Foto:MILOS MISKOV / Sipa Press / Profimedia; Predsedništvo Srbije/Dimitrije Goll; EPA-EFE/DJORDJE SAVIC

Istraga oružanog incidenta u Banjskoj, koji je predvodio bivši potpredsednik Srpske liste i kontroverzni biznismen Milan Radoičić, i dalje traje pred Višim javnim tužilaštvom u Beogradu, a prema informacijama portala Nova.rs, još nisu dostavljeni obdukcioni nalazi ubijenih. U međuvremenu, produžen je pritvor trojici Srba osumjničenih da su učestvovali u ovom sukobu.

Uskoro će se navršiti četiri meseca otkako je krajem septembra, u kosovskom selu Banjska, došlo do oružanog sukoba u kom su ubijena trojica Srba i jedan kosovski policajac. Desetak dana nakon toga, bivši potpredsednik Srpske liste i kontroverzni biznismen Radoičić preuzeo je odgovornost za organizaciju sukob i tada je Više javno tužilaštvo u Beogradu pokrenulo istragu. Ni četiri meseca kasnije ta istraga ništa nije otkrila.

Radoičić je izvesno vreme proveo u pritvoru, potom mu je pritvor ukinut i naloženo mu je da se na svakih 15 dana javlja u policijsku stanicu, a takođe mu je oduzet i pasoš. Zabranjeno mu je da napušta Srbiju ali i da ode na Kosovo i Metohiju.

Foto: Printscreen/Facebook/Xhelal Sveçla

Njegove „kolege“, koje je naoružane poveo u oružani sukob, ipak nisu bile te sreće da pobegnu u Beograd i da na kraju budu pušteni iz pritvorskih jedinica. Osumnjičenima Vladimiru Toliću, Blagoju Spasojeviću i Dušanu Maksimoviću odlukom Suda u Prištini ostaju iza rešetaka, a pritvor im je produžen za još dva meseca.

Istraga

Uprkos tome što je Radoičić preko svog advokata preuzeo zasluge za događaj u Banjskoj, kada ga je privela srpska policija, negirao je krivična dela koja mu se stavljaju na teret. Međutim, i pored toga što je vinovnik priveden pravdi, makar formalno, niz je pitanja na koja bi istraga Višeg javnog tužilaštva morala da odgovori. Pre svega, na koji način se Radoičićeva organizovana grupa naoružavala, odakle su nabavljali oružje i kako je ono stizalo na Kosovo i Metohiju.

Jedan od pravaca istrage sasvim sigurno će se graditi oko teze da je Radoičić nabavljao oružje, municiju i eksplozivna sredstva velike razorne moći iz Bosne i Hercegovine.

Inače, Radoičiću se na teret zvanično satavljaju krivična dela Udruživanje radi vršenja krivičnih dela, nedozvoljenu proizvodnju, držanje, nošenje i promet vatrenog oružja i eksplozivnih materija i teška dela protiv opšte sigurnosti.

U međuvremenu, Međunarodna policijska organizacija Interpol izdala je potrenicu za Radoičićem i još 11 osoba, što je za portal Nova.rs potvrdio Nenad Rašić, ministar za zajednice i povratak u Vladi Kosova.

Bonus video: Milan Radoičić na Interpolovoj poternici zbog događaja u Banjskoj

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar