulacije su najčešće, prema rečima našeg sagovornika, u velikim slučajevima koji su od interesa javnosti, a u sebi sadrže osetljiva politička pitanja. Slučaj Veljka Belivuka se otpočetka povezuje sa državom, „Jovanjica“ je obavijena velom afera, ali i Darko Šarić i misteriozi dogovor koji je sklopio 2014. godine.. Najveći slučajevi, čiji epilog ne dobijamo već godinama, u više navrata su povezivani sa samim državnim vrhom.

Foto:Antonio Ahel/ATAImages

„Naročito se dešava u slučajevima političkih pitanja i onih od interesa javnosti. Na primer, najpoznatiji je slučaj ubistva Slavka Ćuruvije. Razne opstrukcije smo viđali, a 23 godine kasnije i dalje nema epiloga. Uglavnom su to osetljiva politička pitanja“, zaključio je pravnik Milan Antonijević.

BONUS VIDEO: Belivuk i Miljković pokušali da preotmu hotel u Balkanskoj ulici

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare