Više javno tužilaštvo u Beogradu saopštilo je da su osobe koje su 22. novembra napale studente i novinare kod Fakulteta dramskih umetnosti na Novom Beogradu identifikovane, te da će biti pozvane na saslušanje 9. i 10. januara 2025. godine. Ovaj predmet formiran je po prijavi dekana pomenutog fakulteta, a ostalo je nejasno zbog čega se ovoliko vremena čekalo za idenfitikaciju nasilnika i zbog čega prijave protiv njih nisu pokrenute u redovnom postupku, posebno jer su njihovi identiteti bili poznati javnosti već prvog dana kada se napad dogodio.
Više javno tužilaštvo u Beogradu je saopštilo 18. decembra da je u predmetu formiranom povodom krivične prijave dekana Fakuleteta dramskih umetnosti Miloša Pavlovića, identifikovana lica za koja se sumnja da su 22. novembra napali studente koji su se, u okviru akcije „Zastani, Srbijo“, okupili ispred svog fakulteta kako bi odali poštu stradalima u obrušavanju nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu 1. novembra.
Na snimcima sa lica mesta se jasno vidi da je grupa tada nepoznatih muškaraca, napala studente FDU-a i novinare, a da su pojedini zadobili i povrede. Već istog dana su društvene mreže preplavile fotografije ovih nasilnika, a korisnici mreža su otkrili njihova imena, radna mesta i mesta u kojima žive. Potom su se identiteti ovih osoba pojavili i u dnevnoj štampi i na portalima. Ipak, ništa od ovoga nije bilo dovoljno da tužilaštvo naloži policiji privođenje ovih osoba i konačnu identifikaciju.
Tek po krivičnoj prijavi koju je dekan Fakulteta dramskih umetnosti, desetak dana nakon napada, tačnije 2. decembra 2024. podneo protiv NN lica, čini se da je tužilaštvo počelo da dela. Tačnije, krivična prijava je predata Trećem osnovnom javnom tužilaštvu u Beogradu koje je mesno nadležno za opštinu Novi Beograd. Potom je tu prijavu, iz nepoznatih razloga, preuzelo Više javno tužilaštvo u Beogradu i formiralo predmet, o čemu su obavestili javnost 13. decembra.
Pet dana kasnije, tačnije 18. decembra, beogradsko VJT saopštava da su osobe identifikovane, te da će osumnjičenima biti upućen poziv za saslušanje koja su planirana da se održe tek 9. i 10. januara 2025. godine, dok će oštećene saslušavati 30. i 31. januara 2025. godine.
Da je javnost i te kako bila upućena u identitete ovih osoba može se videti i iz toga što je jedan od njih - Milija Koldžić - i član veća GO Novi Beograd, o čijoj su smeni odlučivali na sednici Skupštine opštine Novi Beograd.
Redakcija portala Nova.rs uputila je pitanja Višem javnom tužilaštvu o tome zbog čega ova lica nisu privedena, zašto prijava protiv ovih lica nije podneta po službenoj dužnosti, zašto je za identifikaciju ovih lica bilo potrebno ovoliko vremena i šta je od trenutka podnošenja prijave do danas učinilo Treće javno tužilaštvo, a šta Više javno tužilaštvo. Do zaključenja teksta nismo dobili odgovore.
Advokat Miroslav Živković u razgovoru za portal Nova.rs, kao advokat sa dugogodišnjim iskustvom u ovoj pravnoj tematici, naglašava nekoliko ključnih principa koji koji regulišu transparentnost i zaštitu prava pojedinaca u kontekstu izveštavanja o javnim događajima, uključujući političke proteste i krivične postupke.
„U ovom konkretnom slučaju, radi se o životnom političkom događaju u kojem je identifikacija učesnika poželjna i opravdana, jer postoje očigledni dokazi o političkoj pozadini angažovanja nasilnika. Takve okolnosti dodatno ističu značaj informisanja javnosti o odgovornim pojedincima, posebno kada se incidenti dešavaju u kontekstu pokušaja narušavanja osnovnih demokratskih vrednosti. Prema Članu 8. Evropske konvencije o ljudskim pravima, svaki pojedinac ima pravo na poštovanje privatnog i porodičnog života. Međutim, ovo pravo nije apsolutno i može biti ograničeno kada je u pitanju zaštita javnog interesa, posebno kada se radi o nosiocima javnih funkcija“, kaže advokat Živković i podvlači da je Evropski sud za ljudska prava jasno istakao da osobe na javnim funkcijama podležu višem stepenu javnog nadzora zbog svog uticaja na društvo.
Advokat Živković objašnjava i da objavljivanja identiteta učesnika u incidentima, posebno onih koji obavljaju javne fukcije, može biti opravdano ako postoji jasno definisan interes javnosti, ali samo uz poštovanje principa proporcionalnosti i zaštite osnovnih prava.
„Ova načela su jasno definisana u preporukama Saveta Evrope o zaštiti novinarskih standarda i ljudskih prava, koje se odnose na političke i krivične događaje. Kao društvo, moramo dosledno primenjivati ova pravila kako bismo osigurali ravnotežu između prava javnosti da bude informisana i prava pojedinca na zaštitu privatnosti“, kaže Miroslav Živković.
Dodaje da se ovde radi o narušavanju prava na miran protest, gde imamo situaciju da se studenti privode i pritvaraju, a da nasilnici budu zaštićeni, čak do te mere da im se prikriva identitet.
„Ovde se zapravo radi i o svojevrsnom „medijskom geslajtningu“ gde nasilnik ubeđuje žrtvu da je ona krivac pri tome okrivljujući stvarnost.
Ovde je očigledno da postoji „naredba sa vrha“ o postupanju pravosudnih organa u ovakvim situacijama, potpomognuta od strane režimskih medija“, kaže advokat.
Živković od samog početka napominje da je glavni krivac za tragediju u Novom Sadu – korupcija.
„Takođe naše pravosuđe je poznato po visokom stepenu korupcije i takvim sistemima samo prisutnost javnosti i medija na suđenjima može doprineti nepristrasnog sudskoj odluci“, zaključuje advokat u razgovoru za Nova.rs.
Podsetimo, studenti Fakulteta dramskih umetnosti su Ministarstvu unutrašnjih poslova uredno najavili skup kao i plan da se na 15 minuta zatvori Bulevar umetnosti ispred pomenutog fakulteta. Ipak, na najavljenom skupu su se pojavili batinaši koji su napali pojedine studente i novinare. Ne treba zaboraviti ni da je upravo jedan od zahteva studenata koji blokiraju fakultete u tri grada, pokretanje krivičnog postupka i samim tim i razrešenje fukcija, kako protiv Milije Koldžića, tako i protiv ostalih odgovornih za napad.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare