Foto: Shutterstock, Uprava carine

Gotovo da ne postoji kuća u Srbiji u kojoj ne može da se pronađe barem jedan blister nekog leka za smirenje, pa makar i za "Ne daj Bože". Ipak, jako je bitno naglasiti da se pomenuti lekovi mogu kupiti isključivo uz recept lekara, te ukoliko za iste nemate prepisan recept lekara, rizikujete da budete uhapšeni. Portal Nova.rs otkriva koji se sve lekovi nalaze na spisku psihoaktivnih kontrolisanih supstanci za koje vam je neophodan recept.

Ono što većina građana ne zna jeste da se lekovi za smirenje nalaze na spisku psihoaktivnih kontrolisanih supstanice za koje vam je potreban recept, a ukoliko posedujete lek iz ove grupe bez recepta možete biti kažnjeni novčanom kaznom i zatvorom do tri godine, prema Krivičnom zakoniku Republike Srbije.

Pročitajte još:

Svakako lek koji je najpoznatiji i najrasprostranjeniji u upotrebi u našoj zemlji jeste Bromazepam, ali pored njega na listi lekova, zbog čijeg posedovanja bez recepta možete završiti i u zatvoru, jeste Leksaurin (Lexaurin), Leksilijum (Lexilium), Alprazolam, Ksanaks ili Ksalol, pored toga tu je i lek Diazepam, Klonazepam, Rivotril i Lorazepam. U kontrolisanim uslovima, ovi lekovi služe za lečenje mnogobrojnih poremećaja i problema.

Foto: Uprava carina

Važno je svakako napomenuti da ove lekove isključivo prepisuju lekari i ne smeju se uzimati na svoju ruku. Oni su najčešće namenjeni u lečenju anksioznosti, grčeva u mišićima i konvulzija, sprečavanju epileptičnih napada i kod kratkotrajnog lečenja težeg anksioznog poremećaja.

Foto: Uprava carina

Poznati advokat Nebojša Perović za portal Nova.rs kaže da je posedovanje lekova, koji u sebi sadrže psihoaktivnu kontrolisanu supstancu, bez prepisane isprave ili lekarskog recepta, predstavlja krivično delo protiv zdravlja ljudi za koje je zaprećena kazna zatvora.

„Zavisno od toga koja je namena predviđena i to da li se radi o posedovanju za sopstvenu upotrebu ili za nelegalnu prodaju i zavisno od toga da li je u pitanju manja ili veća količina, te shodno tome, za ovo krivično delo zaprećena je kazna zatvora od tri meseca do tri godine ako je manja količina u pitanju. Od tri godine do 10 godina ako je veća količina u pitanju i od tri do 12 godina zatvora ako se radi o prometovanju ove grupe lekova“, objašnjava Perović.

Nebojša Perović, advokat Foto: Amir Hamzagić/Nova.rs

On naglašava da ovo dalje znači da je ovo delo izjednačeno sa krivičnim delom u vezi sa opojnim drogama.

„Razlog je taj što se u tim lekovima nalazi kontolisan nivo psihoaktivnih supstanci, što bi u prevodu značilo da lekovi za smirenje u sebi sadrže drogu, pa se usled prekomerne, nestručene i nekontrolisane upotrebe, može narušiti zdravlje“, zaključio je advokat Nebojša Perović.

Ksanaks Foto:Shutterstock/LMWH

Koliko je bitno sa sobom nositi recept govori i jedan slučaj koji je uzdrmao domaću javnost. Naime, glumica Milena Božić (29) 2022. godine privedena je u Kraljevu kada je kod nje pronađena jedna tableta bromazepama za koju nije imala odgovarajući recept.

Policijska patrola presekla je putanju glumačkoj ekipi nakon konferencije za štampu koja je usledila nakon odigravanja predstave „Ustav“, a lek bromazepam je okarakterisan tada kao opojna droga.

„Pala“ grupa iz Vršca

Ipak, ima i onih koji lekove zloupotrebljavaju, o čeu govori i nedavni slučaj hapšenja kriminalne grupe iz Vršca.

Po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Pančevu uhapšeni su A.K. (51) iz Vršca, J.J. (36 iz Kuštilja i V.C. (52) iz Vršca, zbog postojanja osnova sumnje da su kao saizvršioci izvršili krivično delo neovlašćena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga.

Foto: Shutterstock

„Osumnjičenima se stavlja na teret da su dana 5.7.2024. godine oko 21.20 časova, u kući u Vršcu, u ulici Gudurički put, zajedno i po prethodnom dogovoru neovlašćeno radi prodaje držali 128.235 tableta lekova proizvođača ,,Hemofarm“ i ,,Galenika“, i to 69.405 tableta leka Ksalol, 39.630 tableta leka Rivotril, 9.600 tableta lekova Bensedin i Diazepam i 9.600 tableta leka Bromazepam, a koji lekovi u sebi sadrže supstance koje su proglašene za opojne droge“, navodilo se u  saopštenju tužilaštva.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare