Sasa Zdravkovic Nis presuda Sasi Zdravkovicu
Saša Zdravković Foto:Miljana Isailović/Nova.rs

Otac troje dece Nišlija Saša Zdravković (58) trebalo je da provede pet godina na robiji jer je 16. septembra 2019. godine u svom dvorištu, nožem koji mu je oteo, izbo rođaka Dobrivoja Nikolića. Viši sud u Nišu smatrao je da je Zdravković kriv za pokušaj ubistva mada se goloruk branio od Nikolića koji je na njegovo imanje došao sa bodežom u jednoj i metalnom šipkom u drugoj ruci. Bez obzira na to, Nikolić je pred sudom imao status oštećenog dok je Zdravković optužen da je pokušao da ga ubije samo zato što je njegov rođak u tom sukobu izvukao deblji kraj.

Presuda koja je dotad uzornog građanina trebalo da pošalje u Kazneno popravni zavod doneta je 24. novembra prošle godine. Posle četiri meseca agonije, stigle su dobre vesti za Zdravkovića, da je Apelacioni sud uvažio njegovu žalbu i naložio ponovno suđenje.

Apelacioni sud je ustanovio da je žalba koju je podneo Zdravkovićev branilac advokat Slavoljub Milošević, osnovana iz brojnih razloga i naložio Višem sudu da tokom ponovnog suđenja otkloni nedostatke u prvostepenoj presudi.

„Branilac je ukazao da je optuženi realno prikazao okolnosti napada odnosno da se branio. Stav da je Zdravković postupao u nužnoj odbrani potkrepljen je iskazima očevicaca i nalazom neuropsihijatra koji je ustanovio da je kod njega postojala strepnja i neizvesnost a zatim i strah jakog intenziteta koji ga je motivisao na ponašanje koje je doživeo kao borbu za život. Prvostepeni sud ove okolnosti nije u dovoljnoj meri sagledao niti je u presudi naveo razloge zbog kojih ovakav stav odbrane smatra neprihvatljivim“, navedeo je u rešenju o ukidanju prvostepene presude Apelacioni sud u Nišu.

Kako dalje navodi ova pravosudna institucija, u odluci prvostepenog suda navedene su činjenice koje potvrđuju Zdravkovićevu odbranu.

„U situaciji kada je oštećeni sa nožem koji je držao u jednoj i metalnom šipkom u drugoj ruci, koja je dokumentovana kao trag broj 7 prilikom vršenja uviđaja, ušao u dvorište optuženog užurbanim hodom vređajući ga, nejasno je iz kojih je razloga sud prihvatio njegove navode da je sa Zdravkovićem hteo samo da razgovara a ne da se fizički obračuna. To je posebno značajno utvrditi jer od toga zavisi ocena radnji ko je koga napao a ko se branio. Očevici događaja su tvrdili da je sukob počeo tako što je Nikolić povredio Zdravkovića nožem ispod levog oka te da su videli krvarenje. Veštaci Zavoda za sudsku medicinu dozvolili su mogućnost da je Zdravkovićeva povreda nastala udarcem drškom noža pa nije jasno zbog čega prvostepeni sud nije prihvatio ovaj deo njegove odbrane. Da je sukob otpočeo tako što mu je prvi prišao, nije osporio ni oštećeni, koji je objasnio da je Zdravković pravno gledano bio u svom dvorištu ali da je on navodno imao pravo da ga koristi po ovlašćenju Sašine majke“, dodaje se u odluci Apelacionog suda.

Drugostepeni sud je takođe smatrao da je branilac pravilno ukazao da je Zdravković bez svoje krivice doveden u stanje bitno smanjene uračunljivosti te da nije hteo da liši života oštećenog već da spasi svoj a da prvostepeni sud to nije uzeo u obzir.

„Prvostepeni sud se izjasnio da Zdravković nije postupao u nužnoj odbrani ali se nije bavio eventualnom mogućnošću da se radi o pokušaju ubistva na mah ili prekoračenju nužne odbrane usled razdraženosti ili prepasti izazvane napadom „, ukazuje Apelacioni sud i rešenjem obavezuje donosioca prvostepene odluke da otkloni nedostatke na koje je ukazao, da potpuno i pravilno utvrdi činjenično stanje i da onda pravilno primeni i krivični zakon.

Baš ovaj navod Apelacionog suda mogao bi biti od velike važnosti za Zdravkovićevu sudbinu jer je minimalna kazna za pokušaj ubistva na mah samo godinu dana. U slučaju da prvostepeni sud u ponovljenom suđenju prihvati da se radi o prekoračenju nužne odbrane, Krivični zakonik predviđa da se učinilac može osloboditi kazne ako je postupao u stanju jake razdraženosti ili prepasti izazvane napadom.

U slučaju da Zdravković bude oglašen krivim, osim što će morati da plati ogromne sudske troškove, biće dužan da Nikoliću nadoknadi i štetu jer mu je naneo teške telesne povrede opasne po život, ubodima u predelu stomaka, grudnog koša i zadnje strane butine leve noge.

Apelacioni sud nije razmatrao žalbu javnog tužioca koji je za Zdravkovića tražio strožiju kaznu.

Zdravkovićev branilac Slavoljub MIlošević izrazio je zadovoljstvo što je Apelacioni sud usvojio njegovu žalbu.

„To je ono što sam i očekivao. Nadam da će u ponovljenom postupku biti utvrđeno da se moj klijent branio te da će u skladu sa tim činjenicama biti izrečena i pravilna presuda“, rekao je Milošević.

BONUS VIDEO: Koliko traju suđenja u Srbiji?

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar