Iako je optužnica protiv Dejana Dragijevića i Srđana Jankovića kojima se na teret stavlja ubistvo dvogodišnje devojčice Danke Ilić iz Bora potvrđena, po svemu sudeći je zasnovana na dokazima koji su nezakonito pribavljeni. Konkretno, reč je o iznuđenom iskazu Dalibora Dragijevića, koji je ubijen od batina u prostorijama Policijske uprave Bor, što dokazuje i obdukcioni nalaz čije je detalje nedavno objavio nedeljnik Radar.
Viši sud u Zaječaru krajem novembra potvrdio je optužnicu Višeg tužilaštva u tom gradu protiv Dejana Dragijevića (50) i Srđana Jankovića (50), radnika borskog JKP „Vodovod“ okrivljenih za ubistvo dvogodišnje devojčice Danke Ilić u Banjskom polju kraj Bora, 27. marta ove godine. Prema navodima optužnice okrivljenil su prvo devojčicu udarili na ulici službenim automobilom „fiat panda“, potom je stavili u auto, a kada se ona osvestila, ugušili su je. Telo deteta je bačeno na obližnju deponiju, a potom premešteno na još uvek nepoznatu lokaciju i nije pronađeno do danas. Dragijević i Janković optužni su za teško ubistvo u saizvršilaštvuk i preti im kazna doživotnog zatvora.
Iako je optužnica potvrđena, postupajućem tužiocu će problem predstavljati što je zasnovana gotovo isključivo na iskazima koje su optuženi Dejan Dragijević i Srđan Janković dali tokom istrage u policiji. Kasnije su obojica povukli svoje iskaze uz tvrdnju da su ih policajci tukli i tako iznudili priznanje. Deo optužnice je i iskaz Dalibora Dragijevića, Dejanovog brata, koji je on takođe dao u policiji nakon što je uhapšen 6. aprila zbog sumnje da je pomagao u premeštanju tela žrtve.
Ali, Dalibora Dragijevića su policajci tokom ispitivanja ubili, što pokazuje dokumentacija do kojeg je došao nedeljnik „Radar“, tako da je jedan od ključnih „dokaza“ tužilaštva, iskaz pokojnog Dalibora pribaveljen protivzakonito, izvršenjem krivčnog dela. Da li takav dokaz može uopšte da bude izveden na sudu i da li bi zbog toga presuda, pa čak i mogla da bude oborena?
U Obdukcionom zapisniku, do kojeg je došla redakcija nedeljnika Radar, na deset strana opisane su njegove povrede. Praktično nije bilo dela tela bez povreda. U praksi, ovakvi nalazi su veoma retki. U veštačenju od 8. jula opisane su veoma detaljno sve povrede i mehanizam njihovog nastanka. Navodi se da ih je veliki broj i da su nastale u kontinuitetu. Krvavi podlivi oko ušiju, povrede na testisima i tabanima, zatim one po telu zadobijene „obličastim i čvrstim predmetom“ svedoče o prebijanju Dragijevića.
Za povrede na tabanima se navodi: „Potkožno masno tkivo oba tabana najvećim delom razoreno i nagnječeno, prožeto tamnocrvenom krvlju, tako da je koža tabana oguljena od opnice“. Ne isključuje se i da su prelomi većine rebara sa leve i desne strane posledica prebijanja.
Advokat Vladimir Vučinić, koji je dugo godina bio sudija, kaže da je zakon u takvom slučaju jasan ali da će prihvatanje ili neprihvatanje iskaza pokojnog Dalibora Dragijevića kao dokaza na suđenju za ubistvo Danke Ilić zavisiti od jednog drugog sudskog postupka.
„Ukoliko je iskaz pribavljen na nezakonit način, a to je u ovom slučaju zlostavljanjem i mučenjem od strane policajaca, što je zabranjeno i našim zakonom i Ustavom, on treba da bude izdvojen iz predmeta. Ali, da bi se to dogodilo, mora da bude doneta pravosnažna presuda protiv policajaca kojima se to krivično delo – zlostavljanje i mučenje u službi – stavlja na teret. Pitanje je koja će presuda biti ranije doneta, ali čak i ako bude presuđeno u slučaju ubistva Danke Ilić, gde je optužnica potvrđena, ukoliko policajci budu pravosnažno osuđeni i eventualna osuđujuća presuda protiv optužnih za ubistvo devojčice Danke Ilić treba da bude ukinuta. Pretpostavljam da će odbrana optuženih u slučaju ubistva Danke Ilić ukazati na postojanje obdukcionog nalaza o smrti Dalibora Dragijevića čak i u slučaju da ne bude osuđujuće presude za policajce koji se sumnjiče za njegovo zlostavljanje i iznuđivanje dokaza. Na sudskom veću će biti kako će sporni iskaz ceniti kao dokaz i pojedinačno i u vezi sa ostalim dokazima“, objašnjava Vladimir Vučinić.
Advokat Ivan SImić kaže da priznanje samo po sebi nije ključni dokaz i treba ga sagledati u korelaciji sa drugim dokazima.
„Ovaj postupak su od početka pratile kontraverze i „izletanje“ u javnost službenika MUP i političara. Problem je što je lice koje je priznalo delo i dalo iskaz, u međuvremenu preminulo. Pitanje je da li je iskaz uzet u skladu sa Zakonom o krivičnom postupku (ZKP). Trebalo bi da je iskaz uzet u prisustvu javnog tužioca i branioca. Ne možemo da tvrdimo da li je ta dokazna radnja u toj fazi postupka izvedena na zakonom propisani način“, kaže advokat Simić.
Po njegovim rečima, tužilaštvo u ovom slučaju nema mnogo dokaza.
„Kada imamo ovako sporne, granične situacije, kada tužilac nema mnogo dokaza, glavni pretres je mesto gde će se „ukrstiti koplja“ okrivljenog i njegovog branioca i tužilaštva. S obzirom na to da u ovom postupku nema kvantiteta dokaza, nesumnjivo je da će se na tom iskazu zasnivati i sama optužba i kurs koji će zauzeti tužilac tokom glavnog pretresa. Okrivljeni pred sudskim većem neće moći da se izjasni o optužbama koje su se njemu stavljale na teret i tvrdnjama koje je navodno izneo u fazi istrage. Ovde nema procesne i pravne perfektnosti, ako igde možemo da govorimo o inkvizitorskom načinu vođenja krivičnog postupka jeste upravo ovaj slučaj. Dokaz će sudsko veće morati ceniti, ali u ZKP postoje određena načela, a jedno od najznačajnijih je načelo neposrednosti što u ovom slučaju nije moguće. Lično smatram odstupanjem od nekih elementarnih načela ZKP koja se odnose upravo na proveru jedne dokazne radnje za koju očigledno postoji određena vrsta sumnje na koji način je sprovedena i izvedena“, kaže advokat Ivan Simić.
Dvogodišnja Danka Ilić nestala je 27. marta iz dvorišta pojate u Banjskom polju u kome je bila sa majkom i starijim bratom. Majka je prijavila nestanak oko 15 časova, a na lice mesta je brzo došao policajac koji se nalazio u blizini, a uskoro su angažovani i drugi službenici MUP iz Bora.
Istog dana je u Srbiji po prvi put aktiviran sistem „Pronađi me“, a potraga se nastavila do duboko u noć. Nestanak dvogodišnje devojčice uzbudio je javnost ne samo u Srbiji već i u regionu, na terenu je bilo više stotina policajaca, žandarma i vatrogasaca-spasilaca opremljeni dronovima, a angažovani su i psi tragači. Ispitivanje svedoka, u tom trenutku uglavnom žitelja Banjskog polja počelo je istog dana. Ubrzo je potraga za Dankom postala i političko pitanje, tadašnji ministar policije Bratislav Gašić je redovno dolazio u Bor i informisao se u potrazi i istrazi. Čini se da je politika počela da pritiska policiju da izađe sa nekim rezultatima u javnost, pogotovo što se sve dešavalo pred najavljene lokalne izbore.
Prvi koji je u javnost izašao sa navodima da je Danka Ilić ubijena bio je predsednik Republike Aleksandar Vučić na konferencije za medije organizovane potpuno drugim povodom 4. aprila. Saopštio je da su uhapšena dva osumnjičena, kasnije će biti saopštena i njihova imena – Dejan Dragijević i Srđan Janković. Policija je 6. aprila uhapsila i Dalibora Dragijevića i Radoslava Dragijevića, brata i oca optuženog Dejana, zbog sumnje da su pomagali u premeštanju tela žrtve.
Potraga za telom devojice i dokazima se nastavila punim intenzitetom i nakon hapšenja osumnjičenih, a 7. aprila MUP je izdao skandalozno saopštenje o smrti Dalibora Dragijevića u kome su iznete neistine da je osumnjičeni Dalibor preminuo „prirodnom smrću“. U pitanju je bilo netipično saopštenje koje je izazvalo sumnju javnosti da bi se kasnije ispostavilo da je u pitanju bio pokušaj zataškavanja koje traje i danas.
Po zvaničnoj verziji, koju zastupa optužnica, Dragijević i Janković su tog dana čitali vodomere u Banjskom polju kada su kolima naleteli na devojicu i povredil je. Dete su potom ubacili u vozilo, a kada je u jednom trenutku devojčica došla sebi i zaplakala, oni su je udavili. Njeno telo su bacili prvo na jedno đubrište u blizini, a potom su je premestili na drugu lokaciju. Telo žrtve nije pronađeno niti su pronađeni biološki tragovi žrtve niti na deponiji niti na kolima, pa ni u vozilu gde je navodno ležala. Optuženi Janković i Dragijević su u policiji priznali delo i opisali ga, ali su taj iskakz potom povukli uz tvrdnju da su izinuđeni batinama.
BONUS VIDEO: Slučaj Danke Ilić i prebijanje osumnjičenog na smrt
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare