Jedan od vodećih srpskih krivičara, advokat Borivoje Borović, izrazio je strah da će zbog nasilne smrti osumnjičenog Dalibora Dragijevića u policijskom pritvoru u Policijskoj stanici Bor, ceo slučaj ubistva devojčice Danke Ilić (2) sada zapasti u ćorsokak. Postoji velika verovatnoća da će svi osumnjičeni, ne ulazeći u njihovu krivicu, sada tvrditi da su iskazi koje su dali u policiji, a u kojima su priznali krivično delo ubistva Danke, sada na sudu promeniti svoje izjave, uz tvrdnju da su i oni bili žrtve policijske torture.
„Mora da postoji zapisnik sa saslušanja osumnjičenog (Dalibora Dragijevića) i mora da se zna koji inspektori su ga ispitivali kada je umro. To je takođe teško ubistvo i ti ljudi bi već trebalo da su u pritvoru. Bojim se da je tom smrću taj slučaj, to strašno ubistvo devojčice, dovedeno u ćorsokak jer bi osumnjičeni mogli da promene svoje iskaze na sudu i da kažu da im je policija iznudila priznanje. Policija bi trebalo da je pribavila i dovoljno materijalnih dokaza, pre svega bioloških tragova a ne da mora da pribegava iznuđivanju priznanja od osumnjičenih“, objašnjava Borivoje Borović.
Po njemu, prvi problem koji je uticao na istragu je nastao kada su se u rad policajaca umešali političari.
„Političar je dao prvu kvalifikaciju dela, da je u pitanju teško ubistvo devojčice. Time se usmerava i pravac istrage, ali i javno mnjenje, što je nedopustivo. Onda neki policajci misle da istraga treba da ide u tom pracu. Političari su laici koji se oglašavaju o tim stvarima i to ne bi smelo da se radi. Takođe, ni policajci ne bi trebalo da iznose dokaze u javnost, pa ne bi bilo loše da se vrati nekadašnje krivično delo zabrane oglašavanja u javnosti, makar dok traje istraga i o svemu bi javnost trebalo da informiše tužilaštvo“, objašnjava Borović.
Po njegovim rečima, slučaj iz Bora i smrt Dalibora Dragijevića podseća u mnogome na smrt slikara Dragana Maleševića Tapija, u zgradi beogradske policije u bivšoj Ulici 29. novembra, sadašnjem Bulevaru Despota Stefana.
„On je saslušavan tokom istrage o Makinoj grupi (Željko Maksimović Maka), mučen je, maltretiran i gušen kesom. U jednom trenutku mu je srce eksplodiralo, a zvanično je saopšteno da je preminuo od srčanog udara. Samo nije rečeno da je to bio posledica gušenja plastičnom kesom“, objašnjava advokat.
Iako je javnost tada brujala o sumnjivoj smrti poznatog slikara i u pitanju je bila visokoprofilna osoba, nikada niko nije odgovorao za njegovu smrt.
Tokom suđenja članovima Makine grupe na videlo je izašlo da su policajci tukli i mučili osumnjičene, pokušavajući od njih da iznude priznanje da su učestvovali u ubistvu policijskog generala Boška Buhe.
Podsetimo, policija je uhapsila radnike JKP „Vodovod“ Dejana Dragijevića i Srđana Jankovića zbog sumnje da su ubili devojčicu Danku Ilić za kojom se tragalo. Naknadno su privedeni i otac Radoslav i brat Dalibor osumnjičenog Dragijevića zbog sumnje da su mu pomogli da ukloni telo deteta.
BONUS VIDEO: Potraga za telom Danke Ilić
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare