.

Predsednica Ustavnog suda Snežana Marković, kojoj na tom mestu trenutno „otkucava“ drugi mandat, neće morati da se penzioniše u aprilu sledeće godine kada bude navršila 65 godina života, zahvaljujući izmenama Zakona o Ustavnom sudu, a koje su na „mala vrata“ poslanici većine progurali i izglasali prošle nedelje na poslednjem zasedanju.

Zakon o Ustavnim sudijama bio je jedna od ukupno 60 tačaka dnevnog reda koje su se našle na raspravi pred narodnim poslanica, zajedno sa medijskim zakonima, ali i izglasavanjem budžeta sa sledeću godinu. Izmene ovog zakona su samo deo „poslova“ koje je režim uspeo da „progura“ u skupštinsku proceduru i okonča po sopstvenoj zamisli, a u prilog joj je išla činjenica što je pažnja javnosti sve vreme bila fokusirana na druge teme i zakone o kojima se, vremenski ograničeno, diskutovalo u skupštinskom plenumu.

Tako je Zakon o Ustavnom sudu izmenjen bez ikakve diskusije, ali i objašnjenja zašto su uopšte predložene izmene i to prvenstveno u članu koji definiše prestanak dužnosti sudija, odnosno penzionisanje.

Foto: Goran Srdanov/Nova.rs

Naime, po usvojenim izmenama, prestanak dužnosti sudija više nije samo staroisna granica od navršenih 65 godina života, već je dodata i granica ukupnog radnog staža od čak 45 godina. Kako za „Novu“ otkriva više različitih izvora iz pravosuđa, to znači da će od sada sudije Ustavnog suda, ukoliko to žele moći da rade i nakon 65 godine, sve dok ne ispune i pun staž od 45 godina.

„Ako uzmemo u obzir da bi najredovniji staž jednog sudije otpočeo tek sa njegovih 25-26 godina života, pun radni staž navršio bi polovinom osme decenije. Budući da sudijske karijere u Srbiji često i kasnije otpočinju, ne treba da nas iznenadi kada za nekoliko godina u Ustavnom sudu neće biti mlađih od 75 godina“, kazao je za „Novu“ jedan od izvora iz pravosuđa.
Dodaje da su pak, motivi za ovakve izmene, očigledne i jasne svima u pravosuđu.

Pročitajte još:

„Ne radi se tu o potrebi države da po uzoru na antički period formira veće staraca, već sve treba posmatrati u kontekstu vladajućeg režima, njihovim polugama vlasti, a posebno predstojećim izborima i neizvesnom ishodu istih. Svima u pravosuđu je jasno da je zakon izmenjen prvenstveno zbog predsednice Ustavnog suda Snežane Marković, koja bi „po starom“ za samo šest meseci morala da ode u starosnu penziju“, kaže naš sagovornik i ističe:

„Na ovaj način, režim ju je sačuvao od penzionisanja, budući da je svoju podobnost i lojalnost vladajućoj garnituri dokazala nebrojano puta tokom svoja dva mandata. Od upornog ignorisanja svakodnevnog kršenja Ustava od strane predsednika države, do servisiranja dnevne politike“.

Darko Šarić, Specijalni sud
Foto: Filip Krainčanić/Nova.rs

Za sudiju Ustavnog suda, Marković je izabrana 2016. godine, da bi nekoliko meseci kasnije bila postavljena za zamenika predsednika tog suda. Predsednica postaje 2019. godine, a mandat joj je obnovljen i tri godine kasnije.

Zanimljivo je da je Marković, koja je inače kragujevčanka, i za koju se tvrdilo da je rođaka Tomislava Nikolića, pre 2017. čak 15 godina bila zamenik republičkog tužioca. Lideri opozicije prozivali su je zbog afere na Pravnom fakultetu u Kragujevcu, poznatije u javnosti kao afera „Indeks“. Boško Obradović je podsećao da se i njeno ime spominjalo u optužnici u tom slučaju, kao i njenog supruga Zvonka Markovića, koji je bio optužen. Suprug Markovićeve je godinama bio na čelu Advokatske komore Kragujevac, a svoju naklonost vladajućem režimu nije se libio da otvoreno pokazuje. Brojne kolege su ga često optuživale za malverzacije i zloupotrebe, a protiv njega često su se potpisivale u peticije,m često su ga optuživale za brojne zloupotrebe i malverzacije. Posebno je ostao upamćen po svojoj naredbi da se advokatima koji se nisu vakcinisali protiv kovida, zabrani ulazak u prostorije Komore.

Bonus video: Tužiteljka Bojana Savović o odgovorima Nenada Stefanovića za N1

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar