Železnička stanica u Novom Sadu Foto:BETAPHOTO/DRAGAN GOJIC

Naredba o sprovođenju istrage o obrušavanju nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu, u koju je Nova.rs ekskluzivno imala uvid, otkrila je neke do sada nepoznate detalje o tome kako se radilo na rekonstrukciji stanične zgrade. Iz nje se može videti da su zaposleni na ovom projektu ignorisali brojne propuste, da važne stvari nisu upisivali u građevinsku svesku, da su ignorisali da su mesta oko zatega krpljena malterom, da je nadstrešnica otežana tako što je na postojeći materijal dodat novi...

Više javno tužilaštvo u Novom Sadu trenutno vodi istragu protiv 13 osoba među kojima su nekadašnji direktori „Infrastruktura železnica“ Nebojša Šurlan i Jelena Tanasković, kao i odgovorni pojektanti, osobe odgovorne za izvođenje i rukovođenje građevinskim radovima, i za svakod njih navode se osnovi sumnje da su napravili propuste prilikom obavljanja svog dela posla. 

Foto: Filip Krainčanić/Nova.rs

Projekat pun propusta

Tako se iz pomenute naredbe može videti da je Slobodan Naumović, inače odgovorni projektant građevinske konstrukcije u Saobraćajnom institutu „CIP“ Beograd, kojem je poverena izrada idejnog projekta sa studijom opravdanosti projekta za građevinsku dozvolu i Projekta rekonstrukcije, modernizacije i izgradnje pruge Beograd-Subotica-državna granica, kako se sumnja, izradio projekat, a da pri tome prethodno nije ocenio primerenost objekta, niti obim i vrstu potrebnih prethodnih istraživavanja koja bi bila podloga za izradu projekta rekonstrukcije.

To znači, kako je pojašnjeno, da nije utvrdio tehnička svojstva postojeće konstrukcije, niti je tehnička dokumentacija sadržala prikaz stanja koje je utvrđeno na osnovu arhivskog projekta. Takođe, on nije pregledao objekat kako bi evenutalno uočio nedostatke u delu konstrukcije i potrebu za detaljnim pregledom i nužnim intervencijama.

„Nije razmatrao nadstrešnicu stanične zgrade Železničke stanice u Novom Sadu kao sastavnog dela konstrukcije stanične zgrade, kao ni ostale elemente postojeće konstrukcije stanične zgrade, bez obzira na oslanjanje kaljenog stakla i aluminijumske podkonstrukcije na nadstrešnicu, iako je na ovakav način konstrukcija nadstrešnice bila dodatno opterećena u meri većoj od projektovane“, navodi se u naredbi tužilaštva u Novom Sadu.

Građevinski dnevnik

Osumnjičeni Zorica Slavković Marjanović i Dušan Janković, u svojstvu lica odgovornih za izvođenje građevinskih radova, kako se navodi u Naredbi, nisu vodili i potpisivali građevinski dnevnik u koji nisu uneli opis radova na fasadi na kojoj je nadstrešnica, niti su unosili bilo kakve upise o oštećenjima na nadstrešnici, predmetnim zategama, vezi krovne konstrukcije i zatega.

Železnička stanica u Novom Sadu Foto:BETAPHOTO/DRAGAN GOJIC

„Nisu pismeno upozorili investitora ni organ koji vrši nadzor o nedostacima u tehničkoj dokumentaciji, te im nisu ukazali da Projekat ne sadrži ocenu obima i vrste potrebnih prethodnih istraživanja koja će biti podloga za izradu projekta“, navodi se.

Osumnjičeni nisu utvrdili tehnička svojstva postojeće konstrucike, niti su u dnevnik uneli stanje same nadstrešnice kao konstruktivnog elementa kada je vršeno skidanje prethodnih obloga sa gornje i donje strane i ivicama.

Zatege krpili malterom

Takođe, osumnjičeni nisu obišli i pregledali objekat kako bi uočili nedostatak u delu konstrukcije, pa samim tim nisu ni mogli videti, niti uneti u dnevnik da su mesta oko zatega krpljena malterom.

O pomenutom malteru se odmah nakon pada nadstrešnice govorkalo u javnosti, pojavili su se i video snimci koji su pokazivali upravo da su određene rupe popunjavane tim materijalom ali to, po svemu sudeći, niko od nadležnih nije primećivao.

Na postojeći materijal dodali armirani beton

Iz dela koji opisuje zbog čega su osumnučeni Marina Gavrilović i Dejan Todorović, odgovorni za rukovođenje i izvođenje građevinskih radova angažovanih od strane „Project BiroUtiber“ DOO Novi Sad, koji su sačinjavali nedeljne i mesečne izveštaje za investitora, vidi se da nisu upisivali stanje same nadstrešnice stranične zgrade kao konstruktivnog elemnta kada je vršeno skidanje prethodnih obloga od kaljenog stakla sa aluminijumskom podkonstrukcijom.

Foto: Filip Krainčanić/Nova.rs

Tako osumnjičena Gavrilović nije sprovela nadzor i nije utvrdila da sloj armiranog betona nije uklonjen, a da je dodat novi sloj za pad i hidroizolacije, što je povećalo opterećenje ove konstrukcije. niti su osumnjičeni uneli u sačinjene izveštaje da se prilikom bojenja testeraste krovne konstrukcije, mesta oko zatega nadstrešnice, krpe malterom.

Protiv koga je doneta Naredba?

Kako je Nova.rs ranije objavila, u Naredbi za sprovođenje istrage Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu nalaze se: Slobodan Naumović, odgovorni projektant iz CIP, Milan Jelkić, glavni projektant u CIP, Ljiljana Milić Marković, glavni projektant ispred CRDC, Milan Spremić, odgovorni za projektovanje u Republičkoj revizionoj komisiji, Jasna Stojiljković Milić, zaposlena u „CeS.TRA“, Zorica Slavković Marjanović i Dušan Janković, odgovorni za građevinske radove, Marina Gavrilović i Dejan Todorović, odgovorni za rukovođenje i izvođenje radova.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare