Oglas
Javno tužilaštvo za organizovani kriminal primilo je 24. novembra krivičnu prijavu protiv više osoba za koje se sumnja da su umešane u nestanak 12 Alžiraca, navodnih rukometaša, iz hotela u Šapcu. Alžirci nisu pronađeni do danas, a tužilaštvo je policiji u Šapcu 4. decembra naložio da počne sa prikupljanjem potrebnih obaveštenja.
Krivična prijava podneta je u Višem sudu u Šapcu ali je sud predmet uputio Tužilaštvu za organizovani kriminal, jer je to njihova nadležnost. Krivičnom prijavom obuhvaćene su osobe za koje se sumnja da su umešana u nestanak 12 Alžiraca, najverovatnije migranata, koji su iskoristili svoju navodnu posetu Rukometnom klubu „Metaloplastika eliksir“ da bi preko Drine pobegli u Bosnu i Heercegovinu, a potom dalje za Zapadnu Evropu.
Pročitajte još:
Krivičnu prijavu podneo je novinar iz Šapca Hanbal Koavč koji je i „provalio“ ovu aferu i izneo je u javnost. Pošto nadležni nisu reagovali, on je preko svojih pravnih zastupnika podneo krivičnu prijavu protiv rukovodilaca rukometnog kluba „Metaloplastika eliksir“ iz Šapca i još nekih lica, za koje sumnja da su umešani u sumnjive poslove oko nestanka 12 Alžiraca. Kovač je takođe, iz staha za svoju bezbednost, zatražio od Bezbednosno-informativne agencije (BIA) status uzbunjivača, ali mu iz te službe nisu odgovorili.
„Stvar je vrlo jednostavna. Ako moje tvrdnje nisu tačne, neka uhapse mene, za širenje panike i lažnih vesti. Ako su tačne, neka rade svoj posao. Mene još nisu uhapsili“, rekao je Kovač za portal Nova.rs.
Krivičnom prijavom koju su podneli njegovi pravni zastupnici obuhvaćeni su direktor rukometnog kluba „Metaloplastika eliksir“ Slaviša Stojinović, predsednik Upravnog odbora tog kluba‚ Branislav Đurković, član UO „Metaloplastike eliksir“ Vladan Krasavac i otpravnik poslova ambasade Srbije u Alžiru, Miloš Jastrebović.
Sve je počelo kada je iz Alžira stigla molba rukovodstvu „Metaloplastike eliksir“ da članovi rukometnog kluba „El kseur“ iz te zemlje dođu da trenitaju i uče u klubu iz Šapca koji je bio dvostruki prvak Evrope. Pregovori i bezbednosna provera su potrajali, a pregovore je požurivao otpravnik poslova ambasade Srbije Miloš Jastrebović. On se lično interesovao da se što pre ostvari ova „sportska“ saradnja. Na kraju je sve dogovoreno, a umesto 18 igrača i članova stručnog tima u Srbiju je doputovalo samo njih 12 i to u tri navrata u tri odvojena leta.
Sumnjivo je bilo i to što njihov boravak u hotelu nije plaćen unapred, navodno nisu bili u mogućnosti da to urade iz Alžira, već su ga platili gotovinom kada su došli. Njih je ugostio i pratio sekretar kluba, kome je njihovo ponašanje bilo sumnjivo, a kasnije se ispostavilo sa razlogom – jer su Alžirci nestali preko noći iz hotela, nekoliko dana pre datuma kada je navodno trebalo da se vrate u svoju zemlju.
Inače, između Srbije i Alžira važi sistem viza, a navodni rukometaši su ih lako dobili kao sportisti, uz to je intervensao i otpravnik poslova, a čini se da ni rukovodstvo „Metaloplastike eliksir“ nije bilo preterano zainteresovano da proveri istinitost njihovih tvrdnji. Inače, sekretar kluba koji je pazio na Alžirce, podneo je neopozivu ostavku posle njihovog nestanka, a ceo slučaj je prijavio policiji koja nije u prvi mah reagovala, jer nije prošlo 48 sati od njihovih nestanka.
BONUS VIDEO: Hapšenje krijumčara ljudi u okolini Subotice